2. HNL – komentar 34. kola

Posljednje kolo za drugoligaše iz Dalmacije je bilo formalnost. Solin je doživio poraz u Čakovcu, Dugopolje na domaćem terenu je izgubilo od Rudeša, a Croatia od Dinama II. Uspješni su bili Junak i Hajduk II. protiv Cibalije i Kustošije.

Međimurje – Solin  2:1 (1:1)

Dugopolje – Rudeš  1:3 (1:1)

Junak – Cibalia  3:2 (1:0)

Kustošija – Hajduk II.  1:3 (1:1)

Croatia – Dinamo II.  1:4 (1:1)

Solin je tešku sezonu završio porazom od posljednjeplasiranog Međimurja. Domaći su poveli već u 13. minuti golom Havelke, i imali više prigoda da povećaju vodstvo. Ipak, Repić je u 38. minuti izjednačio, pa se s rezultatom 1:1 otišlo na odmor. Solinjani su u drugom dijelu evidentno pali, kao i većinu utakmica nakon osiguravanja ostanka i u ovoj je nedostajalo motiva i naboja. Domaći su nastojali pogotkom izbjeći fenjer i na taj način računati na mogućnost eventualnog odustajanja nekog od klubova. Pobjeda je došla u režiji Mihaljevića u 89. minuti, koji je iskoristio nesmotrenost gostiju i zatresao mrežu. Solin za iduću sezonu očekuje remont, nadamo se na svim razinama, jer se nije iskoristila prigoda s jako kvalitetnim igračkim kadrom čak ući u borbu na vrh 2. HNL.

Dugopolje u zadnjoj utakmici sezone nije uspjelo ublažiti loš dojam iz proljetnog dijela sezone. Gosti su poveli preko Jelavića (17′), da bi domaći izjednačili iz kaznenog udarca preko Šege (26′). Na odmor se otišlo s 1:1, s dojmom da obje ekipe žele zaključiti sezonu bez imperativa rezultata. Nastavak je ipak donio pogotke u mrežu domaćina – točni su bili Jelavić sa svojim drugim pogotkom i Marković. Dugopolje je završilo još jednu sezonu u kojoj je za razliku od prethodnih imalo vjetar u leđa zbog suradnje s Hajdukom koji im je ustupio trenera Srzića i pomoćnika, nekoliko igrača koji su igrali zapaženu ulogu Bushaj, Vujčić, Šego, Kreković … Na kraju su ostali bez trenera, a očito i bez suradnje zbog narušenih odnosa i nepridržavanja dogovorenoga.

Junak je pobjedom zaključio sezonu u kojoj nije uspio sačuvati drugoligaški status. Domaći su imali jako dobar start, bolja igra je urodila plodom i pogodak Vučkovića je osigurao prednost u prvom dijelu. U nastavku je uslijedio preokret, Cibalija je izjednačila iz kaznenog udarca preko Baltića (57′), a isti igrač je goste doveo u vodstvo u 78. minuti. Činilo se da će Junak sezonu završiti na posljednjoj poziciji, ali su Bašić-Šiško (88′) i Mastelić (92′) domaćima donijeli tri boda. Junak se vraća u niži rang, razlog je financijske prirode pošto nije dobio podršku gradskih struktura i na taj način je bio nekonkurentan drugim momčadima koje imaju 3-4 puta veći budžet. Drugi razlog je loš status koji ima u ligaškom natjecanju što je pokazalo niz sudačkih odluka na štetu Junaka nakon kojih je uslijedio korak natrag kojega je bilo teško nadoknaditi.

Hajduk II. je na oproštaju od natjecanja i sezone pobijedio u Kustošiji. Iako su domaći poveli preko Brodića već na početku susreta, do kraja poluvremena su momci trenera Sablića izjednačili preko Blagaića (38′) na asistenciju Šarića. Na samom početku nastavka su „bijeli“ preko Šarića (52′) koji je pogodio glavom i Čuića (56′) nakon pas igre, otišli na za domaće nedostižnu prednost. Hajduk je imao mogućnost povećanja vodstva preko Chinedua i Tolaja, ali lopta nije odsjela u mreži. Utakmica je s obzirom na okolnosti bila bez naboja, a o tome svjedoči i činjenica da sudac Matasović nije dodijelio niti jedan žuti karton. Na žalost bila je ovo za Hajduk II. povijesna utakmica kojom su se oprostili od 2. HNL i postojanja nakon plodnih par sezona i lansiranja nekoliko mladih igrača prema prvoj momčadi, osiguravanju zarade.

Croatia Zmijavci su se porazom oprostili od sezone od koje se očekivalo više. Bolja je bila mlada ekipa Dinama II. rezultatom 1:4 (Mrkonjić 41′ / Turčin 8′ i 92′, Batistić 66′, Janković 85′). Zanimljivost je da su domaći nastupili s prvih 11 igrača iz lokalne sredine, a opet se istaknuo Tomislav Mrkonjić koji je od Noćnih jahača, domaće navijačke skupine zaslužio nagradu najboljeg igrača sezone koju je završio s 13 pogodaka. Zmijavčani imaju dobre temelje i za iduću sezonu, i poznavajući njihovu snalažljivost u slaganju rostera možemo očekivati da će pripremiti konkurentnu ekipu.

Hrvatski dragovoljac je novi prvoligaš, a 2. HNL napuštaju Međimurje (18. mjesto), Junak (17. mjesto) i Hajduk II. (15. mjesto), koji je već ranije odustao od natjecanja za iduću sezonu. Solin je završio na 16. mjestu i samo ga je odustajanje Hajduka II. spasilo od ispadanja. Ostali dalmatinski drugoligaši – Dugopolje (8. mjesto) i Croatia Zmijavci (12. mjesto) su sačuvali status drugoligaša, iako su im ambicije bile suprotne – prvoligaške. Za 2. HNL licencu nisu dobili Split, Hrvace i Zmaj iz Makarske što znači da ćemo u idućoj sezoni gledati samo tri dalmatinska drugoligaša: Dugopolje, Croatiju iz Zmijavaca i Solin.