2. HNL – komentar 19. kola

U 19. kolu promjenjivo izdanje dalmatinskih drugoligaša. Odlične predstave Dugopolja i Croatije koji se bore za promociju u najviši rang, važna pobjeda Hajduka II. u Zagrebu protiv rivala Dinama II. Junak je u domaćem srazu protiv Orijenta 1919. došao do mršavog boda, a Solin je izgubio na gostovanju kod Kustošije.

BSK Bijelo Brdo – Croatia Zmijavci 1:2 (1:1)

Kustošija – Solin 3:0 (3:2)

Dugopolje – Dubrava 3:1 (1:0)

Junak – Orijent 1919. 1:1 (1:1)

Dinamo II. – Hajduk II. 0:2 (2:3)

Croatija je na gostovanje kod neugodnog BSK-a otišla nakon domaćeg kiksa protiv Dragovoljca . U zanimljivoj utakmici je pobjeda otišla na stranu gostiju,  prvenstveno zbog boljeg otvaranja nakon kojega je glavom zabio Tomislav Mrkonjić (31′). Vodstvo nije dugo trajalo pošto je sviran kazneni udarac, kojega je realizirao Marko Dabro (36′). Da stvar za Croatiju bude gora, u 45. minuti je nepotrebno požutio-pocrvenio Soldić, pa su u nastavku igrali s igračem manjem. BSK je imao terensku inicijativu, ali se igrač više nije osjetio, što je iskoristio Matej Jukić za pogodak glavom u 65. minuti. Do kraja su gosti zadržali prednost i zasluženo odnijeli tri boda iz Bijelog Brda.

Solin se nije dobro proveo u Zagrebu protiv Kustošije koja je u prvom poluvremenu imala prednost od 3:0. Sve se otvorilo uz poguranac sudaca koji su dosudili nepostojeći kazneni udarac kojega je realizirao Ljubanović (16′). Već u 24. minuti nakon odbijanca pogađa Šlogar,a iako Solin nije loše izgledao, zabijali su domaćini. Za veliku prednost Kustošije je nakon novog odbijanca kod ubačaja iz kuta zaslužan Brodić. Ipak, drugi dio je Solin krenuo okomitije na gol domaćih i brzim pogotcima Antonija Repića (57′ i 59′) doveo utakmicu u neizvjesnost. Šokirana Kustošija se ostatak utakmice orijentirala na obranu i kontru, Solin je imao nekoliko prigoda za poravnanje, ali lopta nije ušla u mrežu.

Dugopolje je u srazu sa zagrebačkom Dubravom došlo do pobjede koja je mogla biti izražena i s većom razlikom. U prvom poluvremenu je zabilježena dominacija domaćih koju je okrunio Jakov Bašić nakon asistencije Šege. Vrlo brzo u nastavku gostujući vratar ruši Krištu za kazneni udarac – Čerina precizan. Nekoliko minuta kasnije prolazi Kreković i pronalazi Šegu kojemu nije bilo teško pogoditi iz blizine. Gosti su smanjili vodstvo iz kaznenog udarca kojega je skrivio Krišto, a siguran egzekutor je bio Mudražija. Do kraja utakmice se rezultat nije mijenjao, iako je više prigoda bilo za momčad trenera Srzića.

Igrači Junaka nisu najbolje ušli u susret protiv Orijenta 1919. i na taj način su omogućili gostima da lagano dolaze pred gol. Slobodan udarac s 25 metara je sigurno izveo Monjac i osigurao prednost koja je potrajala kratko. Naime, od 0:1 na terenu je bila samo jedna momčad,što je rezultiralo brzim izjednačenjem preko Jandreka. Sudac je u završnici mogao svirati kazneni udarac, što bi rezultiralo preokretom, ali je ostao nijem pa se na odmor otišlo rezultatom 1:1. Drugi dio je donio terensku inicijativu Junaka i naglašeno defanzivno pozicioniranje gostiju. Do kraja susreta su mreže mirovale pa zbog položaja na tablici možemo konstatirati da je Junak izgubio dva boda.

Hajduk II. je došao na pomoćno igralište u Maksimiru nakon sretno izborenog boda protiv Opatije u prošlom kolu.  Igrao se derbi začelja u kojem su Hajdukovci došli do tri boda nakon starta iz snova. Dva prekida su završila u mreži modrih nakon ubačaja Ćubelića – Hrvoj pogađa svoju mrežu, i nakon ubačaja Lauša – Skorup glavom pogađa za 0:2. Šok je učinio svoje pa se u ostatku prvog poluvremena igrao isprekidan nogomet, bez značajnih prigoda. Početkom drugog dijela Dinamu je isključen Kizmanić, što je Hajduku prividno olakšalo posao. Međutim, Dinamo je nastavio s dominacijom u posjedu i nakon jedne gužve pred vratima Ninčevića preko Franjića smanjio na 1:2. Otvorenu igru domaćih je vrlo brzo u kontri kaznio Bajić (asistencija Chinedua) koji vraća dva gola prednosti. Dinamo se opet vraća nakon što je Unušić zakačio Svržnjaka u šesnaestercu te je sudac svirao kazneni udarac kojega je realizirao Franjić za 2:3, što je bio i konačan rezultat utakmice. Trener Sablić može biti zadovoljan rezultatom, ali ne i igrom, pošto je Hajduk visio usprkos dva gola viška i igraču više. Nakon 19. kola Dugopolje i Croatija su zadržali priključak s klubovima iz vrha tablice. Hajduk II. se odlijepio na pet bodova više od zone ispadanja (ima utakmicu manje). Solin i Junak su među tri bodovno najlošija kluba i u kolima koja dolaze ih jedino kontinuirano osvajanje bodova može podići na ljestvici. U idućem kolu Junak gostuje kod Dragovoljaca, Solin dočekuje Opatiju, a Croatia igra protiv Osijeka II. Hajduk ide u Bijelo Brdo, a Dugopolje ide na Krimeju na noge Orijentu 1919.