2.HNL – komentar 29. kola

Teško kolo za dalmatinske drugoligaše u kojemu je samo Hajduk II. stigao do pobjede nakon velikog preokreta protiv Osijeka II. Junak je pao na gostovanju u Bijelom Brdu nakon velike borbe, a Dugopolje je izgubilo od Dinama II. nakon dva kaznena udarca. Solin je bio u seriji dobrih rezultata, ali ih je na domaćem terenu zaustavio Orijent 1919. Croatia je u tjednu uvjerljivo savladala Dugopolje u odgođenoj utakmici, ali je istim rezultatom stradala u Vinkovcima od Cibalije.

Croatia – Dugopolje  3:0 (3:0), odgođena 24. kolo

BSK – Junak  2:1 (0:0)

Cibalia – Croatia  3:0 (1:0)

Solin – Orijent 1919  1:2 (1:2)

Hajduk II. – Osijek II.  4:3 (1:3)

Dinamo II. – Dugopolje  2:0 (0:0)

Croatia je u tjednu koji je iza nas odigrala dvije utakmice identičnih rezultata. U odgođenoj utakmici je u Zmijavcima savladala Dugopolje (3:0), a u redovnom kolu izgubila u Vinkovcima (3:0). U gostima je Croatia odigrala smušeno, već u 10. minuti primila gol kada je nakon prodora po desnoj strani igrač Cibalije pronašao Miljanića koji pred golom zakucava za 1:0. Domaći su u potpunosti kontrolirali utakmicu i čekali prigodu za pečatiranje pobjede koja se dogodila u nastavku. Ipak, Croatia je na početku drugog djela bila u prilici poravnati, ali se na drugoj strani dogodila identična situacija, ovaj put s lijeve strane ubačaj pred gol gdje je Baltić usamljen i glavom zabija za 2:0. Za kraj u 82. minuti po lijevom krilu je Jazvić napravio slalom i desnom nogom efektno od stativu zabio treći gol za Vinkovčane.

Junak je još jednom nesretno poražen na gostovanju u Bijelom Brdu. Prvi dio je protekao u međusobnom nadmudrivanju, gdje su se gosti defenzivno pozicionirali. Ali nastavak je donio zanimljiv i borben nogomet, pun preokreta. Domaći su poveli iz kaznenog udarca kojega je realizirao Dabro, nakon što je Lovrić srušio Selbola. Junak je nastavio junački i tražio put za izjednačenje, a prigoda bi bilo nekoliko da nije nedostajalo mirnoće u zadnjem pasu. I domaći su mogli povisiti vodstvo preko Moryija i Dabre, ali gol se dogodio na drugoj strani. Nakon oduzete lopte na svojoj polovici lopta je došla na 30-ak metara kod Vulete koji je odapeo i prizemno pogodio za 1:1. Ipak, do kraja je BSK kroz kombinaciju Aleksića i Dabre i ubačenom loptom na drugu stativu gdje se našao Vrdoljak, vratio prednost koju je zadržao do kraja.

Solin je imao prigodu nastaviti odličan niz, a početak je obećavao. Već u 6. minuti je Ninčević doveo plave u vodstvo iz kaznenog udarca, nakon što je gostujući igrač igrao rukom. Radost nije dugo potrajala, jer je Vulikić sapleo Črnka za novi kazneni udarac, Monjac ga je iskoristio. U čvrstoj utakmici su gosti vrebali kontru, a Solin prekid kojega nije iskoristio Ninčević (slobodni udarac) i visoki stoperi (ubačaj iz kornera). Pred kraj prvog dijela je odličnu loptu Švrljuge na prvoj vratnici iskoristio Fućak za vodstvo gostiju 1:2. Neposredno nakon je kod gostiju Vidas zaradio drugi žuti za isključenje i prigodu Solinjanima da u nastavku s igračem više okrenu rezultat. U drugom poluvremenu je igrala samo domaća momčad, ali lopta nije ušla u gol. Izdvajamo udarce glavom Laušića (47′), Franića (56′) i Veljače (67′), dva udarca Repića iz velike udaljenosti ali u vratara Berkovića. I na kraju Ninčević iz slobodnog udarca pogađa vratnicu, a u sudačkoj nadoknadi iz gužve isto radi Veljača. Na žalost po domaće gosti su iz Solina odnijeli sva tri boda.

Hajduk II. je na poluvremenu protiv Osijeka II. gubio s 1:3 (Ćalušić / Latković, Cvijanović, Karamatić), i činilo se da neće do bodova. Nastavak je ponudio drugačiji scenarij, ali tek u zadnjih 15. minuta kada su pala tri gola u mrežu Osječana (ulazak Tolaja, Chinedua, Brnića i Jurice je donio preokret). Prodor Brnića s lijeve strane i ubačaj pred vrata gdje je Chinedu zakucao za 2:3 je uzburkao duhove. Isti scenarij u 83. minuti, ali ovaj put s desne strane kada je Lauš ubacio za Blagaića koji pogađa za 3:3. U sudačkoj nadoknadi potpuni preokret kada je opet prošao Brnić, pronašao Tolaja koji preciznim udarcem pogađa za 4:3. Lijepa predstava koja za Hajduk II. u gašenju znači samo ogledalo na koje igrače može računati za prvu momčad u idućoj sezoni.

Dugopolje je ubilježilo dva nova poraza, nakon stradavanja u Zmijavcima (3:0), i ostavke trenera Jure Srzića koji se vratio u Hajduk, uslijedilo je gostovanje u Zagrebu i novi poraz. Dinamo II. je iz dva kaznena udarca u nastavku golovima Šaranića upisalo važnu pobjedu u borbi za ostanak, ali u ne baš sjajnoj igri i nogometnoj predstavi. Dugopolje je ubilježilo deseti susret bez pobjede, uz osvojena četiri boda od mogućih 30. i od pretendenta za osvajanje titule su se pretvorili u jedno od razočaranja u nastavku nakon zimske stanke.

Na tablici je Croatia Zmijavci usprkos porazu na 5. mjestu s 43 boda, a Dugopolje je usprkos odigrane dvije utakmice ostalo na 39 bodova i 11. mjestu. U donjem dijelu su Hajduk II. (34) i Solin (32) koji se bori za ostanak u društvu s Dinamom II. (32), Međimurjem (28) i Junakom (27). U idućem kolu nas očekuje derbi začelja: Junak – Hajduk II., zatim Croatia – Kustošija, Dugopolje – BSK, Hrvatski dragovoljac – Solin.