Sjajni Englezi demonstrirali moć i izborili svoje prvo polufinale još od 1996. godine

Svi oni koji su se do sad podsmijehivali na spomen Engleza kao glavnih pretendenata na titulu europskog prvaka, danas su shvatili da bi uskoro mogli progutati veliku knedlu u grlu. Momčad Garetha Southgatea danas je ‘odradila’ i Ukrajince, isprativši ih kući s čak četiri gola u mreži, dok je svoju još jedan put ostavila netaknutom. Dvojica Harryja, Kane i Maguire, a potom i Jordan Henderson, bili su kobni po ekipu Andriya Shevchenka, koja jednostavno nije uspijevala doći do konkretnih prilika opasnih po engleski gol.

Razlog tome je upravo Southgateova u detalje probirana i iskalkulirana taktika, koja je, iako i ovog puta djelomično izmijenjena, ponovno urodila plodom. U odnosu na dvoboj s Njemačkom, engleski se izbornik ovog puta odlučio za 4-2-3-1 varijantu, tako postavljajući više igrača u sredinu nego na krilo. Samom promjenom formacije, Engleska je od samog početka zaigrala i s ‘desetkom’ koja im je falila u osmofinalnom susretu, a ta je uloga ovog puta bila dodijeljena Masonu Mountu, dok je Jack Grealish još jednom susret odgledao s klupe. Imajući u vidu višak igrača u sredini, Englezi su tu prednost iskoristili branivši se većinom u srednjem bloku, dok bi ponekad izlazili u organizirani visoki presing sa četvoricom ofenzivnih igrača; brzancima Raheemom Sterlingom i Jadonom Sanchom, koji je, nakon velikog transfera u Manchester United, upisao i svoje prve minute na ovogodišnjem prvenstvu.

Iako se mora uzeti u obzir da je prvi gol Engleza stigao dosta sretno, ali i spretno, mrežu su zatresli vrlo rano, kada je Kane odličnu loptu Sterlinga špicem proslijedio u gol za vodstvo svoje momčadi. Nakon toga, uslijedila je faza utakmice kada se čitava igra većinom prebacila u srednju trećinu, s ponešto prilika na obje strane. Činilo se i da su Ukrajinci počeli hvatati neke konce igre, uglavnom napadavši vrata Jordana Pickforda sa svoje lijeve strane, gdje su ordinirali Oleksandr Zinchenko i Vitaliy Mykolenko. Svojim brzim i efektnim prodorima strana, te kratkim i okomitim loptama prema naprijed, uspjeli su stvorili nekolicinu prilika, no većina ih nije bila odviše opasna po suparnika.

I dok se na poluvrijeme otišlo s pomislima da bi Ukrajina ipak mogla izjednačiti i pokazati se kao ‘tvrd orah’ Englezima, to je brzo negirao i anulirao Maguire, kada je u prvoj minuti nastavka loptu Lukea Shawa iz slobodnog udarca silovito zahvatio glavom i neobranjivo pogodio za povećanje prednosti. Međutim, Engleska ni nakon drugog pogotka nije stala sa svojom igrom, već je Kane u 50. minuti stavio ‘točku na i’ i ugasio sve snove Ukrajinaca o eventualnom povratku. Southgate je već tada polako počeo vaditi neke od stožernih, udarnih prvotimaca kako bi ih odmorio za, tada sve izgledniji, polufinalni susret s Danskom. Tako je umjesto do tad sjajnog Declana Ricea u igru ušao Jordan Henderson, koji je nakon samo pet minuta igre glavom iz kornera postavio konačnih 4-0 za Engleze.

Sjajni Englezi tako su upisali još jednu pobjedu na ovom prvenstvu, ostvarivši pritom nevjerojatnu gol razliku od 8:0. Pokazala se Southgateova obrana tako neosvojivom tvrđavom za dosadašnje suparnike na Euru, te tako izborila prvo europsko polufinale još od 1996. godine. Na putu do finala još im stoji Danska, koja je danas u vrlo zanimljivoj utakmici ipak uspjela svladati Češku s 2:1. Ogled između Engleske i Danske na rasporedu je 7. srpnja, dok je prvi polufinalni susret Italije i Španjolske zakazan za dan ranije.