2. HNL – komentar 30. kola

U 30. kolu je Junak izvojevao važnu pobjedu protiv „ugaslog“ Hajduka II., identičnim rezultatom je Dugopolje protiv BSK-a prekinulo predugačak niz bez pobjede. Croatia je u Zmijavcima pala protiv Kustošije, a Solin nije uspio izvući barem bod, iako je bio blizu, u gostujućem srazu protiv Hrvatskog dragovoljca.

Junak – Hajduk II. 2:0 (1:0)

Hrvatski dragovoljac – Solin  2:1 (2:1)

Croatia Zmijavci – Kustošija  1:2 (0:1)

Dugopolje – BSK Bijelo Brdo  2:0 (0:0)

Junak i Hajduk II. su odigrali utakmicu u kojoj je Junak zaslužio pobjedu koja je mogla biti izražena i s većom razlikom. Golove su postigli bivši hajdukovac Mastelić (42′) i sadašnji hajdukovac na posudbi Jenjić (53′) iz kaznenog udarca. Najstrožu kaznu je skrivio Bekavac koji se našao u duelu s domaćim igračem Vučkovićem. U nastavku je Hajduk imao prigode preko Brnića ali je mladi krilni napadač Hajduka bio neprecizan, odnosno na mjestu je bio vratar Hajduka na posudbi u Junaku Roko Runje. Rezultatski demotivirana momčad Hajduka nije pronašla način da se izvuče iz dubioze, pa je Junak kojemu ova pobjeda zlata vrijedi pronašao način da mirno privede utakmicu kraju i upiše tri boda.

Solin nije uspio izvući pozitivan rezultat iz Zagreba, što ga je opet vratilo u kritičnu zonu nakon drugog poraza u nizu. Dragovoljac je bio jako motiviran jer se radi o velikom ulogu: ulazak u 1. HNL. U vodstvo je došao preko Ivkiča u 16. minuti nakon što se igra u pritisku većinom odvijala na polovici gostiju. Žuto-plavi kao da su tek tada zaigrali aktivnije, izlazeći iz dvostrukog bloka koji nije donio rezultata. U 32. minuti je pogodio Ninčević, najbolji igrač Solina tekuće proljeće. Kada se očekivao odlazak na odmor, domaći su iznudili kazneni udarac kojega je uspješno realizirao Majstorović za novo vodstvo. U nastavku smo gledali mudro pozicioniranje domaćih koji su nastojali ne primiti zgoditak i privesti utakmicu u smjeru uzimanja tri boda, što se u konačnici i dogodilo. Solin je u poziciji da pobjedom u idućem kolu protiv Osijeka II. dođe na prag ostvarivanja ostanka, u suprotnom ga u Sinju čeka okršaj s Junakom koji će baš kroz taj susret tražiti slamku spasa.

Croatia je na domaćem terenu doživjela poraz od kompaktne i disciplinirane ekipe Kustošije. Kola su krenula nizbrdo kada je Ivanković u 25. minuti goste doveo u vodstvo, što je odredilo utakmicu u smjeru nastojanja domaćih da anuliraju zaostatak. Ipak, Croatia je imala premalo raspoloženih igrača, što su gosti 15 minuta prije kraja golom Šlogara iskoristili i otišli na nedostižnih 0:2. Na samom kraju utakmice je Tomislav Mrkonjić samo ublažio poraz. Croatia ne može značajno ni  gore niti dolje, u sezoni u kojoj se očekivalo više s obzirom na najave i traženje prvoligaške licence.

Dugopolje je nakon deset kola bez pobjede i promjene trenera došlo do tri boda u srazu s BSK-om koje spada u veliko iznenađenje s obzirom na rezultate, ali nije se činilo da će se navedeno dogoditi sve do zadnjih 20-ak minuta. Utakmica je bila tvrda, na trenutke isprekidana, prigoda je bilo s obje strane i rezultat je lako mogao biti drugačiji. Ipak, nakon opravdano dosuđenog kaznenog udarca pogađa igrač Hajduka na posudbi u Dugopolju Šego (72′). Desetak minuta nakon Jakov Bašić zabija za 2:0 i rezultatski zatvara utakmicu. Domaći su sigurni u sredini tablice u sezoni u kojoj su nakon jeseni bili u borbi za prvaka, što su jasno i najavili. Sada su u situaciji kao i Croatia – čekanje da se sezona okonča i onda ih prema igračkom rosteru očekuje novi remont.

Tablica se promijenila što se tiče dalmatinskih drugoligaša: Croatia je i dalje najbolja, ali sad na 8. mjestu s 43 boda, a samo bod i mjesto iza je Dugopolje. Pri dnu se nalaze Hajduk II. (34), te Solin (32) i Junak (30), koje čeka grčevita borba za ostanak. U idućem kolu sredinom tjedna nas očekuju utakmice: Dubrava – Croatia, Sesvete – Junak, Solin – Osijek II., a utakmica Hajduk II. – Dugopolje se igra 19.5.