Englezi svladali Dance i izborili svoje prvo europsko finale u povijesti

Engleska je u finalu Europskog prvenstva! Pobjedom nad Danskom od 2:1, ‘Lavovi’ će tako dobiti priliku u samoj završnici turnira odmjeriti snage s Talijanima, koji su u utorak nadigrali Španjolce u ruletu jedanaesteraca. Međutim, pobjeda nad Dancima nije došla nimalo lako, a sve karakteristike koje krase danski i engleski nogomet mogle su nam dati pretpostavku o jednoj čvrstoj, izjednačenoj i fizički orijentiranoj utakmici. A tako je doista i bilo.

Gareth Southgate u odnosu na utakmicu s Ukrajinom napravio je tek jednu promjenu, uvrstivši u prvih jedanaest Bukaya Saku umjesto Jadona Sancha, zadržavši pritom isti način igre kao i u toj utakmici. Iako je engleski izbornik poznat kao tip stručnjaka koji svoju taktiku prilagođava protivniku i secira ga do najmanjeg mogućeg detalja, ovoga se puta odlučio ostati vjeran svojim pobjedničkim postulatima. Kasper Hjulmand, s druge strane, ostao je vjeran svojoj 3-4-3 formaciji i početnoj postavi koja mu je u proteklih nekoliko utakmica donosila pobjede. Atipično je to za jednu skandinavsku momčad, kakve se često asocira s čvrstih 4-4-2, obično popraćenih ‘rudimentarnim’ nogometnim idejama koje karakterizira izuzetna snaga u duelu. Međutim, danska je reprezentacija jedna od najbržih na ovom prvenstvu, stoga odabir ovakve formacije s brzim bočnim igračima i napadačima, zaista nimalo ne čudi.

Upravo na taj način Danci pokušali iskoristiti sve svoje prednosti, napadajući vrata Jordana Pickforda iz polukontri i kontri, iako su do svog prvog pogotka došli iz prekida. Nakon početnog taktičkog nadmudrivanja, Hjulmandova je momčad iznudila slobodni udarac na dvadesetak metara od engleskog gola, iz kojeg je fantastično poentirao mladi Mikkel Daamsgard, zabivši tako prvi gol iz slobodnog udarca na ovom prvenstvu. Međutim, ponukani Englezi vrlo su se brzo vratili nekoliko minuta kasnije, kada je Harry Kane sjajno proigrao Saku, koji je ubacio za Raheema Sterlinga, čiji je šut odbio Simon Kjær, tako nesretno zabivši 11. autogol na Euru.

Nakon tog pogotka, igra se uglavnom prenijela na dansku trećinu. Englezi su kreirali akcije, Danci se branili, a manjak igrača u ofenzivnom dijelu veznog reda Southgateova je momčad nadoknađivala Kaneovim spuštanjem po loptu na poziciju ‘desetke’, pružajući tako potporu Masonu Mountu, koji je u ovom dvoboju ipak bio nešto povučeniji markirajući vrlo dobrog Pierra-Emilea Højbjerga. Skandinavci su povremeno znali bljesnuti preko brze tranzicije, koja bi obično završila ponekim šutom Kaspera Dolberga, no oni su uglavnom završavali u Pickfordovom naručju.

U 69. je minuti u igru ušao i Jack Grealish, čime su se Englezi prebacili na svojevrsnih 4-3-3, uvelike dobili na kreaciji i postali još opasniji. U posljednjih dvadesetak minuta lopta se nije pomicala s danske polovice, no Englezi unatoč brojnim pokušajima nisu pronalazili put do mreže Kaspera Schmeichela, pa se na koncu isteka regularnog vremena otišlo u produžetke.

Takav se tempo Engleza nastavio i u dodatnom dijelu utakmice, a rezultirao je plodom u 103. minuti, kada je Sterling pao u šesnaestercu u dvoboju s dva danska stopera. Iako je dojam da je Englezov pad bio pomalo i teatralan, sudac Makkelie odmah je pokazao na bijelu točku. Lopte se prihvatio Harry Kane, kojem Schmeichel brani prvi udarac, no engleski kapetan njegov odbijanac posprema u mrežu za prvu i konačnu prednost svoje momčadi na susretu.

Englezi su tako osigurali svoje prvo EURO finale u povijesti, a najbliže njemu do sad su bili 1996. kada je sadašnji izbornik promašio odlučujući jedanaesterac. Htjela to sudbina ili ne, dvadeset i pet godina kasnije, taj čovjek svoju reprezentaciju vodi prema prvom europskom naslovu u povijesti. Na putu mu još stoje sjajni ‘Azzurri’, koji su uz Southgateovu momčad, definitivno jedno od prvih imena ovog turnira.