Hrvatska je danas osvojila dvije olimpijske medalje u taekwondou!

Kao što smo u jučerašnjem osvrtu i najavi za današnji dan napisali, Hrvatska je stigla do medalja! Oboje naših tekvondaša okitilo se ovog ranog poslijepodneva i ušli u povijest taekwondoa, ali i hrvatskog sporta.

Splićanin Toni Kanaet u prvom je kolu svladao Španjolca Raula Martineza rezultatom 21:15, a onda je u četvrtfinalu teško poražen prekidom borbe od Rusa Hramcova. No, sreća je ovog puta pogledala našeg predstavnika, fantastični Rus plasirao se u finale pa je Kanaet dobio priliku izboriti broncu. Najprije je morao svladati borca iz Burkine Faso Faysala Sawadoga i to je uspio prekidom u trećoj rundi, a onda je u borbi za broncu svladao Uzbekistanca Nikitu Rafalovicha rezultatom 24:18 i time postao prvi Hrvat s olimpijskom medaljom u taekwondou.

Još uspješnija od Kanaeta bila je Matea Jelić koja je u kategoriji do 67 kilograma osvojila zlatnu medalju! Prva nositeljica turnira u prvom je kolu svladala Lauren Lee s Haitija rezultatom 22:2, a jednako uvjerljiva bila je i u četvrtfinalu protiv Brazilke Milene Titoneli koju je pobijedila rezultatom 30:9. Veliki izazov čekao ju je u polufinalu protiv Amerikanke Paige McPherson, osvajačice bronce još u Londonu 2012., ali Jelić je dominirala od prve sekunde i potpuno zasluženo stigla do pobjede 15:4 i plasmana u finale gdje ju je čekala Britanka Lauren Williams koju je naša borkinja ove godine već svladala i to u finalu Europskog prvenstva. A finale je bilo spektakularno, Nakon dvije izjednačene runde u posljednjoj smo prošli vrtlog emocija. Od tuge jer se činilo da je sve izgubljeno do euforije jer je naša sportašica u posljednjih 14 sekundi preokrenula vodstvo Britanke 21:17 u pobjedu 25:22! Pobjeda je ovo o kojoj će se dugo pričati, a mi se pridružujemo čestitkama mladoj Kninjanki koja je postala četvrta Hrvatica s medaljom iz taekwondoa, ali prva zlatna.

No, nisu danas nastupali samo osvajači medalja. Nakon senzacionalne pobjede u prvom kolu, Nikolina Ćaćić danas je ipak poražena. Iskusna Kanađanka Veyre bila je prejaka i od prve je minute kontrolirala borbu i zasluženo slavila rezultatom 5:0. Ipak, ovo je jedno veliko iskustvo za našu Ćaćić pred kojom su, sigurni smo, sjajni dani.

Na pragu finala ostao je kajakaš na divljim vodama Matija Marinić. On je u polufinalu osvojio 11. mjesto i ostao korak do ostvarenja sna. Zlato je u toj disciplini osvojio slovenski predstavnik Benjamin Savšek.

Odličan je dan i iza našeg jedriličara Tonća Stipanovića koji je u drugom i trećem plovu osvojio sjajno šesto i treće mjesto i probio se do drugog mjesta u ukupnom poretku. Nešto lošije nastupe ubilježila je Elena Vorobeva koja je u trećem plovu zauzela 13. mjesto, a u četvrtom nažalost tek 41., pa je gotovo sigurno da će joj taj rezultat brisati jer se najslabiji plasman na kraju natjecanja briše.

Tomislav Pucar nije opravdao bolju poziciju na ljestvici stolnotenisača i slovenski ga je predstavnik Bojan Tokić pobijedio rezultatom 4:0, tako da više nemamo predstavnika u pojedinačnoj konkurenciji, ali ćemo sudjelovati u momčadskom natjecanju.

Veliko, ali i ugodno iznenađenje priredila nam je Donna Vekić. Ona je svladala treću igračicu svijeta Arynu Zabalenku 2:1 u setovima i u idućem će kolu igrati protiv Kazahstanke Rybakine. Jednako uspješan, nažalost, nije bio i Marin Čilić. Njega je u dvoboju drugog kola svladao Pablo Carreno Busta, također rezultatom 2:1, a istim su ishodom, puno teže od očekivanog prošli i Mektić i Pavić koji su svladali talijansku kombinaciju Musseti/Sonego i plasirali se u četvrtfinale turnira u parovima.

Sve u svemu, iza nas je jedan fantastičan dan, a sjajnim se rezultatima nadamo i sutra.
U akciju će ponovno naši jedriličari. Stipanović želi potvrditi odlične rezultate od danas, a Vorobevoj je cilj vratiti se u vrh da bi ostala u borbi za medalju. Na regatno će polje prvi puta i braća Fantela u klasi 49er, a njih ćemo pratiti s posebnom pozornošću jer su jedni od kandidata za osvajanje medalje.

Medalju će pokušati osvojiti i naš streljački duo Petar Gorša i Snježana Pejčić koji će nastupati u mješovitom natjecanju u gađanju zračnom puškom s 10 metara.

Novi veliki tekvondaški adut u sutrašnjem će programu biti Ivan Šapina. On svoje natjecanje počinje u 3:15 po hrvatskom vremenu protiv Meksikanca Sansoresa, a baš kao i Jelić i Kanaet, i on je kandidat za osvajanje medalje.

Bogat nas program čeka i na teniskim terenima. Već smo spomenuli da će Donna Vekić igrati protiv Rybakine, a u akciju će ponovno i međugorski kumovi Ivan Dodig i Marin Čilić. Njima su protivnici Amerikanci Tiafoe i Ram, a svladaju li njih, izborit će plasman u četvrtfinale turnira gdje su se danas već plasirali Mektić i Pavić.

Za kraj, u akciji će ponovno biti i naši vaterpolisti koji s početkom u 12:50 igraju protiv Australije, a o njima će više nakon utakmice  pisati naš Anđelo Šetka.