Rapsodija Bijelih na Poljudu: Hajduk blitzkriegom razbio Goricu

Mirno i staloženo, ubojito i sjajno. Kada se podvuče crta i konteksti uzmu u obzir, malo tko je očekivao ovakvu večer ‘Bijelih’ na Poljudu. Hajduk je u derbiju 34. kola HT Prve lige razbio Goricu s visokih 4:0 i tako se približio na samo bod zaostatka za Rijekom. Sjajnu partiju Splićana započeo je Mario Vušković u 13. minuti fenomenalnim pogotkom iz slobodnog udarca, dok je Goričane dodatno načeo Alexander Kačaniklić. U strijelce se drugo kolo zaredom upisao i Marko Livaja, a „točku na i“ večerašnjeg susreta stavio je mladi Stipe Biuk nakon još jednog sjajnog solo prodora, asistiravši za drugi gol.

Paolo Tramezzani i njegovi igrači bili su svjesni uloga ove utakmice. Zaista, da je Hajduk prosuo bodove u ovoj utakmici, to bi vrlo vjerojatno značilo kraj svih nada za plasman u Europu. Stoga ne čudi da je Talijan i u ovoj utakmici zauzeo napadački stav u formaciji 4-2-3-1, kojeg je počeo gajiti još od pobjede nad Rijekom prije par kola. Hajdukov strateg je, činilo se, uspio „skrpati“ i izostanak suspendiranog Stefana Simića s Kristianom Dimitrovom, koji, pokazat će se uskoro, ipak nije bio dovoljno spreman za ovaj susret. Bugarski stoper zamijenjen je mladim Vickom Ševeljom već u 4. minuti.

Momčadi Siniše Oreščanina bodovi s Poljuda bili su od velike važnosti za osiguranje trećeg mjesta i plasmana u Europu. Nema sumnje da je gostujući strateg to imao na umu, s obzirom da je njegova momčad u prvih desetak minuta ušla vrlo žustro, ostavljajući dojam da se domaćin ne može sastati s loptom i s njom prijeći centar. Visoki presing Goričana u početku je izgledao kao da će se ubrzo isplatiti, no Hajduku je, pak, bio potreban jedan slobodan udarac na suparničkoj polovici da ga u potpunosti anulira.

Lopte se prihvatio Mario Vušković, u trenutku kada se ipak očekivalo da odgovornost preuzmu nešto iskusniji Fossati ili Livaja, kao što je to prije bio slučaj. Međutim, mladi Hajdukov stoper  uputio je fantastičan udarac koji je odsjeo na vratnici Banićevog gola, od koje se lopta odbila u gostujući gol za domaće vodstvo.

Od tog trenutka, Hajduk je preuzeo sve konce utakmice. Samo tri minute nakon vodstva, uslijedio je fenomenalan solo prodor Stipe Biuka, nakon kojeg je poslao vrlo preciznu loptu na desetak metara od gola ka Alexanderu Kačanikliću, koji nije imao težak zadatak poentirati za povećanje Hajdukovog vodstva. Mladi Biuk je ovime samo najavio svoju spektakularnu večerašnju partiju, te širu javnost ponovno podsjetio, ili upoznao sa svojim talentom.

Glavna boljka gostiju u ovoj utakmici definitivno je bio velik broj izgubljenih lopti u kreaciji napada, i to na sredini terena gdje je Hajduk često izlazio u srednji presing. U tome je posebno briljirao Stanko Jurić, koji je prema podacima SofaScorea na ovoj utakmici imao čak pet oduzetih lopti, a uz to je pružio jednu od svojih najboljih partija ove sezone.  Upravo je Jurić kreirao slijedeću veliku priliku Splićana, kada je centaršutom vanjskim dijelom noge potražio Livaju na suprotnoj strani, no Kaštelanin je silno zatresao vratnicu.

Međutim, Livaja se u velikoj prilici nalazi samo nekoliko minuta kasnije. Nakon osvojene lopte Umuta Nayira, Livaja je u maniri klasnog igrača vrlo inteligentno ušao između dvaju goričinih stopera, koji su ga jednostavno morali srušiti, a sudac Pejin pokazati na bijelu točku. Isti igrač bio je precizan iz kaznenog udarca već drugo kolo zaredom, i tako svojoj momčadi donio potvrdu pobjede već u 23. minuti susreta.

Uslijedilo je nekoliko minuta zatišja i činilo se kao da su Tramezzani i Hajduk zadovoljni s rezultatom, te će ga u minutama koje slijede pokušati obraniti. No, svemu tome došao je kraj s još jednim trenutkom inspiracije Stipe Biuka. Mladi je krilni igrač ponovno nanizao nekoliko Goričinih obrambenih igrača, te u maniri rasnog strijelca prizemno pogodio suprotan kut Banićevih vrata za „točku na i“ fenomenalne Hajdukove večeri već u 39. minuti.

Ovim je potezom Biuk okončao definitivno najbolje poluvrijeme Hajduka ove sezone, a možda i duže. Obzirom na vrlo visoku prednost, ‘Bijeli’ su u drugom poluvremenu ipak stisnuli kočnicu, te čvrstom, mirnom i staloženom obranom sačuvali rezultat. Momčad Siniše Oreščanina, čak i s ulaskom Lovrića u igru, djelovala je poprilično nemoćno u kreaciji svojih napada, što je rezultiralo s nula upućenih udaraca u okvir splitskih vrata, iako se Hajduk formacijski nije povlačio.

Svakako valja pohvaliti tajming izmjena koji je odabrao trener Tramezzani. Za razliku od prošlih utakmica, Talijan je shvatio da mora održati optimalnu razinu svježine u svojoj momčadi, znajući da je Gorica ekipa koja će pokušati rezultat preokrenuti preko svojih brzih igrača poput Lovrića i Pršira. Ulazili su redom tako Jairo, Jakoliš i Diamantakos, igrači koji se individualnom kvalitetom nisu previše iskazali, no također igrači koji su fizički spremni odigrati ono što je trener od njih u tom trenutku očekivao.

Onaj „teži dio ispita“ uspjeli su danas ‘Bijeli’ više nego uspješno položiti. Hajduk sada čeka nedjelju i gostovanje kod Šibenika, s nadom da Varaždin na isti dan otkine koji bod Rijeci, kako bi ‘Bijelima’ život ipak bio nešto lakši u grčevitoj borbi za Europu. Ono što se jedino može zaključiti jest da su s ovakvom igrom i pristupom dobri rezultati protiv takvih protivnika neupitni, ali se u borbi za Konferencijsku ligu nešto ipak pita i fortunu.