Iz ponora do vrata četvrtfinala pa natrag: Hrvatska je završila svoju EURO avanturu porazom od Španjolske

Teško je pronaći izravnog krivca za večerašnji poraz Hrvatske od Španjolske i ispadanje iz osmine finala Europskog prvenstva. No, postoji li on uopće? Izabranici Zlatka Dalića, u usporedbi s ostalim utakmicama na ovom turniru, pružili su do sad igrački možda najbolju partiju, a uspjeli su je izgubiti. Ili ipak nisu imali sve u svojim rukama?

Španjolska Luisa Enriquea također je odigrala svoju najbolju utakmicu na prvenstvu, uputivši čak 23 udarca prema golu Dominika Livakovića, koji su uglavnom proizašli iz vrlo visokog posjeda lopte koji se ni u jednom trenutku nije spuštao ispod 60%. Enrique je ušao u ovu utakmicu znajući što ga čeka u vidu Hrvatske koja će vrebati svoje prilike preko brze tranzicije i izlaska u kontranapade. Upravo zbog toga trebao je svoju igru postaviti nešto drugačije nego što je to bio slučaj ranije na prvenstvu. Tako je od prve minute na poziciju lijevog beka postavio Joséa Luisa Gayu, nešto svježijeg Valencijinog brzinca koji mu je trebao pokriti hrvatske napade preko desne strane, gdje su većinom ordinirali Nikola Vlašić i nešto povučeniji Josip Juranović. Također, standardnom trojcu u veznom redu ‘Furije’ Enrique je prvi puta od prve minute prikovao i Pabla Sarabiu i Ferrana Torresa, koji su mu pak povjerenje vratili golovima i asistencijama. Međutim, usprkos promjenama određenih pojedinaca na terenu, španjolske osnovne taktičke postavke ostale su identične. Izgradnja napada preko posjeda lopte i mnogo kratkih dodavanja nešto je u čemu su Španjolci definitivno najbolji na svijetu, što dokazuje i podatak da je ‘Furija’ na ovoj utakmici imala skoro dvostruko više dodavanja od ‘Vatrenih’, od kojih je 90% bilo savršeno precizno. Takva igra je možda i u svom najjačem intenzitetu bila prisutna na samom početku utakmice, kada Hrvatska uslijed agresivnog španjolskog presinga doslovce nije mogla izaći s loptom preko centra.

Takvom intenzitetu španjolskog presinga uvelike je kumovala i činjenica da je kod ‘Vatrenih’ izostao Ivan Perišić, koji je zaražen koronavirusom, što je Dalića natjeralo da svoje bekove ipak postavi nešto defanzivnije nego protiv Škotske. Joško Gvardiol i Josip Juranović u prvom su poluvremenu češće bili prikovani na svojoj polovici, nadobudno pazeći na Sarabiu i Torresa, iako bi prvospomenuti ipak bio nešto ustrajniji u svojim izlascima prema naprijed, imajući u obzir da su Španjolci nerijetko ostavljali veliku količinu prostora između linija.

Perišićev izostanak Dalić je, pak, pokušao nadomjestiti s Antom Rebićem na lijevom krilu, koji je i na ovoj utakmici pokazao nedostatak prave forme. Praktički nevidljiv u prvom poluvremenu, Milanov je napadač ironično postao ‘uočljiv’ tek izvan terena, nakon što je nekoliko minuta poslije iznenađujućeg hrvatskog vodstva i groteskne greške Unaija Simona odlučio zamijeniti kopačke. U tim je trenutcima Hrvatska ostala s igračem manje, a Španjolci su to iskoristili, te s nekoliko brzih dodavanja stigli s velikim brojem igrača u kazneni prostor ‘Vatrenih’, što je na koncu penalizirao Sarabia.

