Mučenje u prvom dijelu, rutinski u nastavku: Hajduk je prošao u četvrtfinale kupa

Hajduk je u susretu osmine finala Hrvatskog nogometnog kupa na gostovanju u Veslačkoj ulici slavio nad četvrtoligašem Zagrebom s 3:0.

Trener Tramezzani izveo je na teren izmijenjenu, ali svejedno dosta snažnu momčad, što je bilo i za očekivati s obzirom na to da je prije susreta izjavio kako je ovo jedna od ključnih utakmica sezone. Dokaz da se sa splitske strane nije htjelo eksperimentirati pronalazimo u činjenici da od prve minute nisu startali mladi Biuk ili Ljubičić, nego igrači koji su ne tako davno bili neki od ključnih prvotimaca splitskog kluba, kao što su Jairo i Jakoliš. Tako se talijanski strateg na klupi Hajduka odlučio započeti susret u formaciji 3-4-3, izvevši na teren dosta ofenzivnije igrače nego u prethodnom prvenstvenom susretu na Rujevici. Obzirom da je htio što prije osigurati pitanje pobjednika i prolazak u sljedeću fazu natjecanja, ovakav pristup Talijana nije ni malo iznenadio.

Može se reći da se uvodno nadmudrivanje Zagreba i Hajduka proteglo na čitavo prvo poluvrijeme, pa su tako češće intervencije od vratarskih bile one liječničke, čiji su predstavnici morali u teren ulaziti čak tri puta kako bi pružili pomoć igračima oba kluba. Dodatni dokaz da se igralo agresivno i čvrsto je činjenica da se većina igre odvijala na sredini terena, gdje ni jedna momčad nije uspijevala smisliti konkretniju akciju koja bi bila opasna po suparnički gol.

Vidjevši da se njegova momčad muči s kreiranjem akcija, Tramezzani se na poluvremenu odlučio za tri ključne promjene. Umjesto Jakoliša, Dimitrova i Čuića u igru ulaze Todorović, Fossati i Livaja, čime se Hajdukova formacija iz 3-4-3 mijenja u svojevrsnih 4-2-3-1. Tako su bokove činili Dolček i Todorović, Fossati i Jurić ordinirali su kao osigurači veznog reda, dok su pozicije krila i (polu)špice okupirali Jairo, Kačaniklić, Livaja i Umut.

Čini se da su upravo ove promjene Hajduku donijele drugačiji pristup i u konačnici pobjedu. Tako je Darko Todorović još jednom potvrdio svoje dobre igre ove polusezone, započevši i odradivši većinu posla u akciji koja je dovela do prvog pogotka Jaira. Nekoliko minuta poslije, nakon crvenog kartona Strunje u 65. minuti, Marko Livaja ponovno je dokazao svoju klasu lukavo svladavši vratara Zagreba iz slobodnog udarca s ruba šesnaesterca, da bi nedugo nakon toga fenomenalno asistirao Jairu koji je još jednom matirao Gašparića za uvjerljivu pobjedu Hajduka.

Međutim, ključni sudionik ove utakmice bio je trener Tramezzani sa svojim osjećajem za igru, te neophodnim promjenama igrača i sustava. Posebne pohvale idu upravo njemu zbog identificiranja područja igre u kojima se njegova momčad muči, te pravovremenim uvođenjem kapitalaca s klupe. Zagreb je u prvom poluvremenu bio vrlo gust u sredini, a Hajdukova vezna linija za to nije imala rješenja. Uvođenjem Livaje i Fossatija dobio je određenu dozu kreativnosti i brzine u sredini terena, što je uvelike pomoglo u stvaranju većine opasnih akcija Hajduka u nastavku utakmice, od kojih su tri završile u mreži Zagrepčana. Na kraju smo svjedočili i debijima Stipe Biuka i Marina Ljubičića. Promjene su to kojima je Talijan htio ohrabriti mlade nade ‘Bijelih’ i pokazati im da računa na njih i u nastavku sezone.

Svakako ne treba dovoditi u pitanje ozbiljan pristup trenera Tramezzanija ovoj utakmici, ali Hajdukova momčad u prvom poluvremenu isti jednostavno nije pokazala. Ako bismo izdvojili samo prvi dio, bez ikakvog prethodnog znanja o samoj utakmici, većina bi mislila da se radi o ogledu dva četvrtoligaša, a ne kluba iz elitnog hrvatskog natjecanja i momčadi iz županijske lige. Bezidejnom i blijedom igrom, Hajduk nas je u prvom dijelu podsjetio na to zašto ga već poduže vrijeme prati epitet „stabilnog prvoligaša“, da bi u nastavku s ključnim pojačanjima to ipak postalo bolje  i brže, podesivši razinu na onu koju niželigaš više nije mogao pratiti. U četvrtfinalu ‘Bijele’ čeka Oreščaninova Gorica, koja je još u prosincu osigurala prolaz svladavši Lokomotivu. Hajduku će to biti još jedna u nizu „utakmica polusezone“. Ovosezonski imperativ je Europa, a ona je najizglednija preko osvajanja Kupa. Stoga se od Tramezzanijeve momčadi očekuje pristup i igra iz današnjeg drugog poluvremena – u protivnom sve dobre partije proteklih tjedana padaju u vodu.