2. HNL – komentar 27. kola

„Bivša“ druga momčad Hajduk II. je došla do domaćeg boda u susretu protiv riječkog Orijenta u utakmici u kojoj smo gledali golijadu. Croatia je izgubila od Rudeša nakon preokreta u zadnjim sekundama, isti kraj je imalo i Dugopolje, a u zadnjoj fazi utakmice je pao i Junak. Jedina dalmatinska pobjeda je viđena u Solinu gdje je domaćin golovima iz prekida izašao kao pobjednik.

Hajduk II. – Orijent 1919. 3:3 (2:3)

Rudeš (Z) – Croatia Zmijavci 2:1 (0:0)

Kustošija (Z) – Dugopolje 1:0 (0:0)

Opatija – Junak Sinj 1:0 (0:0)

Solin – Cibalia (V) 2:0 (1:0)

Hajduk II. je osvojio bod, iako je početak najavljivao drugačiji rasplet. Već u 6. minuti je pogodio Bekavac nakon što je primio loptu na drugoj vratnici. Vrlo brzo se vratio Orijent nakon što je Monjac primio loptu u dubinu, zaobišao vratara i pogodio. Samo četiri minute nakon, slobodni udarac za Orijent koristi Mulac i zabija s pet metara. Mladi hajdukovci vraćaju sve na početak, Ćubelić na drugoj stativi pronalazi Lauša koji pogađa za 2:2. Na kraju poluvremena Črnko sprema ubačenu loptu na peterac i gosti s prednošću odlaze na odmor. Hajduk dolazi do novog izjednačenja nakon bolje igre, Lauš je izveo slobodni udarac i ubacio pred vrata gdje je najviši Čuioć za konačnih 3:3. Do kraja se mogao dogoditi i preokret, ali je mreža Orijenta ostala netaknuta.

Croatia je ostala praznih ruku, i izgubila bod od Rudeša koji je golom Brajkovića došao do pobjede. U prvom poluvremenu nije bilo golova, igra se uglavnom odvijala na sredini terena. Nastavak je donio pravu dramu, gosti su poveli preko Begića u 58. minuti. Rudeš se vratio golom Jelavića u 73. minuti, a kad je izgledalo da će završiti svakome po bod u 95. minuti se dogodio preokret.

Dugopolje sedmu utakmicu za redom nije došlo do pobjede i polako skliznulo u sredinu tablice. Ovaj put ispriječila se Kustošija i to golom iz kaznenog udarca u sudačkoj nadoknadi kojega je realizirao Ljubanović. Gosti su imali posjed i više prigoda cijelu utakmicu, ali kriza i nervoza je učinila svoje što se još jednom odrazilo na rezultat. Razlika u odnosu na vodeće momčadi je sad već velika i s igrom koju zadnjih kola pokazuju momci trenera Srzića se ne može očekivati povratak u borbu za vrh.

Junak je još jedan dalmatinski drugoligaš koji je doživio nesretni poraz u samoj završnici. Krivac je vratar Runje koji je promašio loptu prilikom izbijanja što je iskoristio Junuzović i u 82. minuti Opatiji donio pobjedu. Gledali smo tvrdu utakmicu s puno prekida u kojoj su domaći imali nešto više inicijative, ali bez značajnih prigoda kojima bi se ugrozio vratar gostiju. Tako da za sinjsku momčad ostaje žal što nije izdržala i sačuvala mrežu što su po ukupnom dojmu zaslužili.

Solin je došao do nove pobjede i nastavio seriju uspješnih partija: tri pobjede i dva neriješena. Ipak, ako sagledamo cijelu utakmicu, gosti su imali značajnijih prigoda kroz zanimljive akcije. S druge strane je Solin čekao svoje opasno oružje i pogodio. U 40. min. u najboljem trenutku pred odmor je iz prekida pogodio Llanos. Nastavak je protekao u nastojanjima gostiju da izjednače, dok su se domaći u dvostrukom bloku branili i čekali grešku protivnika. I onda u 72. minuti opet nakon prekida zabija stoper Franić za konačnih 2:0. Solinjani su se nakon dugo vremena našli iznad crte koja osigurava ostanak.

U 27. kolu je došlo do pomaka na tablici kada su dalmatinski klub u pitanju. Dugopolje (38) je palo i nalazi se na diobi 7.-10. mjesta, a  Croatia (37) je odmah iza na 11. mjestu. Hajduk II. (31) se nalazi na diobi 13.-14. mjesta, a Solin (29) se izvukao iz zone ispadanja. Junak (26) je na pretposljednjem mjestu i u idućim kolima će tražiti svoju prigodu za spas. Već za vikend se igra iduće kolo u kojem se sastaju: Croatia – Inter (Z), Dugopolje – Opatija, Junak – Dinamo II., Dubrava (Z) – Solin i Hrvatski dragovoljac (Z) – Hajduk II.