Perišić zaražen koronavirusom, Italija opasno živjela

Nakon kratkog odmora, susretima nokaut faze nastavljeno je Europsko nogometno prvenstvo.  Amsterdamska Johan Cruijff Arena bila je domaćin reprezentacijama Danske i Walesa. Osokoljeni sjajnom predstavom protiv Rusije u trećem kolu skupine igrači Kaspera Hjulmanda u jučerašnji su susret ušli kao favoriti i taj status apsolutno opravdali. Prvih dvadesetak minuta dvoboja prošlo je u izjednačenoj igri i čak je na trenutke izgledalo da bi Wales mogao nešto više napraviti. Ipak, u 27. minuti Danci su, točnije Kasper Dolberg, odlučili pokazati tko je gazda. Obrana Walesa kapitulirala je, a pitanje pobjednika više nije dolazilo u pitanje.
S 1:0 za Dansku otišlo se na odmor, a već u trećoj minuti drugog dijela Dolberg je ponovno pogodio i povećao vodstvo svoje reprezentacije. Sjajni napadač Nice pokazao je zašto se brojni europski velikani bore za njegove usluge i sigurni smo da neće još dugo ostati na Azurnoj obali. Pokušavali su Velšani nakon toga stići barem do smanjenja, ali Danci su pokazali zbog čega ih svi stručnjaci smatraju ‘dark horseom’ ovog prvenstva. Svoju su moć još jednom pokazali na kraju dvoboja kada je jedan od najboljih pojedinaca utakmice Joakim Maehle u 88. minuti pogodio za 3:0, a duboko u nadoknadi utakmice Braithwaite za potpuni potop Velšana i nevjerojatnih 4:0. Danci sada mirno čekaju pobjednika današnje utakmice između Nizozemske i Češke, a s prikazanom igrom ne moraju se bojati nikoga.
Drugi susret osmine finala donio je prvu veliku dramu u nokaut fazi. Italija je u susret protiv Austrije ušla kao veliki favorit i pokazala dosta slabosti koje će bolje reprezentacije od Austrije vrlo vjerojatno naplatiti. Bolja je, ne možemo reći da nije, bila Italija od Austrije. Razlika u individualnoj kvaliteti neosporno je na strani Azzurra, ali disciplinirani Austrijanci sjajno su zaustavljali napade Mancinijevih igrača, a ako bi nešto i prošlo, austrijski vratar zaustavljao je bez poteškoća.
Najveći šok u utakmici dogodio se u 65. minuti kada je Arnautović zatresao mrežu nakon asistencije Alabe, ali je VAR na kraju ipak opravdano poništio gol Austrijanaca. Jalova Italija nije uspijevala doći do pogotka i otišlo se u produžetke.
A tu je Italija majstor. Oduvijek. A pogodio je ovoga puta i Mancini. Na teren je uveo sjajnog mladog Juventusovog napadača Chiesu koji je u 95. minuti konačno probio sjajnu Austriju i doveo svoju reprezentaciju u vodstvo. Točku na i stavio je u posljednjoj minuti prvog produžetka Pessina koji je pogodio za 2:0. Ili se barem činilo da je gotovo.
Kalajdžić je u 114. uspio smanjiti na 2:1 i ponovno unijeti neizvjesnost, ali ipak više nije bilo promjena. Italija je, puno teže od očekivanog, izborila četvrtfinale, ali, ne budu li igrali puno bolje nego sinoć, jako će teško u polufinale tko god im bio s druge strane, jer Belgija i Portugal puno su kvalitetniji od Austrije i greške kakvih smo se sinoć nagledali sigurno će znati kazniti.
Ipak, vijest dana za Hrvatsku stiže iz Rovinja. Ivan Perišić zaražen je koronavirusom i neće igrati protiv Španjolske u osmini finala. Test je, nažalost, pokazao da je jedan od najboljih hrvatskih nogometaša pozitivan i Dalić, ali i cijela reprezentacija našli su se u velikom problemu. Perišić je, podsjetimo, odigrao sjajnu grupnu fazu i trebao je, uz Modrića, biti nositelj igre u nastavku natjecanja. No, od toga, čini se, neće biti ništa. Dalić mora naći adekvatnu zamjenu i prilagoditi igru, a za to ima jako malo vremena. No, Hrvatska je uvijek bila najbolja kada je bilo najpotrebnije, pa se nadamo da će tako biti i sutra.