Zadar je razbio Split, a sutrašnja utakmica ključ je cijele serije

Napokon smo dočekali da krene finalna serija HT Premijer lige. Završni čin duge sezone svoj je prvi prizor imao sinoć u Zadru. Domaćin je ugostio KK Split u dalmatinskom finalu kojem svjedočimo prvi put nakon 2008., koja je ujedno i godina kada je klub s Gripa posljednji puta bio u finalu prvenstva.
Isti su se protivnici susreli i u ovogodišnjem izdanju Kupa Krešimira Ćosića, a u Omišu je slavila momčad iz Zadra. Osim te utakmice odigrali su ovi protivnici još pet međusobnih duela, a činjenica da je Zadar osvojio prvo mjesto u regularnom dijelu sezone i da je do jučer protiv Splita imao 4:2 u međusobnim utakmicama jasno je davala do znanja tko je favorit u ovom finalu.
No, dobra forma Splita prikazana u susretima protiv Cibone budila je nadu svim navijačima Žutih da momčad Mile Karakaša može doći do toliko željenog trofeja koji čeka toliko dugo.
Jučerašnja je utakmica nadu dobrano ugasila. Smjer u kojem će dvoboj otići bio je, nažalost, jasan već nakon prve četvrtine koju su Zadrani dobili rezultatom 17:7. Igrači Veljka Mršića igrali su fanatičnu, a na momente i fantastičnu obranu za koju Split jednostavno nije imao rješenja. Već do poluvremena bilo je 19 poena prednosti za Zadrane i zaista je mirisalo na katastrofu Splita.
Domaćini su i u drugom dijelu odlučili nastaviti jako i razlika se samo povećala sve do maksimalnih +31. Kada je na semaforu u Krešinom domu zasvijetlilo 65:34, oni navijači Splita koji još do tada nisu prebacili kanal, molili su se samo da agonija što prije završi. Završila je devet minuta kasnije uz konačnih 81:53, a iz redova Splita vrijedi izdvojiti jedino Mesičeka s 14 poena, dok su ostali odigrali utakmicu za zaborav. Treba, doduše, napomenuti da je Karakašu jučer nedostajao Toni Perković, ali nismo sigurni da bi njegovo prisustvo uspjelo donijeti nešto više od časnijeg poraza.
Zadrane je predvodio sjajni Mavra koji je upisao 17 poena, a odličan je bio i Onuaku koji je ostvario double-double učinak upisavši uz svoje ime 12 poena i 10 skokova. Ipak, najvažniji segment igre, onaj koji ih je odveo do pobjede, bila je zadarska obrana koja je ubila svu kreaciju Splićana.
Što dalje? Iduća je utakmica na rasporedu već sutra, također u Zadru i Split je, ako želi postati prvak Hrvatske, jednostavno mora dobiti. Zadar je neosporno kvalitetnija momčad, bilo to nekome teško priznati ili ne, ali ni ovih 28 razlike ipak nije realan odnos snaga. I dalje smo stava i dojma da Žuti mogu napraviti nešto više i okititi se naslovom, ali sutra će morati pružiti svoju najbolju izvedbu da bi uopće došli u priliku zaprijetiti Zadranima. Ode li Zadar na 2:0, oprostit ćete nam na defetizmu, Split neće imati snage preokrenuti seriju. Baš zato je sutrašnja utakmica važna, a nadamo se samo da će igrači uspjeti doći k sebi nakon ovako loše predstave.
Bilo kako bilo, veseli što se naslov prvaka napokon vraća u Dalmaciju, Zadar je sve bliže duploj kruni, a nama samo ostaje nada da ćemo u nastavku ipak gledati malo kompetitivniju košarku nego je to bila u prvoj utakmici.