Dva iznenađenja i ljepotica prvenstva

Ako smo prekjučerašnji dan nazvali najdosadnijim u dosadašnjem dijelu Europskog prvenstva, jučerašnji definitivno možemo nazvati najboljim i najzanimljivijim.
Dva iznenađenja i golijada u trećoj utakmici apsolutno su obilježili prvenstvo i sa stilom zatvorili drugo kolo natjecanja po skupinama. Pa krenimo redom.
Prvi su na teren u Budimpešti izašli Mađarska i Francuska. Pred prepunom Puskas Arenom svi smo očekivali da će Francuska s lakoćom odraditi posao i osigurati plasman u drugi krug natjecanja. No, da to baš neće biti tako bilo je jasno od prve minute. Nošeni fantastičnom publikom, Mađari su igrali kao u transu. Uzaludan je Tricolorima bio veći posjed i dominacija, protiv kompaktnog veznog reda i sjajne mađarske obrane jednostavno nisu pronalazili rješenje. Laszlo Kleinheisler, prvotimac Osijeka, briljirao je na terenu i sjajno se nosio s puno skupljim vedetama Francuske. I kada se činilo da će Mađari uspjeti otići na odmor s netaknutom mrežom, dogodio se šok. Protivno svim očekivanjima Mađari su poveli u drugoj minuti sudačke nadoknade. Asistenciju Sallaija iskoristio je Fiola i šokirao cijeli nogometni svijet. Nevjerica na licima francuskih igrača bila je jasno vidljiva, a Mađari, koji su već u prvom kolu zadobili naklonost neutralnih navijača, još su se više učvrstili u srcu svih onih koji vole nogomet.
Ipak, bilo je nerealno očekivati da će Mađari izdržati konstantni pritisak najbolje reprezentacije svijeta i konačno ih je za izjednačenje slomio Griezmann u 66. minuti. Pokušavali su uporni Francuzi do samog kraja stići do pobjede, ali Mađarska nije potonula kao u prvoj utakmici i sasvim je zasluženo došla do prvog boda na ovom prvenstvu.
Nakon njih na teren u Munchenu su od 18 sati izišli Portugalci i Nijemci. Derbi kola potpuno je opravdao taj naziv i pružio nam šest golova, od čega čak dva autogola Portugalaca.
U vodstvo je prvi stigao Portugal nakon fantastične kontre poslije njemačkog kornera. Malo remek djelo od akcije okrunio je Cristiano Ronaldo svojim trećim pogotkom na natjecanju i ukupno 197. u reprezentativnom dresu. čime je stigao na samo dva pogotka od rekorda koji još uvijek drži Iranac Ali Daei.
Nijemci su se brzo oporavili od šoka i podsjetili na najbolje dane pod izbornikom Lowom. Sijevalo je sa svih strana, a posebno su dobro igrali bekovi Elfa. Havertz je u napadu bio konstantna prijetnja golu Portugalaca, a upravo je spomenuti trojac sudjelovao u pogocima koji su upisani kao autogolovi portugalskih braniča.
Do izjednačenja je došlo u 35. minuti kada je ubačaj Gosensa u autogol pretvorio Ruben Dias, a do prednosti Njemačke u 39. minuti kada je desni branič Kimmich ubacio u sredinu, a svog vratara prevario Guerriero. Već u 39. minuti je ova utakmica ušla u povijesne knjige jer je postala prva na Europskim prvenstvima u kojoj su pala dva autogola.
S 2:1 za Njemačku otišlo se i na odmor, a drugo poluvrijeme donijelo je nastavak dominacije Lowovih igrača.
Na 3:1 je povisio Havertz u 51. minuti na novu asistenciju Gosensa, a na tri gola razlike povisio je Gosens prekrasnim pogotkom glavom nakon sjajnog ubačaja Kimmicha. Konačnih 4:2 postavio je Jota u 67. minuti na asistenciju Ronalda.
Do kraja se rezultat nije mijenjao, a Nijemci, s obzirom na prikazano, zaista imaju razloga biti optimisti u daljnjem tijeku natjecanja.
Posljednji susret dana donio je novo veliko razočarenje za Španjolsku i produženje sna Poljaka da bi mogli proći skupinu nakon iznenađujućeg poraza u prvom kolu protiv Slovačke.
Španjolska je, očekivano, ponovno dominirala posjedom, ali baš kao i u utakmici protiv Švedske sve su im akcije bile jalove. Ipak, stigli su do vodstva u 25. minuti kada je Morata sjajno pogodio na asistenciju Morena. Poljaci su do kraja zaprijetili dalekometnim projektilom Jozwiaka koji je odsjeo na vratnici, a na odbijancu se našao Lewandowski koji je pogodio Simona u trbuh. Poljska je u drugi dio izašla još motiviranije i brzo stigla do izjednačenja. Igrala se 54. minuta kada je Jozwiak odlično ubacio u kazneni prostor, a Lewandowski ispravio svoju pogrešku iz prvog dijela. Postavio se fantastično, skočio još bolje i na užas španjolskih navijača i Laportea koji je uzalud tražio prekršaj pogodio za 1:1.
Samo dvije minute iza toga Španjolska je imala veliku prigodu za povratak u vodstvo. Moreno je izborio kazneni udarac, sam ga izveo, ali je vratnica ovog puta bila na strani Poljaka. Na odbijenu loptu došao je Morata, ali je traljavo reagirao i ostalo je 1:1. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao tako da će u posljednjem kolu obje momčadi imati imperativ pobjede jer samo su s njima sigurno u osmini finala.