Zadar je došao na prag dvostruke titule

Puno bolji Split, a opet ni blizu. U ovu rečenicu stane sve o sinoćnjoj utakmici Zadra i Splita, drugoj u finalnoj seriji za naslov prvaka Hrvatske. Višnjik je ponovno bio neosvojiva tvrđava za košarkaše Mile Karakaša, ali za razliku od prvog dvoboja u kojem su domaćini već nakon petnaestak minuta riješili pitanje pobjednika, jučer su Splićani ipak pružili puno bolji otpor i barem malo popravili dojam.

Dobar otpor u prvoj četvrtini koja je završila s +5 za domaćine Žuti su nastavili pružati i u drugoj pa se na veliki odmor otišlo izjednačenim rezultatom 28:28. Gajili smo tada nadu da bi Split mogao doći do iznenađenja i toliko željenog ‘breaka’ koji bi im donio priliku da na svom terenu dođu do prilike za slavlje i osvajanje prvenstva nakon dugih 18 godina.
Ipak, u trećoj četvrtini se Zadar razgoropadio i vrlo brzo otišao na +9 sjajnom serijom na početku četvrtine i već je tu bilo jasno da će Split teško do pobjede. Treća je četvrtina završila upravo s devet poena prednosti domaćina, a kada su na samom startu posljednje dionice otišli na +12, sve je izgledalo izgubljeno.

No, Split se nije predavao i serijom 7:0 dolazi na -5, ali to je u principu bilo sve. Zadrani su ponovno ubacili u brzinu više i još jednom pokazali da su jednostavno bolja momčad od Splićana. Konačnih 73:58 ponovno izgleda grozno, ali dojam je da je konačna razlika ipak malo prevelika u korist Zadrana.

U jučerašnjoj je utakmici Split imao petoricu dvocifrenih igrača, a zanimljivo je da su čak četvorica postigla 11 koševa. Marčinković, Babić, Luković i Marić predvodili su listu strijelac momčadi s Gripa, a 10 je poena dodao Mesiček, dok su kod Zadra tradicionalno već najbolji bili Mavra s 19 i Onuaku s 14 poena.

Serija sada seli u Split, a treća je utakmica na rasporedu u ponedjeljak s početkom u 21 sat. Podsjetimo, finalna se serija igra do tri dobivene utakmice, tako da će Zadar imati tri eventualne prilike okruniti se naslovom prvaka Lijepe naše.
Ukoliko Split slavi i produži finale, četvrta će se utakmica također igrati na Gripama, a dođe li do eventualne pete, odlučujuće, sve se ponovno vraća u Zadar.

Ipak, treba biti realan i priznati da je sva prilika da će ovogodišnje prvenstvo završiti u ponedjeljak u Splitu. Žuti ni uz puno bolji pristup i otpor na koncu nisu uspjeli ozbiljno zaprijetiti Zadru i teško je očekivati da će se puno promijeniti u dva dana koja su pred nama.