Hajduk nadigrao Dinamo u derbiju koji ipak nije donio pobjednika

U dosta zanimljivijem derbiju u odnosu na onaj prošlotjedni, Hajduk je u zaostaloj utakmici 22. kola HT Prve lige na Poljudu remizirao s Dinamom rezultatom 1:1. ‘Modri’ su tako propustili priliku i četvrti put u sezoni slaviti nad ‘Bijelima’ te potencijalno osigurati naslov prvaka ako bi Osijek u petak prosuo bodove protiv Gorice. Zagrepčani su poveli pogotkom Lovre Majera, da bi se Hajduk u utakmicu vratio pred sam kraj prvog poluvremena kada je mrežu zatresao Marko Livaja.

Može se reći da se Hajdukov strateg uoči utakmice vodio nepisanim nogometnim pravilom da se pobjednička momčad ne mijenja. Tako je unatoč oporavljenima Umutom i Diamantakosom od prve minute na teren ponovno poslao mlade Biuka i Ljubičića, te zaigrao s četvoricom u obrani. Bilo je vidljivo da se Tramezzani ovakvim taktičkim postavkama odlučio na sličan pristup kao i u prošloj utakmici, koji mu je urodio plodom s tri boda protiv Rijeke.

Ipak, ‘Bijeli’ su u ovaj susret ušli ponešto opreznije nego protiv Rijeke, unatoč tome što su prvi zaprijetili već u 20. sekundi utakmice, kada je Fossati fenomenalnom dugom loptom proigrao Kačaniklića, čiji je udarac s lakoćom obranio Livaković. Nakon toga, Dinamo je prvi počeo preuzimati inicijativu u napadu postavljanjem visokog presinga, što je rezultiralo gubljenjem jedne lopte Fossatija. Loptu je prihvatio Petković koji je lijepim centaršutom pronašao Majera, a ovaj je glavom poentirao za vodstvo Zagrepčana. Međutim, Hajduk je nakon primljenog pogotka postao puno konkretnija momčad koja je stvarala lijepe prilike, te preuzimala puno više rizika od suparnika. Opasne akcije ‘Bijelih’ bile su ponajviše kumovane posredstvom Marka Livaje, koji se ponovno proniknuo u jedno od glavnih imena utakmice zabivši izjednačujući pogodak pred sam kraj prvog poluvremena. Njegovu majstorsku partiju krasila je nevjerojatna lakoća kreacije napada, a osim toga i briljantno odrađivanje pojedinih defenzivnih zadataka koje mu je namijenio Tramezzani. Statistika je u prvom dijelu bila u potpunosti na Hajdukovoj strani: uz čak 56% posjeda lopte, ‘Bijeli’ su uputili ukupno 12 udaraca prema Dinamovom golu, od kojih je 6 bilo upućeno u okvir Livakovićevih vrata.

Na početku drugog dijela, Tramezzani radi svoju prvu i jedinu promjenu na ovom susretu. Iz igre vadi mladog Marina Ljubičića, a na njegovo mjesto uvodi nešto iskusnijeg Dimitrisa Diamantakosa. Iako Ljubičić nije bio posebno vidljiv tijekom prvog poluvremena, te je na trenutke djelovao pomalo i impresioniran derbijem, dojam je da je svojom igrom bez lopte uvelike potpomogao kreaciji napada svoje momčadi neprestanom trkom i izvlačenjem na bok. To se i pokazalo točnim u trenutku kada je Diamantakos ušao u igru, jer Hajdukov se Grk u centarforskoj maniri pozicionirao isključivo po sredini Dinamove obrane, pokušavajući iskoristiti prostor između stopera. U tome i nije baš uspijevao, izuzev velike prilike kada je pogodio gredu u sudačkoj nadoknadi. Može se postaviti pitanje zašto Hajdukov trener, kada je već htio zamijeniti Ljubičića, u igru nije uveo Umuta Nayira, koji je već dokazano vrlo kompatibilan s Livajinim načinom igre. Razlog tome mogla bi biti Umutova nespremnost, ali činjenica je da Grk već par kola ne pruža dovoljno zadovoljavajuće predstave, a dojam da ‘Bijeli’ s njim imaju igrača manje na terenu. Također, možebitni razlog tome je da je Tramezzani u ovom susretu iskoristio samo jednu zamjenu od mogućih pet, što  mu se u ovom slučaju može računati kao zamjerka, pošto je njegova momčad u drugom poluvremenu izgledala dosta umornije i potrošenije nego što je to prije bio slučaj.

Svakako se mora pohvaliti današnja Hajdukova kompaktnost u fazi obrane i veznom redu, koji su djelovali jako dobro. Ponovno je vrlo dobru utakmicu odigrao Stipe Biuk, koji s 18 godina posjeduje nevjerojatnu količinu hrabrosti u velikim utakmicama, a u kombinaciji s Livajom mogao bi izrasti u odličnog igrača.

Ono što svakako treba napomenuti je činjenica da smo gledali sjajan ‘vječni derbi’. Hajduk je u odnosu na prošli tjedan bio razigraniji i opasniji, dok je Dinamo ipak djelovao rezerviranije, no to svakako ne umanjuje sjajnu Hajdukovu predstavu. ‘Modri’ si, pak, mogu dopustiti takav luksuz jer samo četiri kola prije kraja imaju velikih plus sedam ispred Osijeka.

Hajduk tako u sam finiš sezone ulazi s četiri boda zaostatka za Rijekom, te osam za Goricom, s kojom će se susresti za tjedan dana. No, prije toga, već u subotu, Hajduk ide u goste Varaždinu gdje su tri boda apsolutno nužna za nastavak borbe za Europu. Imajući u vidu da ‘Bijeli’ imaju dosta lakši raspored u odnosu na izravne konkurente, s ovakvim pristupom nije ludo za vjerovati da će Tramezzanijeva momčad ipak možda izboriti kvalifikacije Konferencijske lige iduće sezone.