Italija i s kombiniranim sastavom pokazala zastrašujuću snagu

Reprezentacije iz skupine A završile su svoje natjecanje po skupinama. Za Italiju smo znali već nekoliko dana da je u osmini finala, a sinoć joj se definitivno pridružio i Wales kojeg su porazili u međusobnom susretu, a sva je prilika da će među 16 najboljih proći i Švicarska koja je nadigrala Tursku rezultatom 3:1.
Zbog regularnosti natjecanja obje su se utakmice igrale od 18 sati, a mi ćemo krenuti s onom iz Rima. Italija je, u znatno promijenjenom sastavu, još jednom pokazala moć. Mancini se odlučio izmiješati postavu s obzirom na činjenicu da je plasman u osminu finala već bio osiguran, ali i takva Italija bila je prejaka za Velšane.
Azzurri su dominirali od prve minute utakmice, a pogled na statistiku izgleda upravo nevjerojatno. 23 udarca Italije, samo tri Walesa. Pogodak vrijedan pobjede postigao je u 39. minuti susreta Pessina na asistenciju Verattija, a sve nade u pozitivan rezultat Velšanima su potonule kada je Ampadu u 55. minuti dobio crveni karton.
Pa iako im pobjeda uopće nije trebala jer ih je i remi među 16 najboljih vodio s prve pozicije, Talijani su potvrdili da su u fantastičnoj formi te da Mancini zaista ima širok roster igrača koji mogu Italiju odvesti daleko, možda i do samog kraja.
Velšani zaista nemaju za čime žaliti nakon ove utakmice. Usprkos porazu prošli su dalje, a protiv objektivno puno jačeg protivnika zaista nisu imali šanse.
Drugi susret bio je puno zanimljiviji i zbog pitanja eventualnog putnika u osminu finala, a i zbog same predstave koju su nam nogometaši na koncu priredili.
Švicarskoj je u Bakuu trebala pobjeda sa što većom razlikom da proba prestići Wales na drugom mjestu, dok su Turci tražili pobjedu da bi uopće zadržali bilo kakvu nadu u prolazak dalje.
Turci, koji su uz Hrvatsku pokazali možda i najmanje na cijelom turniru još jednom su pokazali – ništa. Švicarci su u vodstvo stigli već u šestoj minuti kada je Zuber uposlio Seferovića koji matira Cakira za 1:0.Samo 20 minuta kasnije na 2:0 je prekrasnim pogotkom povisio Shaqiri na još jednu asistenciju Zubera. S tim se rezultatom otišlo i na odmor, a kakvu takvu nadu Turcima je u 62. minuti eurogolom, sličnim Shaqirijevom, vratio Kahveci da bi je Zuber i Shaqiri ponovno ugasili samo šest minuta kasnije.
Tri asistencije Zubera i dva pogotka Shaqirija učinile su da je dosta teško odabrati najboljeg igrača utakmice, ali Švicarska je sinoć pokazala puno više nego u prve dvije utakmice i prođu li na kraju ipak u osminu finala, trebali bi biti dostojan protivnik tko god bio s druge strane.
Danas su na rasporedu susreti skupina B i C pa ćemo već večeras znati najmanje sedam reprezentacija u osmini finala.