L’Italia s’e desta

Prvi polufinalni susret ovogodišnjeg izdanja Europskog prvenstva donio nam je trideset i četvrti susret između dviju nogometnih velesila Italije i Španjolske. U dosadašnjim susretima Španjolska je odnijela 12 pobjeda, 12 puta je bio neriješen rezultat, a Italija je pobijedila 9 puta. U zadnjem susretu odigranom u jesen 2017. u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo Španjolci su pobijedili 3-0, ali Talijani se mogu podičiti  time da su na velikim natjecanjima pobijedili Španjolce četiri puta, četiri puta odigrali neriješeno, a izgubili samo jednom. Unatoč nedostatku velikih imena koje smo navikli gledati u talijanskom sastavu, momčad Roberta Mancinija prenijela je formu iz kvalifikacija na samo prvenstvo i ušla u ovaj susret kao blagi favorit. Španjolska također nije ona reprezentacija od prije deset godina koja je nemilosrdno harala Europom i svijetom, ali pobjedama protiv neugodne Hrvatske i Švicarske osigurala si je priliku za ulazak u finale.

Talijani su utakmicu započeli agresivno te su u par navrata došli u blizinu španjolskih vratnica, a najbolju priliku imao je Barella koji je pogodio okvir gola samo da bi se ispostavilo da se nalazio u zaleđu. Inicijativu zatim preuzimaju Španjolci koji uspostavljaju kontrolu nad sredinom terena i dobrom kombinatorikom u više navrata dolaze do protivničkog šesnaesterca. Najbolju priliku u prvom poluvremenu imao je Mikel Oyarzabal kojega je precizno proigrao Pedri, ali Bask propušta priliku za matiranje Donnarumme. Dani Olmo također je uputio solidan udarac, ali ipak nastavlja svoj suhi niz i ruši negativni rekord natjecanja te do kraja prvog poluvremena dolazi do devetnaestog udarca bez postignutog pogotka. Na kraju poluvremena Emerson koji ovu utakmicu mijenja ozlijeđenog Spinazzolu iz kosa pogađa vratnicu, a ubrzo zatim ekipe u egalu odlaze na odmor.

U potrazi za prvim pogotkom drugo poluvrijeme nastavilo se visokim intezitetom. Busquets je šutom s vrha šesnaesterca prvi zaprijetio, ali zatim na scenu stupa Federico Chiesa. Prvi put je pucao zdesna, ali ga vješto zaustavlja Unai Simon. Pet minuta kasnije s lijeve strane bio je precizniji; nakon talijanske polukontre lopta mu se odbija u noge i s dvadesetak metara zabija u suprotan kut i ostavlja Simona ukopanog u mjestu. Nakon pogotka Talijani uspostavljaju potpunu kontrolu nad utakmicom i baš kad se činilo da imaju sve konce u svojim rukama Španjolci u nekoliko jednostavnih dodavanja probijaju talijanski bedem i Morata preciznim udarcem donosi izjednačenje.

Produžeci su kao i svaki drugi bili obilježeni opreznom igrom i borbom igrača s umorom. Španjolci su u prvom dijelu imali nekoliko poluprilika i izgledalo je da bi mogli na krilima Moratinog pogotka dokrajčiti Italiju, ali Talijani su se uspjeli stabilizirati u drugom dijelu i tako spriječiti preuranjeni poraz. U raspucavanju s bijele točke presudnim su se pokazali loši udarci Danija Olma i Alvara Morate koji su na taj način okaljali svoje jako dobre nastupe i prepustili Talijanima mjesto u finalu. Italiju u finalu na Wembleyu čeka pobjednik iz sutrašnjeg dvoboja Engleske i Danske.