2. HNL – komentar 21. kola

U 21. kolu od drugoligaških klubova iz Dalmacije samo je Hajduk II. došao do tri boda i to u srazu s Croatijom na Poljudu. Junak i Dugopolje su uhvatili samo bod na domaćim terenima, a Solin je minimalno poražen na gostovanju u Maksimiru.

Dugopolje – Hrvatski Dragovoljac 2:2 (2:1)

Junak – Osijek II. 1:1 (1:1)

Dinamo II. – Solin 1:0 (0:0)

Hajduk II. – Croatia Zmijavci 2:1 (0:1)

Dugopolje je odigralo jako dobru utakmicu koja se mogla pratiti preko HNTV prijenosa. Domaći su bili bliže pobjedi posebno zbog činjenice što su bili dva puta u vodstvu. Prvu prigodu je imalo Dugopolje preko Markote (10′), a Dragovoljac je prvi zatresao mrežu ali je sudac poništio zgoditak zbog prekršaja Perića u napadu. Preko Bushaja koji je eurogolom pogodio rašlje, domaći dolaze u vodstvo. Gosti su uzvratili preko Perića samo par minuta nakon, duga okomita lopta je pogodila napadača crno-plavih kojemu nije bilo teško zabiti pored vratara Silića. U 38. minuti kazneni udarac na Šegi koji je srušen prilikom namještanja na udarac. Realizirao ga je Čerina za novu prednost domaćih, a s tim rezultatom se otišlo na odmor. Drugo poluvrijeme nije donijelo zanimljiv nogomet, Dugopolje je više razmišljalo o očuvanju rezultata što se osvetilo desetak minuta prije kraja kada je dubinskom loptom pronađen Amoateng koji je lobom savladao Silića za konačnih 2:2.

Junak nije uspio doći do pobjede, iako je veći dio susreta pokazao više od gostiju iz Osijeka. Utakmica je obilovala prekršajima, pa je glavni sudac dijelio kartone. Rastrganu igru je prekinuo Latković koji je pogodio za 0:1, što je poremetilo domaće koji su se vratili tek u sudačkoj nadokandi preko Jandreka. Nastavak je donio dominaciju Junaka koji je mogao napuniti mrežu Osijeka da su svoje izgledne šanse realizirali Bašić-Šiško, Mastelić i Jandrek. U očekivanju pogotka Junak je dočekao isključenje Manenice (drugi žuti karton), pa se zadnjih 20-ak minuta više gledalo na obranu vlastitog gola. Najbolji dojam je ostavio Bašić-Šiško koji pokazuje prvoligaške standarde, te se u nekoliko navrata mogao upisati u strijelce.

Solin je zasluženo poražen na stadionu u Kranjčevićevoj od mlade momčadi Dinama II. U prvom poluvremenu je zabilježena terenska dominacija domaćih bez izglednih situacija, i povučena igra Solina kao da su došli po 0:0. U nastavku su plavi došli do vodstva preko Krizmanića (56′) koji je od suigrača proigran rukom koju nije priznao glavni sudac usprkos intervenciji pomoćnog sudca. Samo nekoliko minuta kasnije je Solin dobio kazneni udarac kojega nije realizirao Ninčević (obrana Čavline). Zadnjih pola sata utakmice trener Matić nije imao ideju kojom bi isprovocirao preokret, naime, izmjene nisu dobro reagirale ili su uvedene prekasno, a na travnjaku smo mogli gledati samo stihiju.

Hajduk II. i Croatija iz Zmijavaca su odigrali jako zanimljivu utakmicu koja je nakon preokreta otišla na stranu Hajduka. Croatija je bolje otvorila susret i skoro povela nakon udarca Mateja Jukića ali je vratar Karlo Sentić bio na mjestu. Već u 16. minuti gosti dolaze u vodstvo preko Brune Karoglana koji je odlično reagirao na oduzetu loptu i s visine šesnaesterca pogodio mrežu. Pogodak je negativno utjecao na igrače Hajduka koji cijelo prvo poluvrijeme nisu znali odgovoriti na igru boljih gostiju. Drugi dio je bila druga utakmica jer je Hajduk nizao šanse preko Tolaja i Šarića, i onda u 58. minuti opet spretni Šarić nakon ubačaja iz kornera za 1:1. Gosti su vrlo brzo mogli preokrenuti rezultat ali udarci Karoglana i Jukića nisu bili precizni. Kada je izgledalo da će susret završiti podjelom bodova Hajduk pogađa za pobjedu. Jedna duga lopta Skorupa na lijevo krilo za Šošića koji pronalazi Chinedua pred vratima domaćina donosi tri boda jako bitna u borbi za ostanak, ali su i smanjila šanse gostima u borbi za drugoligaški vrh.

Na vrhu tablice je ostala ista razlika, samo je BSK preskočio Croatiju na 4. mjestu. Hajduk II. se pobjedom odmakao na 6 bodova od zone ispadanja (ima i utakmicu manje), a posljednja dva mjesta drže Junak i Solin koji imaju po 18 bodova iz 21 utakmice. Idući vikend Hajduk II. ide u Sesvete, Dugopolje u Osijek, Solin igra jako bitnu domaću utakmicu protiv BSK-a, a Croatija i Junak igraju međusobno. Drugoligaši su ušli u osjetljivi dio sezone kada svaki bod može biti presudan u borbi za prvaka i za ostanak.