Split je u finalu prvenstva, a najbolji iz regije i dogodine stižu na Gripe

Odma u glavu! Split je u finalu prvenstva i ostao je u ABA ligi!
Sada kada to znate, možemo i malo detaljnije o svemu. Oprostit ćete nam na ovakvom uvodu, ali količina sreće koju su nam košarkaši Splita priuštili u zadnja dva dana zaista je ogromna. Dugi niz godina bez trofeja i značajnijih rezultata napravili su svoje pa se nadamo da se nećete ljutiti.
Krenimo redom. U četvrtak je na Gripe stigao sarajevski Spars. Prave neizvjesnosti zapravo nije ni bilo. Prva četvrtina završila je prednošću Splita od tri poena, a onda je krenuo žuti stroj koji je goste poslao na još jednu sezonu kaljenja u Drugoj ABA ligi. Već na poluvremenu je bilo preko 20 razlike, a do kraja utakmice momci Mile Karakaša pružili su nam puno poteza za uživanje i suvereno izborili ostanak u ligi.
Fantastičnu je rolu odigrao Mateo Kedžo, podsjetivši nas na najbolje dane. U svega sedam minuta na parketu upisao je 13 poena i uhvatio dva skoka uz savršen šut. Dvocifreni su bili još Ukić i Perković, ali zaista je nepotrebno izdvajati bilo koga. Cijela je momčad odigrala sjajnu utakmicu, a konačnih 90:60 najbolje opisuje kolika je razlika u kvaliteti između ova dva protivnika. Zato nam je nakon utakmice bilo još i više žao što su Žuti morali igrati tri utakmice protiv očito nedoraslog protivnika i dodatno se umarati. No, što je tu je, cilj je bio ostvaren, ali vremena za previše slavlja nije bilo.
Odmah nakon utakmice, igrači i stručni stožer sjeli su u autobus i uputili se prema Zagrebu da bi manje od 24 sata od početka utakmice protiv Sparsa igrali drugi susret polufinala HT Premijer lige protiv Cibone.
Podsjetimo, u prvom susretu polufinala Split je slavio 95:80 na Gripama i došao na korak od plasmana u finale prvenstva prvi puta od sezone 2007/08. kada su u finalnoj seriji poraženi rezultatom 3:2 od Zadra.
Ako su Zagrepčani računali na umor Žutih, gadno su se prevarili. Već u prvoj četvrtini jučerašnje utakmice bilo je potpuno jasno da će Split biti, u najmanju ruku, ravnopravan protiv Ciboni. Vukovi su dobili prvu dionicu igre rezultatom 28:27, a sve nakon toga bila je nova rapsodija u žutom. Već na poluvrijeme je splitska momčad otišla s prednošću od sedam poena razlike da bi u drugom poluvremenu pokazala da je ove sezone jednostavno nerješiva enigma za zagrebačku momčad. Ukić, Luković i Mesiček predvodili su Karakašev sastav do pobjede 93:71! Cibona je pala i sedmi put u ovoj sezoni, a osmi put u nizu za prvo finale prvenstva nakon 13 godina.
Turbulentna sezona u ABA ligi napokon je došla kraju. Split je sačuvao prvoligaški status što je označeno kao glavni cilj i sada u miru može čekati finale prvenstva u kojem će igrati protiv Zadra ili Gorice. To ćemo doznati sutra kada prvoplasirana i četvrtoplasirana momčad iz regularnog dijela sezone odigraju treću, odlučujuću, utakmicu polufinala, ali tko god došao na megdan Splitu, neće imati lagan posao.
Žuti su u ovoj završnici sezone pokazali sasvim drugo lice u odnosu na kraj regularnog dijela ABA lige i predstave koje gledamo bude nam nadu da bismo na Gripama napokon mogli vidjeti trofej na kraju sezone.
Bilo kako bilo, nakon puno godina, košarka će se na Gripama igrati i u lipnju, a o samom finalu ćemo nešto više reći kada doznamo tko će biti drugi finalist HT Premijer lige.