Čeka nas nikad uzbudljivija završnica, ali Split ima sve u svojim rukama

Pred nama je fantastična završnica košarkaških natjecanja u Hrvatskoj i regiji. Tri najveća hrvatska kluba nadaju se prvenstvenoj tituli i svaki od njih ima svoje adute zašto bi baš on mogao i morao biti prvak. Istovremeno, nikad uzbudljivija sezona ABA lige polako dolazi svome kraju, a velike se borbe vode i za mjesta u doigravanju i za ostanak u ligi. Nama je, naravno, interesantnija borba za o(p)stanak.

Od našeg posljednjeg javljanja, KK Split je upisao vrlo važnu pobjedu u HT Premijer ligi. Na Gripama su Žuti dočekali Cibonu i slavili u dvoboju protiv najvećeg rivala šesti put zaredom, peti puta u ovoj sezoni. U još jednoj uzbudljivoj utakmici kakvu nam mogu pružiti samo naša dva najtrofejnija kluba Split je stigao do pobjede koja ga i dalje drži u igri za prvo mjesto uoči doigravanja za naslov prvaka. Luković s 23, Ukić s 13 i Perković s 11 poena bili su najučinkovitiji trojac Karakaševe momčadi, a konačnih 77:73 sugerira da se ponovno radilo o napetoj utakmici koju su žuti prelomili tek u posljednjim minutama. Ključni trenuci bili su u četvrtoj četvrtini kada je Split serijom 12:0 otišao sa 62:62 na 74:62, prednost koju gosti iz Zagreba jednostavno više nisu mogli stići.

Ovom je pobjedom Split stigao na omjer 23-5 pa će im za prvo mjesto prije doigravanja biti potrebna pobjeda u Zadru i još jedan poraz trenutno vodeće momčadi prvenstva. Iako još uvijek ne ovise sami o sebi, Žuti se imaju pravo nadati da bi mogli doći do toliko željene prednosti domaćeg parketa u velikom finalu.

I dok iz prvenstva Hrvatske i dalje nosimo samo dobre vijesti, iz ABA lige, nažalost, nemamo dobrih vijesti. Žuti su naime, sinoć gostovali u Novom Mestu kod Krke gdje su poraženi rezultatom 77:71 čime se borba za ostanak u ligi dodatno zakomplicirala. Ukić, Babić i Marić zabili su po 16, 15 i 14 poena, ali to nije bilo dovoljno za više od časnog poraza. Mogao je taj poraz biti i uvjerljiviji jer je Krka u posljednjoj četvrtini imala i 17 poena prednosti pa ovih -6 i ne izgleda tako strašno, a moglo bi biti i vrlo bitno u eventualnim kombinacijama za ostanak u ligi, kojima vas ipak za sada nećemo opterećivati. Žuti su igrali tri dobre četvrtine i u posljednjih 10 minuta ušli s jednim poenom prednosti. Dogodio im se tada potpuni blackout i slovenska je momčad predvođena Vrabcom otišla na veliku prednost koju do kraja nije ispustila.

Dobra je stvar što Split i dalje ovisi sam o sebi. U ponedjeljak na Gripe stiže čačanski Borac, pretposljednja momčad lige i pobjedom bi Split osigurao ostanak u ligi. Eventualni poraz otvara ‘mali milijun’ kombinacija o kojima, nadamo se, nećemo morati pisati u idućem tekstu o KK Splitu.

Pred Žutima je sada izuzetno naporan raspored. Najprije u ponedjeljak, kao što smo rekli, na Gripe stiže Borac, a onda ih od utorka do subote čekaju još tri utakmice u HT Premijer ligi koje bi uvelike mogle odrediti konačni plasman u prvenstvu. Dan iza Borca na Gripe stiže Sonika, a u četvrtak i subotu slijede dva gostovanja. Prvi je termin rezerviran za Škrljevo, a nakon toga u subotu Žuti putuju u Zadar gdje će pokušati ostati u igri za prvu poziciju. Mi se čujemo nekad između Sonika i Zadra, u nadi da ćemo konstatirati da su košarkaši s Gripa izborili ostanak u ABA ligi i da se sada mogu potpuno koncentrirati na obveze u domaćem prvenstvu.