2. HNL – komentar 28. kola

Dalmatinski drugoligaši su u 28. kolu zabilježili dvije pobjede, dva neriješena rezultata i jedan poraz. Bez bodova je ostala druga momčad Hajduka na gostovanju kod najizglednijeg budućeg prvoligaša Hrvatskog dragovoljca. Dugopolje i Junak na domaćem terenu nisu zabili Opatiji i Dinamu II. pa je ostala „nula“. Seriju odličnih rezultata je nastavio Solin gostujućom pobjedom protiv Dubrave, a pobjedu je osigurala i Croatia iz Zmijavaca protiv Intera iz Zaprešića.

Dugopolje – Opatija 0:0 (0:0)

Junak – Dinamo II. 0:0 (0:0)

Hrvatski dragovoljac – Hajduk II. 2:1 (0:0)

Dubrava – Solin 1:2 (0:0)

Croatia Zmijavci – Inter (Z) 2:1 (1:0)

Dugopolje nastavlja svoj niz bez pobjede koji već traje dva mjeseca s čime su kompromitirali borbu za prvaka. Domaći su imali posjed većim dijelom utakmice, dok su gosti vrebali kontru iz koje su u tekućoj sezoni riješili veliki broj utakmica. Utakmica je bila jako nervozna, pa je sudac podijelio deset žutih kartona. Do pobjede je bio bliži domaćin, ali napadački trojac nije iskoristio izgledne prigode ili bi kasnio u zadnjem pasu što je omogućilo gostima da očiste pred svojim vratima. Dugopoljce već u srijedu čeka odgođena utakmica u Zmijavcima, zadnji vlak za priključak.

Junak je mogao pobjedom protiv jednog od glavnih konkurenata Dinama II. pobjeći konkurenciji i osigurati bolju poziciju u nastavku prvenstva. Ipak, utakmica je završila bez golova, iako je bilo prigoda s obje strane. Utakmica je bila tvrda, Junak tradicionalno borben, u momčadskom duhu nastojao doći u poziciju za realizaciju. Mlada momčad Dinama, pojačana s par igrača koji su u drugom planu, u prvoj momčadi je gledala kazniti greške domaćih. Umalo se navedeno nije dogodilo u 23. minuti kada su na sreću domaćih pogodili vratnicu. U nastavku je Junak mogao do pobjede da su egzekutori bili precizniji i umjesto grede i vratnice pogodili unutarnju mrežu. Domaći muku muče s kažnjenim igračima i u ovoj utakmici su četiri igrača dobila žuti karton, što treneru Balajiću otežava pripremu svake iduće utakmice koja drugoligaški život znači.

Hajduk II. je izgubio u Sigetu od Dragovoljca, iako je moglo završiti potpuno drugačije da su se realizirale prigode u drugom poluvremenu. Prvi dio susreta je bio bez značajnijih prigoda, domaći su igrali agresivnije, ali su u samo jednom slučaju ugrozili vrata Hajduka. Mladi hajdukovci su igrali rezervirano, ali disciplinirano, tražeći prigodu iz tranzicije. Domaćin je u nastavak ušao pogotkom Burića koji je nakon ubačaja sa strane snažnim udarcem glavom matirao Sentića. U 62. minuti je Šarić srušen za kazneni udarac koji je sam izveo, ali ga vratar Marić brani te lopta ponovo dolazi do Šarića koji zabija za 1:1. Trener Hrvatskog dragovoljca je naložio napadačku igru, pa smo uglavnom gledali igru na polovici Hajduka. Greškom „bijelih“ Majstorović kroz sredinu neometano dolazi na 15 metara od gola i zabija za konačnih 2:1. Ostaje dojam da je Hajduk II. mogao izvući više, ali sa spoznajom da se momčad gasi je teško dati više.

Solin je sad već u odličnom nizu od šest utakmica bez poraza i 14 osvojenih bodova što ih je dovelo na prag ostanka koji su zacrtali kao osnovni cilj za tekuću sezonu. Žuto-plavi su već u 10. minuti mogli povesti ali je Veljača umjesto mreže pogodio vratnicu. Solin je najjači iz prekida kada se stoperi podignu visoko, u prvom dijelu je Tomić imao dvije poluprigode, ali je lopta završila u bloku. Domaći su odigrali jalovih 45 minuta, bez značajne prigode protiv guste obrambene postavke gostiju. Mladi Veljača je početkom nastavka opet bio u prigodi, ali je vratar Mustapić bio na mjestu. I onda već viđen scenarij naslonjen na prekid, Ninčević izvodi slobodnjak, lopta se od živog zida odbija do Repića koji je neumoljiv. Prednost je kratko trajala jer su domaći nakon prodora i asistencije Jurića, preko Čolića došli do izjednačenja. Dubrava je imala nekoliko prigoda za potpuni preokret, najbolju je propustio Ibiši u 83. minuti kada je lopta otišla preko gola. Ključan trenutak se zbio u 88. minuti kada je Ninčević poznat po snažnom udarcu eurogolom s 30-ak metara rasparao mrežu domaćina i odveo Solin do važne pobjede.

Croatija Zmijavci je na svom travnjaku pobijedila momke vremešnog trenera Ilije Lončarevića posve zasluženo. Najzaslužniji je Mrkonjić koji je s dva zgoditka omogućio svojim momcima tri boda. Prvi se dogodio nakon kaznenog udarca kada je Soldo baš Mrkonjića srušio u šesnaestercu. Drugi je pao potkraj utakmice nakon lijepe akcije kojim se riješilo pitanje pobjednika. Croatia uistinu na domaćem terenu igra lijep kombinatoran nogomet koji u pojedinim fazama utakmice poprima dominantne razmjere. Gosti su tek duboko u sudačkoj nadokadi preko Solde smanjili na konačnih 2:1. Domaći bi pobjedom protiv Dugopolja u srijedu došli do prigode da se približe vodećima iako bi pobjedom više profitiralo Dugopolje koje nije ugasilo nadu za prvu ligu.

Nakon 28. kola možemo zabilježiti bijeg Solina (32) na pet bodova od zone ispadanja, Hajduk II. (31) je već ispao pa njegovu poziciju ne gledamo. Croatija Zmijavci (40) i Dugopolje (39) su u sredini tablice, ali daleko od samog vrha. U najlošijoj poziciji je Junak (27) koji će do samoga kraja voditi borbu za ostanak. U srijedu odgođenu utakmicu igraju Croatija Zmijavci i Dugopolje, a za vikend se igra 29. kolo u kojem se sastaju: Bijelo Brdo – Junak, Solin – Orijent 1919, Cibalia – Croatia, Dinamo II. – Dugopolje, Hajduk II. – Osijek II.