Hajduk na juniorski pogon zasluženo svladao Rijeku

Hajduk je u posljednjem ovosezonskom ‘jadranskom derbiju’ rezultatom 3:2 svladao Rijeku i tako se istoj na prvenstvenoj tablici približio na 5 bodova, uz jednu utakmicu zaostatka. Večerašnju predstavu ‘Bijelih’ upotpunile su sjajne igre Hajdukovih poletaraca, Stipe Biuka i Marina Ljubičića, koji su uz gol i asistenciju uvelike pridonijeli trećoj ovosezonskoj pobjedi svoje momčadi nad Rijekom. Svoj prvijenac upisao je i Alexander Kačaniklić, dok su za Rijeku zabijali Josip Drmić i Franko Andrijašević.

Uslijed izostanaka ozlijeđenih Umuta i Diamantakosa, te Dimitrova i Mujakića, Hajdukov je strateg ponovno morao izlaziti iz svoje ‘komfor-zone’ mijenjajući formaciju iz preferiranih 3-4-3 u 4-2-3-1. U početnu je momčad uvrstio i dva dosadašnja juniora, Biuka i Ljubičića, što se od njega donekle i očekivalo s obzirom na njihove sjajne predstave u prošlotjednoj utakmici protiv Dinama, a i nedostatkom boljih opcija. Njihovi igrački profili, prije svega odlikovani brzinom, okomitošću i tehnikom, zajedno s onima Livaje i Kačaniklića, čak i uoči same utakmice odavali su dojam da se Tramezzani napokon odlučio preuzeti veću količinu rizika u napadu nego što je to do sad bio slučaj. Takva odluka činila se, pak, sasvim logičnom: Hajduk je apsolutno trebao pobjedu u ovom susretu.

Tako je uistinu i bilo. Cijelo prvo poluvrijeme gledali smo vrlo dinamičnu utakmicu, s pregršt šansi s obje strane, što je uvelike bila i posljedica visokog presinga kojeg su obje momčadi gajile u prvom poluvremenu. Takav pristup prvi je urodio plodom Hajduku. Nakon što je Kačaniklić na rubu kaznenog primio jednu loptu, uputio ju je na bok prema usamljenom Livaji, koji je jednostavno pogledao raspored svojih suigrača i pronašao Biuka, koji je matirao Nevistića za splitsko vodstvo. Pogodak vrijedan pohvale i Livaji i mladom Biuku, kojem je to bio prvi u bijelom dresu. Iako se nakon vodstva od ‘Bijelih’ očekivalo da stanu na loptu i čuvaju vodstvo, večeras to nije bio slučaj. Hajduk je i nakon gola stvarao prilike i pokušavao doći do povećanja prednosti, no realizacija nije bila na nivou. Kaznio je to Drmić pogotkom u 31. minuti i time vratio stvari na početak. Međutim, tada je Hajduk aktivirao ono oružje u koje se najviše ufao tijekom sezone, a to su prekidi. Kačaniklić je izveo korner, a loptu je u velikoj gužvi glavom zahvatio Štefulj i poslao je u vlastitu mrežu za ponovnu prednost splitske momčadi.

Početak drugog poluvremena ponovno je iznenađujuće donio sjajni i beskompromisni Hajduk koji traži pogodak. Dobio ga je već nakon dvije minute nastavka, kada je nakon sjajne brze akcije do lopte došao Ljubičić i prekrasno petom proigrao Kačaniklića, da bi ovaj potom poentirao za svoj prvijenac. Bila je ovo jedna od najljepših Hajdukovih akcija ove sezone. Nakon zabijenog gola Hajduk je ipak stao na loptu, u potpunosti se povukao i, namjerno ili nenamjerno, čuvao rezultat. Desetak minuta nakon pogotka Kačaniklića, gostujuće je smanjenje zaostatka visjelo u zraku, gdje ostaje dojam da je Tramezzani trebao reagirati izmjenom s klupe. Takav Hajdukov pristup brzo je kaznio Andrijašević, zabivši za 3:2.

Talijan je svoju prvu izmjenu napravio tek u 77. minuti, kada je Teklić zamijenio Ljubičića, čime je Livaja postao najistureniji čovjek ‘Bijelih’. Hajdukova se igra tada počela svoditi na napucavanje lopte Kaštelaninu, koji ju je mogao primiriti ili izboriti prekršaj u skoku. Nijedno od tih rješenja nije bilo pretjerano uspješno, no uspio je Hajduk do kraja doći do sva tri boda i upisati treću zaredom pobjedu nad Rijekom, koja i s novim trenerom nema rješenje za Tramezzanijevu igru.

Dojam je da je Hajduk ovom pobjedom dobio puno, puno više od sama tri boda. Predstave koje su danas pružili osamnaestogodišnji Biuk i Ljubičić nevjerojatne su za njihove godine i količinu seniorskog iskustva, a dosadašnji juniori pokazali su da sasvim sigurno predstavljaju oslonac za Hajdučku budućnost, barem što se napadačkog dijela momčadi tiče. ‘Bili tići’ u igru svoje momčadi unijeli su svježinu, brzinu i okomitost, s čime se riječka obrana nije mogla nositi. Valja istaknuti i sjajnu partiju Kačaniklića, koji je večeras napokon počeo preuzimati više rizika u napadačkom dijelu igre, kako lijepim dodavanjima, tako i sjajnim kretanjem bez lopte, a na kraju je zabio i pogodak koji je odlučio utakmicu.

Hajduk se ovom pobjedom Rijeci primaknuo na 5 bodova razlike, ujedno i s jednom utakmicom manje, koja će se odigrati već u srijedu na Poljudu protiv Dinama. Kada se uzme u obzir proteklih nekoliko blijedih predstava, nevjerojatno je koliko jedna ovako odigrana partija unosi optimizma u svlačionicu, a i u hajdučki puk. Ona Europa što se još prošli tjedan činila nedostižna, s ovakvim je pristupom bliže nego što se čini. A kada se takav cilj pokušava dostići i vodi se na krilima hajdučkih poletaraca, cijeli taj proces puno je slađi.