Češka i Škotska nisu nikakav bauk, ali forma Hrvatske ne ulijeva povjerenje

Iza nas je četvrti dan Europskog nogometnog prvenstva, a današnjim će susretima biti kompletirano prvo kolo natjecanja po skupina. U Budimpešti i Munchenu nas večeras očekuju spektakularne utakmice u skupini smrti, a svi nogometni zaljubljenici upravo su troboj Portugala, Njemačke i Francuske opisali kao najzanimljiviji dio grupne faze natjecanja. Od 18 sati u Budimpešti će snage odmjeriti Mađarska i Portugal, a od 21 sat na Allianz Areni čeka nas duel Njemačke i Francuske. No, o tome ćemo ipak sutra, a sada pogledajmo što se događalo u jučerašnjim utakmicama.
Program su otvorili Česi i Škoti u najzanimljivijoj utakmici za nas. Drugi susret naše skupine igrao se na glasgovskom Hampden Parku, a iako su domaćini bili blagi favoriti po kladionicama, Češka je apsolutno zasluženo stigla do pobjede. U manje više izjednačenom prvom poluvremenu nismo mogli uživati u nekom kvalitetnom nogometu, a praktički jedini spomena vrijedan trenutak bio je pogodak Patrika Schicka iz 42. minute. Fantastično je ispratio jedan od brojnih centaršuteva Coufala, nadvisio sve u škotskoj obrani i svoju momčad doveo u vodstvo. Konačnih 2:0 postavio je isti igrač prekrasnim pogotkom u 52. minuti s centra terena. Sjajno je krajičkom oka vidio da je Marshall daleko od svog gola, puknuo i na iznenađenje cijelog stadiona, ali i milijuna gledatelja pred malim ekranima doveo Češku u, pokazat će se, nedostižno vodstvo. Uzalud su Škoti do kraja pokušavali stići barem do počasnog pogotka. Ono što bi i prošlo obrambeni zid Čeha, zaustavljao je jučer odlični Vaclik. Moramo reći da nas ni Škoti ni Česi nisu impresionirali. Kada bi Hrvatska odigrala najbolje što može, uvjereni smo da bi lakoćom stigli do pobjeda u utakmicama koje su pred nama, ali s obzirom da Hrvatska već neko vrijeme igra zaista loše, teško je prognozirati bilo što.
Nakon toga, uslijedio je prvi susret skupine E, a u slavenskom dvoboju Poljske i Slovačke došlo je do iznenađenja. Slovaci koji su se na jedvite jade plasirali na prvenstvo iznenadili su Poljsku predvođenu najboljim igračem svijeta Robertom Lewandowskim. U vodstvo su došli nakon prekrasne solo akcije Roberta Maka koji je nanizao nekoliko poljskih igrača i na kraju matirao Szczesnyja za vodstvo svoje reprezentacije.
Poljaci su napali svim silama, ali na odmor se otišlo s vodstvom Slovaka. Ipak, čim se krenulo s centra Poljaci su stigli do zasluženog izjednačenja. Igrala se 46. minuta, Rybus je ubacio, a Linetty pogodio za 1:1.
Izgledalo je tada kao da bi Poljska mogla doći i do potpunog preokreta jer su zaista dominirali, ali se ključan trenutak dogodio u 62. minuti kada je Krychowiak dobio drugi žuti karton. Slovaci su brojčanu prednost iskoristili kada je Skriniar na asistenciju Hamšika pogodio za 2:1, a iako smo do kraja gledali dominaciju i očajničke pokušaje Poljske, rezultat se više nije mijenjao pa su Slovaci upisali vrijednu pobjedu na startu natjecanja.
Od posljednjeg susreta dana očekivali smo najviše, a dobili najmanje. Španjolska i Švedska igrale su svoju utakmicu u Sevilli i očekivao se pravi ‘nogometni vatromet’. Od svega smo na kraju dobili jalovu dominaciju Španjolske, stativu Švedske i 0:0 u utakmici koju će i jedni i drugi, ali i svi oni koji su  je gledali preko malih ekrana željeti, a vjerujemo i uspjeti što prije zaboraviti.
Španjolska, baš kao ni Engleska jučer ničim nije opravdala status jednog od najvećih favorita prvenstva, ali bi s obzirom na ono što su Slovačka i Poljska pokazale ipak trebali proći dalje.
Švedska, s druge strane, pokazuje da može igrati čvrst nogomet na rezultat i neće biti iznenađenje ako ih na ovom natjecanju budemo gledali dugo.