Francuska je sinoć dokazala zašto je glavni favorit za osvajanje naslova

Završeno je prvo kolo 16. Europskog prvenstva u nogometu. Posljednje su na redu bile utakmice u takozvanoj ‘skupini smrti’, a viđena igra i rezultati apsolutno su opravdali epitet koji skupina F nosi.
Prvi dvoboj jučerašnjeg programa bio je onaj između Mađarske i Portugala. Aktualni prvaci Europe došli su u Budimpeštu odmjeriti snage s jednim od domaćina natjecanja i to pred ispunjenom Puskas Arenom.
Ako je netko mislio da će Portugal lagano doći do pobjede, grdno se prevario. Mađari su od samog starta utakmice pokazali da nemaju nimalo respekta prema zaista fantastičnom Portugalu, a svojom su predstavom sinoć sigurno kupili naklonost brojnih neutralnih pratitelja nogometa. Portugal je, jasno, dominirao, bio kvalitetnija momčad, ali sjajni izabranici Marca Rossija igrali su kao u transu. Svaki pokušaj Cristiana Ronalda i njegovih suigrača osujetili su bez većih poteškoća i na odmor se otišlo s rezultatom 0:0.
Drugo poluvrijeme – ista priča. Portugal pokušava, Mađarska čvrsta i odgovorna, na trenutke čak i bliža vodećem pogotku. Činilo se da bi Mađari mogli napraviti veliko iznenađenje na samom startu natjecanja i ponovno, baš kao i prije pet godina, otežati Portugalu situaciju i onda se u posljednjih desetak minuta dogodio epski raspad.
Prvo je Guerreiro pogodio za 1:0, a nakon njega je na scenu stupio Cristiano Ronaldo. Zabivši svoj deseti i jedanaesti pogodak na Europskim prvenstvima izdvojio se na čelu ljestvice strijelaca i postao prvi igrač koji je pogodio na pet natjecanja.
Bili su mu to 105. i 106. pogodak za reprezentaciju pa mu sada legendarni Iranac Ali Daei bježi samo tri pogotka i nikakvo iznenađenje ne bi bilo da ga Ronaldo prestigne već za vrijeme trajanja EURO-a.
Bilo kako bilo, Portugal je puno teže od očekivanja stigao do prvih bodova, Ronaldo je po tko zna koji puta ispisao povijest, a ono pravo tek nas je čekalo u terminu od 21 sata.
Tada su na teren u Munchenu istrčale Francuska i Njemačka. Spektakl se najavljivao danima i, na svu sreću, nije izostao. Iako konačnih 1:0 za Francusku i to autogolom Hummelsa možda naizgled sugeriraju siromašnu i slabu utakmicu, ona je bila sve osim toga. Dvije ponajbolje reprezentacije krenule su u utakmicu otvorenog garda željevši pobjedu u ovom važnom dvoboju. Prilike su sijevale na obje strane, opasnosti se izmjenjivale pred golom Neuera i Llorisa, a ključni se trenutak dogodio u 20. minuti kada je Bayernov bek u redovima Francuske Hernandez uputio ubacivanje u sredinu kaznenog prostora, a Hummels prevario svog vratara.
Rezultat se do kraja mogao promijeniti nekoliko puta, ali golova više nije bilo. Nijemci unatoč porazu mogu biti zadovoljni prikazanim i optimistično gledati prema nastavku prvenstva, dok su Francuzi pokazali zašto ih svi smatraju najvećim favoritima prvenstva.
Tricolori su sinoć izgledali kao momčad bez mana, Na svakoj poziciji u momčadi svjetska klasa, a na klupi još nekoliko njih. U ovome trenutku zaista izgledaju nepobjedivo, ali prerano je za bilo kakve zaključke,
Kada se sagleda cijelo prvo kolo, možemo biti zadovoljni. Nogomet nije bio kakav smo očekivali, ali naznake da bi natjecanje moglo biti zanimljivo su definitivno tu. Početak prvenstva obilježio je srčani udar Christiana Eriksena koji se na sreću dobro oporavlja i izvan je životne opasnosti. To je, zapravo, i najvažnije od svega. A nama ostaje da se nadamo da se nešto takvo više neće ponoviti na prvenstvu i da ćemo još tri i pol tjedna uživati u majstorijama najboljih igrača Europe.