2. HNL – komentar 18. kola

Nakon zimske pauze protekli vikend je započelo natjecanje 2. HNL. Nastupili su svi klubovi iz Splitsko-dalmatinske županije osim NK Dugopolja, jer je gostujući susret s Cibalijom iz Vinkovaca odgođen zbog loših vremenskih uvjeta za kraj ožujka. U 18. kolu NK Solin je ostvario pobjedu, mladi HNK Hajduk II. je u zadnjim minutama izborio remi, dok su Croatia iz Zmijavaca i Junak iz Sinja doživjeli poraze.

NK Dubrava Tim Kabel – NK Junak Sinj 3:1 (2:0)

HNK Hajduk II. – Opatija 2:2 (0:1)

NK Solin – NK Inter Zaprešić 2:1 (1:0)

Croatia Zmijavci – Hrvatski Dragovoljac 0:1 (0:0)

Junak je na gostovanje u zagrebačku Dubravu otišao optimističan nakon odlično odrađenih priprema, očekivanja su bila puno veća od postignutog rezultata. Domaći su bolju igru kapitalizirali prošetavanjem kroz šesnaesterac Junaka, gdje je lopta kroz proigravanje stigla do Srbljanovića koji u 24. minuti preciznim udarcem pogađa za vodstvo. Samo šest minuta kasnije nakon glavometa na sredini terena, zadnja linija Junaka nije postavila ofsajd zamku, što koristi Kauzlarić i povećava vodstvo. U nastavku su igrači Dubrave sigurnom igrom potvrdili pobjedu. Nakon ubacivanja iz kuta u 84. minuti se na prvoj stativi našao Alghoul i pogodio nebranjeni dio vrata. Na kraju utakmice je Junak preko Bašić-Šiška postigao počasni gol, što nije ublažilo jako loš dojam.

Debi trenera Gorana Sablića je bio zanimljiv zbog činjenice da je Hajduk II. izjednačio u zadnjim sekundama utakmice realizacijom igrača s klupe. Nakon asistencije Ćubelića u 91. minuti pogađa Chinedu, a tri minute kasnije iz slobodnog udarca s 22 metra je precizan Ćubelić koji je u svojih 20-ak minuta na terenu zaslužio epitet igrača utakmice. Opatija je prokockala pobjedu koju je cijelu utakmicu imala na dlanu nakon pogotka Bjelanovića (6. min.), koji je nakon kornera s 13 metara matirao Ninčevića. Kod gostiju se istakao hajdukovac Tonći Kukoč koji je u 83. minuti ubacio za Bjelanovića kojemu nije bilo teško glavom pogoditi za, činilo se, nedostižnih 2:0. Ipak, na sreću „bijelih“ dogodio se opisani scenarij koji je donio izjednačenje.

Za razliku od drugih dalmatinskih drugoligaša, NK Solin je boljom predstavom došao do pobjede i zasluženo odnio tri boda jako bitna u borbi za ostanak. Iako su plavi tijekom cijelog prvog poluvremena imali dominaciju, gol je pao iz slobodnog udarca na samom kraju nakon bombe Ninčevića s 30 metara. U nastavku je Solin imao nekoliko prigoda, dok je bivši prvoligaš igrao podređenu ulogu. U mirnu zonu Solin ulazi nakon gola jednog od najboljih igrača utakmice Franića, koji je zabio nakon ubačaja iz kuta. Inter je pred kraj utakmice preko Dunića samo ublažio poraz.

U derbiju popularno nazvanom „El patriotico“ između domaće Croatije i Hrvatskog Dragovoljca gledali smo zanimljivu i borbenu igru u kojoj je pobjeda mogla otići na obje strane. Naime, radi se o utakmici dvojice kandidata za ulazak u 1. HNL, koja je pobjednika dala u 83. Minuti, nakon što je za goste zabio Stjepanović. Croatia je propustila prigodu da lideru dođe na svega dva boda, ali do kraja je još dosta utakmica pa nas očekuje zanimljivo prvenstvo.

Tablicu ćemo pratiti preko dva segmenta: Dugopolje i Croatia imaju ambicija za ulazak u 1. HNL, a Hajduk II., Solin i Junak vode borbu za ostanak u kojoj tri posljednjeplasirana kluba napuštaju 2. HNL. Najveći iskorak je napravio Solin, koji je skočio sa zadnje pozicije ispred, u ovom kolu poraženih, Junaka i Dinama II. Hajduk II. nije iskoristio domaći teren, iako može biti zadovoljan razvojem situacije, i nalazi se na granici ispadanja s utakmicom manje. Idući vikend u Zagrebu nas očekuje derbi drugih momčadi Dinama i Hajduka,a Solin ima prigodu u Kustošiji nastaviti niz od dvije pobjede. Junak u Sinju traži prigodu protiv Orijenta 1919., Dugopolje dočekuje Dubravu, dok Croatia ide na noge BSK-u u Bijelo Brdo.