Split dvokorakom u polufinale prvenstva

Najavljeno – učinjeno! Kao što smo i očekivali i napisali u najavi četvrtfinala HT Premijer lige košarkaši Splita opravdali su status favorita i ‘dvokorakom’ ušli u polufinale prvenstva. Dvije utakmice u tri dana, odigrane ranije od ostalih zbog kvalifikacija za ostanak u ABA ligi, bile su dovoljne igračima Mile Karakaša da dođu do pobjede nad Zabokom.
Pisali smo da Zabok uopće nije naivna momčad i da si Žuti ne smiju dopustiti nikakvo opuštanje s obzirom na dvije utakmice koje su ova dva kluba već odigrala ove sezone i nakon prve, odigrane neuobičajeno u Zaboku, posumnjali u svoje procjene i znanje.
Žuti su, naime, u petak u Zaboku slavili ni manje ni više nego s 40 poena razlike. Rapsodija splitskih košarkaša trajala je svih 40 minuta, a protivnika su limitirali na svega 51 poen. Konačnih 51:91 točno pokazuje kakav je bio odnos snaga na terenu. Čak pet dvocifrenih igrača u redovima Splita nije domaćoj momčadi dalo nikakvu nadu da bi nešto više mogli napraviti u toj utakmici.
Žuti su već nakon prve četvrtine imali devet razlike, do poluvremena se prednost popela na +18, a do kraja je sve bilo rutinsko odrađivanje posla.
Nakon furioznog prolaska kroz Zabok, nova se utakmica igrala samo dva dana kasnije na Gripama. Svi su se pripremili na novu laganu pobjedu i suvereni prolazak u poluzavršnicu prvenstva, ali gosti su jučer pokazali da ipak znaju igrati košarku i da je predstava iz Zaboka ipak bila samo jedan grozan dan u kojemu im lopta jednostavno nije htjela kroz obruč.
Da se utakmica iz Zaboka neće ponoviti bilo je jasno već nakon prve četvrtine koja je završila neodlučeno, a da bi Split mogao imati velikih problema postalo je evidentno na kraju prvog poluvremena jer je Zabok na odmor otišao s osam poena prednosti.
Vidjevši da je vrag odnio šalu, Žuti su u drugi dio susreta ušli puno ozbiljnije, zaigrali agresivniju obranu i već na kraju treće četvrtine imali dva poena prednosti. Mislili smo da će u posljednjoj četvrtini slomiti otpor gostiju, ali zadnja dionica pokazala se kao festival promašaja i ukoliko budete htjeli da vam se dijete jednog dana bavi košarkom, definitivno mu nemojte pokazati četvrtu četvrtinu jučerašnjeg dvoboja. Završila je rezultatom 8:6 za Split, a konačnih 66:62 sugerira koliko su Žuti teško došli do pobjede.
Ipak, pobjeda je stigla i sada se Karakaš i igrači u miru mogu pripremati za kvalifikacije za ostanak u ABA ligi koje su na rasporedu 12. i 15. svibnja protiv sarajevske momčadi Spars. Split je predvodio Perković sa 16 poena, 13 je dodao Babić, a jedini dvocifreni uz njih bio je Marić koji je ubacio 10 koševa.
Prvi se susret igra u srijedu na Gripama s početkom u 18:30, dok je drugi u subotu u istom terminu. Pobjednik će biti momčad koja prva dođe do dvije pobjede, a eventualna treća utakmica na rasporedu bi bila 20. svibnja u Splitu.
Opušteni nakon odrađenog posla Žuti će i protiv Sarajlija tražiti prolaz u dvije utakmice da bi se u miru mogli pripremati za nastavak prvenstva i povratak toliko željene titule prvaka u Split, a tko su i što možemo očekivati od Sparsa možete čitati na Libru u srijedu, uoči prve utakmice.