Hrvatska ostala korak do raja, Puado presudio Bišćanovim izabranicima

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija došla je blizu senzacije u četvrtfinalu Europskog prvenstva. Favorizirani Španjolci tek su nakon 120 minuta uspjeli slomiti izabranike Igora Bišćana i plasirati se u polufinale natjecanja koje se ove godine igra u dva ciklusa u Mađarskoj i Sloveniji.
Naši su mladi reprezentativci sinoć igrali u Mariboru uz gromoglasnu podršku navijača iz udruge ‘Mi Hrvati’ koji su otišli bodriti naše mladiće na Ljudski vrt.
Od Hrvatske se sinoć, budimo realni, očekivao samo dobar otpor aktualnim prvacima Europe, reprezentaciji koja gol nije dobila više od 12 sati igre, ali ono čemu smo svjedočili bilo je puno više od toga. Hrvatska je bila ravnopravan takmac Furiji, a u prvom dijelu, usudili bismo se reći, čak i bolja.
Otpor Hrvatske napokon je u 66. minuti slomio prvotimac Espanyola Javi Puado i činilo se da će Španjolci proći. Teže od očekivanog, ali s ispunjenim ciljem. I onda se ukazao Stipe Biuk. Mladi hajdukovac ušao je u igru petnaestak minuta ranije i u tako kratkom vremenu apsolutno opravdao svoj poziv u nacionalnu vrstu. U trećoj minuti nadoknade sjajno je ušao u kazneni prostor Španjolaca i izborio kazneni udarac koji je u četvrtoj minuti nadoknade u izjednačenje pretvorio također sjajni Luka Ivanušec.
Mini Vatreni su ušli u produžetke, a tamo su se ponovno dobro držali sve do 110. minute kada je ponovno Javi Puado poentirao za, pokazat će se, konačnih 2:1.
I u ostalim smo dvobojima gledali spektakularan nogomet. Najprije su, u istom terminu kao i naša utakmica, Nizozemci izbacili Francuze pogotkom u posljednjoj minuti susreta, dok su u kasnovečernjem terminu Portugalci svladali Talijane 5:3 nakon produžetaka, dok su Nijemci nakon jedanaesteraca izbacili Dansku.
Bilo kako bilo, Hrvatska je na ovom, za nju netom završenom, Europskom prvenstvu ostvarila dobar rezultat. Plasman među osam najboljih reprezentacija i prva pobjeda na natjecanju ostat će zauvijek upisana baš uz ovu generaciju nogometaša.
Mi se sada polako okrećemo seniorskoj reprezentaciji kojoj će se priključiti i trojica igrača mlade. Ne sumnjamo da će Bradarić, Gvardiol i Ivanušec svoj doprinos dati i na ‘velikom’ prvenstvu, a izbornik Bišćan može se okrenuti novom ciklusu i nekimm novim igračima za koje se nadamo da će nam donijeti zadovoljstvo baš kao i mladići koji su jučer časno pali protiv Španjolske.