Na odmor se potom otišlo s jednim golom u svakoj od mreža, na što je Zlatko Dalić iznenađujuće reagirao uvođenjem Andreja Kramarića umjesto do tad vrlo dobrog Bruna Petkovića. Napadač Dinama u ovoj je utakmici imao sličnu ulogu kao protiv Škota, samo što ju je ovog puta obavljao puno bolje. Mimo 2/2 osvojena zračna duela i 2/5 duela na tlu, Petković je bio osjetno fizički nadmoćniji od cjelokupne španjolske zadnje linije, postavši tako glavni ‘sidrun’ u napadu i okosnica svih hrvatskih napada.

Možda je i takva odluka povod tome da je nekoliko uvodnih minuta drugog poluvremena Hrvatska na terenu izgledala kao ‘nadrogirani boksač’ te potpuno uspavano stajala i gledala što rade Španjolci. Nije dugo trebalo ‘Furiji’ da to kazni, a krvnik je ovog puta bio César Azpilicueta, pogodivši glavom kao iz udžbenika na centaršut Ferrana Torresa.

Ništa se nije promijenilo niti par minuta poslije, kada je asistent prošlog pogotka nakon brzog izvođenja prekida lako svladao naivnu hrvatsku obranu i samog Livakovića za, činilo se tad, konačnu potvrdu španjolske pobjede.

No, tada je Dalić shvatio svoju pogrešku i pokušao je ispraviti.

Izlaskom Petkovića Hrvatska je izgubila svu opasnost prema naprijed, obzirom da Kramarić nije tip igrača kakav bi Španjolskoj bio od prevelike opasnosti. Ono što Dalić nije mogao jest vratiti samog Petkovića u igru, međutim, na klupi je imao igrača sličnih karakteristika koji je poznavao igru Španjolaca budući da i sam igra u Osasuni. Ante Budimir, igrač koji je na trenutke izgledao i pomalo zaboravljen s izbornikove strane, ušao je u igru u 79. minuti zajedno s Mariom Pašalićem. Taj dvojac, u kombinaciji s Mislavom Oršićem, činio je osovinu hrvatskog napada koji je doveo do neviđenog povratka na 3:3 u samo deset minuta igre. Prvo je nakon velike gužve u kaznenom prostoru Španjolaca loptu u gol jedva jedvice ugurao Oršić, da bi na njegovu asistenciju u zadnjim sekundama glavom pogodio Pašalić, odvevši ovu osmofinalnu utakmicu u produžetke.

Iako se činilo da je Hrvatska tad bila i bliže pobjedi, uzevši u obzir ogromnu psihološku prednost, nakon još par velikih propuštenih prilika na početku prvog produžetka u 100. je minuti zabio Alvaro Morata, nakon što je Josip Brekalo, na sebi neprirodnoj poziciji desnog beka, krivo procijenio let jedne lopte. Nekoliko minuta poslije, konačnu španjolsku pobjedu potvrdio je Mikel Oyarzabal svladavši Livakovića za konačnih 5:3.

‘Furija’ se tako i peti put protiv Hrvatske uspjela nametnuti kao bolja momčad, što je i u ovom slučaju bilo objektivno i točno, jer Španjolci su izdominirali izabranike Zlatka Dalića u svakom segmentu nogometne igre. Iako je xG obaju momčadi prema podacima SofaScorea na kraju utakmice bio dosta sličan (hrvatskih 3.68 naspram španjolskih 3.88), te se na trenutke činilo kako će ‘Vatreni’ na krilima Oršića i Pašalića ipak izvući prolaz u četvrtinu finala, Španjolska se ipak pokazala kao prevelik zalogaj za reprezentaciju u tranzitivnom razdoblju kakva je Hrvatska. Treba, pak, stati na loptu i reći da smo uživali u vrhunskoj nogometnoj predstavi dvije odlične mlade ekipe, od kojih u ovom slučaju objektivno bolja Španjolska dočekuje pobjednika iz susreta Švicarske i Francuske. Taj će se četvrtfinalni ogled odigrati 2. srpnja u St. Petersburgu.