Hajduk uvjerljivo poražen u Gorici: do Europe će ipak morati preko prvenstva

Hajduk je u susretu četvrtfinala Hrvatskog nogometnog kupa u Velikoj Gorici uvjerljivo poražen od Gorice s 3:0. ‘Bijeli’ su tako eliminirani iz ovog natjecanja s dva pogotka Kristijana Lovrića i jednog Sylvanusa Nimelyja, a Goričani su se istima prvi puta u klupskoj povijesti plasirali u polufinale Kupa.

Paolo Tramezzani započeo je susret s ponešto izmijenjenim sastavom u odnosu na subotnji prvenstveni okršaj ove dvije momčadi. U početnu jedanaestorku vratio se Marco Fossati, koji je startao umjesto Stanka Jurića. U zapisniku i dalje nisu bili Diamantakos i Umut, a novost je bio izostanak dosad standardnog Alexandera Kačaniklića zbog ozljede. Hajduk je tako bio oslabljen izostankom jednog od važnijih igrača u fazi napada, pa je dojam da je stoga talijanski strateg bio primoran u svoj napad uključiti Ivana Dolčeka.

Obzirom da je Siniša Oreščanin u odnosu na prvenstveni susret na teren umjesto Nimelya poslao nešto defenzivnijeg Kalika i time dodatno učvrstio sredinu terena, logično je bilo pretpostaviti da će Tramezzanijeva momčad šansu za kreiranje svojih napada tražiti preko bokova. Takav je i bio slučaj, no to nije bilo pretjerano uspješno. Tako su najaktivniji igrači Hajduka u prvom poluvremenu bili Jairo i Dolček, no to nije donijelo previše sreće Splićanima.

Uvodno je nešto konkretnije u igri prema naprijed izgledao Hajduk, koji se ponovno postavio visoko, no takvim pristupom nije uspio ozbiljnije ugroziti vrata Ivana Banića. Unatoč gušćoj sredini terena kod domaćina, i oni su se opredijelili za kreaciju svojih akcija preko bokova. S boka je i pao gol za njihovo vodstvo, iako je to više bio plod individualne kvalitete. Lovrić je primio loptu na lijevoj strani, nadmudrio Todorovića, namjestio se na desnu nogu i precizno naciljao desni kut Kalinićevih vrata. Hajdukov desni bek nije pravovremeno izašao u blok drugom najboljem strijelcu lige, već je njegova kretnja odavala očekivanje da će krilni igrač Gorice krenuti u probijanje strane i centaršut, iako je ovaj poznat po svom namještanju na vanjsku nogu i odličnom udarcu. Ovaj gol tako je podsjetio na dva pogotka koje je Oršić zabio ‘Bijelima’ ranije u prvenstvu, kada je također splitska obrana propustila blokirati vrlo očekivani udarac Zagrepčanina.

Gorica je tako preuzela rano vodstvo, nakon čega je dodatnim pritiskom na Hajdukovu obranu pokušala i ranije završiti utakmicu, no falilo im je koncentracije u završnici akcija. ‘Bijeli’ u prvom poluvremenu nisu pružili partiju kakva bi bila dostojna uloga u ovoj utakmici, te nisu uspjeli stvoriti nijednu konkretnu akciju koja bi bila opasna po suparnički gol. Spone veznog reda i napada nisu bile na nivou, pa u prvom poluvremenu nisu uputili nijedan šut u okvir gola, što dovoljno govori o samoj uspješnosti završetaka napada Tramezzanijeve momčadi.

Drugo poluvrijeme donijelo je nešto bolji ulazak Hajduka. Igra je bila smislenija i konkretnija, što je bilo rezultat blagim povlačenjem Livaje prema natrag na poziciju ‘desetke’, iako je i dalje bio najistureniji Hajdukovac. Unatoč tome što je bio dobro pokriven od strane stopera Gorice, vraćao se u vršak veznog reda tražeći loptu jer je ipak njegov „forte“ razigravanje suigrača. Uputio je tako par dobrih lopti prema Jairu i Dolčeku, što oni, pak, nisu uspijevali pretvoriti u pogodak. Valja izdvojiti i lijepi pokušaj Atanasova iz slobodnog udarca, kojeg je Banić vršcima prstiju uspio izvaditi ispod grede.

Uslijedilo je blago zatišje u igri, na što je Tramezzani reagirao promjenom formacije. U 75. minuti je iz igre izveo Simića, a uveo Jurića, čime je Hajdukova momčad prešla na sustav 4-3-3. Izlaskom Simića ‘Bijeli’ su izgubili glavnog čovjeka u sredini obrane, žrtvovali ga za dodatnu sigurnost u sredini terena, što je rezultiralo kolapsom između Hajdukovih stopera, Mujakića i Vuškovića, koji su protivničkim napadačima ostavljali previše prostora za kreiranje napada. Samo pet minuta bilo je potrebno momčadi Siniše Oreščanina da to kazni akcijom iz udžbenika koja je dovela do drugog pogotka Lovrića na utakmici. Nekoliko minuta poslije, nakon brze akcije domaćina i otvaranja previše prostora u gostujućoj obrani, Nimely je to kaznio pogotkom za 3:0, što je označilo kraj Hajdukovih nadanja da može nešto napraviti po pitanju promjene rezultata.

Imajući u vidu ulog koji je nosila ova utakmica,  polufinale Kupa i daljnji opstanak u natjecanju čijim se osvajanjem stekne karta za Europu, može se reći da je Hajduk večeras podbacio i doživio vrlo težak poraz. Dojam je da Tramezzanijeva momčad, iako bitno oslabljena Umutom i Kačaniklićem, nije pokazala ono borbeno lice s Rujevice kojem smo svjedočili prije tri tjedna. Blijedi pristup i bezidejna igra tjeraju navijače na neželjeno razmišljanje da su dvije pobjede u Rijeci bile samo splet sretnih okolnosti za splitsku momčad, obzirom da tadašnja Rožmanova momčad i nije bila baš u sjajnoj formi.

– Ispričavam se u ime svojih igrača jer smo poraženi, ali život ide dalje, vraćamo se u Split i okrećemo prvenstvu. Nama je svaka utakmica važna, znam što radim i napravili smo pomak u ova dva mjeseca, a vjerujem da ćemo nastaviti u dobrom pravcu i da će doći i bolji rezultati koje Hajduk zaslužuje – izjavio je trener Bijelih po završetku ovog susreta.

Ovakav rasplet događaja dovodi do činjenice da je Hajduku plasman u Europu sada moguć jedino preko prvenstva. Zadrži li četvrto mjesto, a Istra ili Rijeka ne osvoje Kup, Hajduk će se plasirati u pretkola Konferencijske lige, što bi njegovim navijačima pružilo malo utjehu za ovu nesretnu sezonu. Sve u svemu, ovim je porazom ugašena nada za osvajanje trofeja ove sezone, a razočarani navijački puk nakon serije dobrih rezultata još jednom vraćen u „hajdučku realnost“.