Španjolska nakon nove drame u polufinale, Talijani ugasili Belgijance

Nije ovo Europsko prvenstvo jedno od onih natjecanja koje ćemo pamtiti po fantastičnom nogometu. Čak suprotno, potpuno je jasno da su igrači premoreni napornom sezonom, kvaliteta igre jedna je od najlošijih na velikim natjecanjima u zadnje vrijeme. Ali, ako već manjka kvalitetne igre, uzbuđenja i napetosti ne manjka nimalo. Nije ga nedostajalo ni u jučerašnjim četvrtfinalnim utakmicama u kojima su Španjolska i Italija izborile polufinala. Pa da vidimo što se događalo u Sankt Petersburgu i Munchenu.
Od 18 sati svoj su dvoboj na Gazprom Areni igrali Švicarska i Španjolska. Nakon što su u osmini finala i jedni i drugi nakon 120 minuta, a Švicarci i nakon jedanaesteraca izbacili svoje protivnike, ove su dvije reprezentacije prolaz među četiri najbolja tražile u međusobnom dvoboju. Španjolci su imali ulazak u utakmicu kakav su samo poželjeti mogli. Alba je sjajno prošao, ubacio, a Zakaria je prevario Sommera i poslao loptu u svoju mrežu za vodstvo Furije u osmoj minuti utakmice.
Do kraja prvog dijela nismo pretjerano uživali u utakmici pa su Španjolci na odmor otišli s minimalnom prednošću. U drugi su dio Švicarci ušli puno odlučnije, željni pokazati da i oni znaju igrati, a sve im se isplatilo kada je u 68. minuti njihov najbolji igrač na ovom turniru Xherdan Shaqiri zabio svoj treći pogodak i tako vratio utakmicu na početak.
Izgledalo je u tim trenucima da bi Švicarska mogla napraviti potpuni preokret, ali nade u takav scenarij zapravo su ugašene u 77. minuti kada je izravni crveni karton dobio Freuler. Engleski sudac Oliver odmah mu je pokazao put u svlačionicu, a VAR je na iznenađenje Švicaraca, ali i brojnih gledatelja njegovu odluku potvrdio. Nakon toga je na terenu napadačke ambicije imala samo jedna momčad, a najbolji pojedinac na terenu bio je fantastični vratar Švicarske Sommer. Zaustavio je sve pokušaje Španjolaca, među kojima i neke zaista nevjerojatno dobre prigode i tako odveo svoju momčad do raspucavanja jedanaesteraca.
Nema Španjolca koji se u tom trenutku nije uhvatio za glavu. Naime, španjolski su nogometaši u posljednje vrijeme zaista katastrofalno izvodili udarce s bijele točke, a Švicarci su, podsjetimo se, prije nekoliko dana bili nepogrešivi i poslali su Francuze kući. No, kako to obično biva, stvari su se sinoć okrenule, Švicarci su katastrofalno izvodili jedanaesterce, nisu doduše briljirali ni Španjolci, ali Olmo, Moreno i Oyarzabal bili su precizni i odveli svoju reprezentaciju u polufinale.
A tamo će snage odmjeriti s Italijom koja je sinoć u zanimljivoj utakmici svladala Belgiju rezultatom 2:1,
U munchenskoj Allianz Areni sve važno vidjeli smo u prvom dijelu utakmice. Italija je prvi pogodak na susretu zabila u 13. minuti kada je nakon slobodnog udarca Bonucci poentirao, ali je VAR opravdano poništio njegov pogodak zbog zaleđa. Zube je nakon toga pokazala i Belgije, ali udarce De Bruynea i Lukakua zaustavlja Donnarumma. I to je zapravo bilo sve što smo vidjeli od Belgije. A onda je Italija u samo 13 minuta zabila dva puta i, činilo se, riješila pitanje pobjednika. Prvo je Barella u 31. minuti pogodio za vodstvo, da bi Insigne u 44. fantastičnim udarcerm slomio Courtoisa i svojoj reprezentaciji donio dva pogotka prednosti. Ipak, da ne bude sve tako izvjesno pobrinuo se Di Lorenzo koji je napravio jedan poprilično nepotreban i nepromišljen prekršaj na Dokuu u sudačkoj nadoknadi prvog dijela, a neumoljiv je s bijele točke bio Lukaku.
I onda kada smo svi očekivali juriš Belgije u drugom dijelu, dobili smo kamilicu. U drugih smo 45 minuta vidjeli samo jedan udarac u okvir i to od Talijana dok su Belgijci, takoreći, ispali bez ispaljenog metka. Italija potpuno zasluženo odlazi u polufinale, a tamo će im se večeras pridružiti još dvije reprezentacije, pobjednici ogleda Ukrajine i Engleske te Češke i Danske.