Češka i Belgija izborile četvrtfinale u utakmicama za zaborav

Saznali smo jučer treće i četvrte četvrtfinaliste ovogodišnjeg Europskog prvenstva. Nakon Italije i Danske koji su svoj posao odradili još u subotu, jučer su im se priključile Češka i Belgija. Prolazak Češke protiv Nizozemske svojevrsno je iznenađenje pa ćemo krenuti s tom utakmicom.
Pred gotovo 53 tisuća gledatelja na budimpeštanskoj Puskas Areni Nizozemska je, kao pobjednik skupine, igrala protiv Čeha. Oranje je u nokaut fazu stiglo s tri pobjede, ali definitivno nisu ostavili dojam reprezentacije koja je nepobjediva. Čak suprotno, pokazali su dosta slabosti, ali s druge strane ni Češka, protiv koje je igrala naša reprezentacija, nije pokazala neku zavidnu razinu igre ili kvalitete. U prvoj su fazi natjecanja živjeli i umirali od Patricka Schicka i bez obzira na sve, Nizozemska je jučer bila favorit po kladionicama. Prvo poluvrijeme je nešto što će svatko tko imalo voli nogomet željeti što prije zaboraviti. Rezime prvih 45 minuta nije 0:0, nego ništa. Ne ništa:ništa. Samo ništa. Veliko ništa.
U drugo su poluvrijeme momčadi ušle jednako loše i činilo se da ćemo gledati najgoru utakmicu Europskog prvenstva, usporedivu s onim danom kada je upravo Češka remizirala s našom reprezentacijom 1:1 i kada su Škotska i Engleska odigrale onu sramotu na Wembleyju. No, da tako ne bude, pobrinuo se stoper od nekih 80 milijuna eura. Matthijs de Ligt dobio je crveni karton u 55. minuti zbog igranja rukom i utakmicu usmjerio na češki mlin. S igračem više Česi su zagospodarili terenom, a u prednost ih je u 68. minuti susreta doveo Holeš. Isti je igrač 12 minuta kasnije uposlio Schicka koji upisuje svoj četvrti pogodak na prvenstvu za konačnih 2:0. I to je zapravo bilo to. Sve vrijedno u utakmici stane u tri rečenice. Nizozemci su ponovno razočarali, odlazak Koemana u Barcelonu se pokazao kao nenadoknadiv gubitak jer de Boer očito nije razina trenera za najveće stvari, a Česi koji, ruku na srce, na prvenstvu nisu pokazali gotovo ništa prolaze dalje i imaju veliku priliku doći u polufinale jer u četvrtfinalu igraju, u najgoru ruku, sa sebi ravnopravnim Dancima.
Drugi susret jučerašnjeg programa trebao je biti spektakl. Belgija, jedan od favorita za naslov, igrala je protiv aktualnog prvaka Europe Portugala. Lukaku, De Bruyne, Hazard, Courtois s jedne, Ronaldo, Fernandes, Silva, Felix s druge strane. Imena od kojih zastaje dah ili protivnika boli glava trebali su nam pružiti partiju za pamćenje. A pružili su nam, hm… Pa nešto slično kao Češka i Nizozemska. Prvo poluvrijeme, s iznimkom gola Thorgana Hazarda iz 42. minute još je jedno u nizu onih poluvremena koje ćemo željeti što prije zaboraviti. Obje momčadi u grču, ispitivanje snaga u trajanju 40 minuta i nelogični potezi portugalskog izbornika tri su sitnice koje vrijedi izdvojiti iz prvog dijela.
U drugom su poluvremenu, negdje iza 70. minute Portugalci krenuli na sve ili ništa. Santos je napravio nekoliko zamjena, uveo igrače koji bi svakome igrali od prve minute i kojima bi svatko drugi podredio sustav i odmah je Portugal izgledao bolje. Ipak, Ronaldo i družina nisu uspjeli doći do gola, a Belgija je vjerovali ili ne ostala na jednom jedinom udarcu u okvir i taj ih je udarac odveo u četvrtfinale gdje će igrati protiv jednako neuvjerljive Italije. Sve u svemu, jučer smo očekivali puno, a dobili gotovo ništa. Nadamo se da ćemo danas, a i u nastavku prvenstva, ipak gledati bolji nogomet.