Italija prva izborila nokaut fazu, VAR Fincima oteo novu senzaciju

Iza nas je sjajan dan s tri odlične utakmice na Europskom prvenstvu. Doznali smo jučer koja je prva reprezentacija koja je izborila plasman među 16 najboljih, jedna je napravila velik korak ka tome, a ovisno o današnjoj utakmici u skupini B između Danske i Belgije, situacija bi se u toj skupini mogla potpuno zakomplicirati. No, krenimo redom.
Prvi susret jučerašnjeg programa odigran je u Sankt Petersburgu gdje je Rusija pred domaćim navijačima dočekala reprezentaciju Finske koja je u prvom kolu senzacionalno pobijedila favoriziranu Dansku. Pobjeda Finaca ostala je ipak u sjeni srčanog udara kojeg je na terenu zadobio najbolji danski igrač Christian Eriksen, ali s tri boda na kontu Finci su se jučer imali čemu nadati.
I krenuli su fantastično. Pohjanpalo je već u četvrtoj minuti zatresao mrežu Rusa, ali je VAR na koncu presudio da nema gola. Radilo se zaista o milimetarskom zaleđu, ali pravila su neumoljiva i Rusi su se provukli. U nastavku utakmice gledali smo solidan nogomet s obje strane, uz laganu inicijativu Rusa, a svoju su nadmoć okrunili u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena kada je Mirančuk matirao Hradeckog i postavio, pokazat će se, konačnih 1:0.
Obje su reprezentacije pokušavale doći do gola u drugom dijelu, ali mreže se više do kraja utakmice nisu tresle. Rusi su se iskupili za težak poraz u prvom kolu kada ih je fantastična Belgija razbila rezultatom 3:0, ali njihovim navijačima neuvjerljiva pobjeda nije puno značila jer su svoje igrače ispratili glasnim zvižducima. U drugom susretu ove skupine danas će igrati Danska i Belgija, a uspije li se Danska oporaviti od šoka izazvanog nesretnim događajem od subote i svlada li danas Belgijance, sve će reprezentacije imati tri boda nakon prvog kola. Ipak, kladionice su sklonije pobjedi Belgije, a dođe li do nje, Martinezovi odabranici bit će 99 posto u osmini finala.
Nakon što je prvo odigrana prva utakmica skupine B, na red je došla i skupina A. U Bakuu su od 18 sati igrale Turska i Wales, a status blagog favorita uživali su Turci.
Ipak, da neće biti baš kako su zamislili bilo je jasno od prvog sučevog zvižduka. U izjednačenoj utakmici mreže su mirovale sve do 42. minute kada je kapetan Velšana Gareth Bale fantastično uposlio Ramseyja koji se iskupljuje za raniji promašaj i dovodi Otočane u vodstvo. Točku na i mogao je staviti upravo Bale u 61. minuti, ali je loše zapucao kazneni udarac. Trudili su se Turci i dalje, ali jednostavno nisu nalazili načina da probiju čvrstu velšku obranu.
Konačnih 2:0 postavio je u petoj minuti sudačke nadoknade drugog dijela Roberts nakon još jedne asistencije Balea koji je svojom predstavom podsjetio na najbolje dane kada je Real za njega iskrcao gotovo 100 milijuna eura.
Ovom pobjedom Wales je stigao na četiri boda i napravio ogroman korak prema osmini finala, dok su Turci upisali drugi poraz i sada ih samo još teorija drži u igri za prolaz u drugi krug.
Posljednji dvoboj jučerašnjeg programa igrali su na rimskom Olimpicu Italija i Švicarska. Talijani su još jednom pokazali moć i novom pobjedom od 3:0 kao prvi osigurali plasman među 16 najboljih reprezentacija.
Igrač utakmice definitivno je bio Manuel Locatelli koji je švicarskog vratara Sommera matirao dva puta, najprije u 26. minuti utakmice, a potom i u 52. Niz zabijanja svakih 26 minuta nije uspio nastaviti u 78. minuti, ali se mreža Švicaraca ipak zatresla još jednom i to u 89. minuti susreta kada je konačnih 3:0 postavio Ciro Immobile.
Italija izgleda zaista sjajno i sada, nakon dvije uvjerljive pobjede, mirno na svom terenu dočekuje Wales u posljednjem kolu grupne faze.