Rutinska pobjeda u Šibeniku: Tramezzanijeva momčad ima drugo lice u odnosu na siječanj

Hajduk je u posljednjem ‘dalmatinskom derbiju’ ove sezone u gostima rutinski pobijedio momčad Šibenika s 2:0 te tako upisao svoju treću prvenstvenu pobjedu zaredom. ‘Bijeli’ su domaćine načeli tek u drugom poluvremenu, kada je iz kornera precizan bio Marko Livaja, da bi gostujuću pobjedu svojim ovosezonskim prvijencem zapečatio Marin Jakoliš.

Paolo Tramezzani postavio je svoju momčad identično kao u proteklih par kola, braneći se u srednjem bloku i povremenim izlaskom u presing. Hajduk je u fazi kada su mu rezultat i osvojeni bodovi najbitniji, stoga je bilo logično i za očekivati da Talijan po pitanju pristupa i sustava neće ništa mijenjati. Također su ‘Bijeli’ bili ojačani povratkom Stefana Simića u prvu momčad, što je još dodatno očvrsnulo obranu splitske momčadi.

Čehov povratak u početnu postavu značio je i nešto slobodniju kretnju i igru Marca Fossatija, koji je bio jedna od ključnih figura Hajdukove pobjede. Talijanski veznjak je, uz standardno visok postotak točnih dodavanja, češće izlazio na suparničku polovicu u odnosu na proteklih par utakmica. To je rezultiralo preciznim pasovima prema Marku Livaji i Stipi Biuku, preko kojih je proizašla većina Hajdukovih šansi u prvom poluvremenu.

Međutim, momčad koja je bolje otvorila susret, te prvih 15-tak minuta bila osjetljivo opasnija, bila je Šibenik. Nadalje, momčad Sergia Escobara imala je konkretnije prilike i izlaske prema naprijed, što je sredinom prvog poluvremena kulminiralo vratnicom Suada Sahitija u 31. minuti. Hajduk je imao svoje faze, imao i 65% posjeda u svojim nogama, no nije uputio udarac u okvir gola u prvom poluvremenu. ‘Bijeli’ su do svojih poluprilika dolazili uglavnom preko individualne kvalitete i osovine Fossati – Biuk – Livaja, dok su Kačaniklić i Umut Nayir bili gotovo neprimjetni.

Drugo poluvrijeme donijelo je ipak nešto konkretniju igru Splićana, no pogodak je pao iz prekida. Mladi Stipe Biuk uputio je iz kornera fenomenalnu loptu prema petercu, gdje se našao Marko Livaja i s lakoćom svladao Rogića za vodstvo svoje momčadi. Nekoliko minuta nakon pogotka, Kaštelanin se ozlijedio, te je umjesto njega ušao Marin Jakoliš. Rođeni Šibenčanin svojem je treneru povjerenje opravdao na najbolji mogući način zabivši za potvrdu Hajdukove pobjede samo pet minuta nakon svog ulaska. Svakako valja istaknuti i sjajnu utakmicu Stanka Jurića, koji i drugu utakmicu zaredom potvrđuje svoju izvrsnu formu.

Tramezzani je tako i treći put u svojem mandatu svladao Šibenik, a ovaj put bio je prvi s više od jednog postignutog pogotka. Obzirom da je Hajduk u proteklih par kola uvelike izmijenio svoju igru, postavio se brže i napadački, može se reći da se Talijan na mjesto svojeg debija na trenerskoj klupi vratio kao drugačiji trener. Siječanjski susret ove dvije utakmice ponudio nam je pravi ‘catenaccio’ nogomet, s malo kreiranih šansi i čvrstom igrom, dok je današnji susret ipak bio konkretniji, zanimljiviji, te općenito nogometno kvalitetniji. Iako se u obzir moraju uzeti i različiti konteksti ovih dvaju utakmica, ono što je između toga neosporno je napredak Tramezzanijeve momčadi, kako u načinu igre, tako i u pristupu.

Posljednju prepreku u ovosezonskom prvenstvu Hajduku predstavlja Lokomotiva, koju u subotu dočekuje na Poljudu. ‘Bijeli’ će u tom susretu sigurno biti oslabljeni izostancima Marca Fossatija i Darka Todorovića, koji će morati odraditi kaznu akumuliranih žutih kartona. Samim time Talijan i Bošnjak su možda odigrali i svoju posljednju utakmicu u bijelom dresu ako Hajduk ne otkupi njihove ugovore. Dodatan problem bi mogla predstavljati moguća ozljeda Marka Livaje, no dojam je da je ona ipak lakše prirode.

Borba za Europu tako će se protegnuti do samog kraja prvenstva, obzirom da je Rijeka danas ipak uspjela svladati Varaždin. Susret za čiji će rezultat ‘Bijeli’ sasvim sigurno biti zainteresirani je onaj Rijeke i Gorice, koji će se također odigrati u subotu u 18 sati, a ovisno o raspletu ova dva susreta, stanje na ljestvici u borbi za Konferencijsku ligu moglo bi se potpuno promijeniti.