Završile Olimpijske igre, Srbija obranila zlato u vaterpolu

Završene su Olimpijske igre u Tokiju. Nakon 16 dana uzbudljivih natjecanja najveća svjetska sportska manifestacija stigla je utakmicom vaterpolskog finala između Srbije i Grčke do samog kraja, a najzadovoljniji mogu biti Amerikanci koji su za dlaku uzeli titulu najuspješnije nacije ispred Kine. 39 zlatnih medalja i ukupno 113 konačni su rezultat najboljih na ovim Igrama. No, prije nego napravimo konačni osvrt na cijelo natjecanje, pogledajmo što se zbivalo zadnjeg dana natjecanja.
Kenijac Eliud Kipchoge obranio je zlatno odličje osvojeno u Rio de Janeiru u maratonskoj utrci pobjegavši najbližem pratitelju Abdiju Nageejeu 1:20. Bronca odlazi u Belgiju Bashiru Abdiju.
Košarkašice Sjedinjenih Američkih Država osvojile su zlatnu medalju u dvoboju protiv domaćih košarkašica. Još su jednom pokazale da su neprikosnovene u igri pod obručima, a teško je vjerovati da ih itko u dogledno vrijeme može skinuti s trona najboljih.
S boksačkog turnira treba izdvojiti finalnu borbu superteške kategorije u kojoj je Uzbekistanac Bahodir Žalolov pobijedio Richarda Torreza Juniora i naslovima svjetskog i azijskog prvaka pridodao i onaj najvrjedniji te se sada može u potpunosti posvetiti svojoj profesionalnoj karijeri u kojoj ima omjer 8:0.
Francuska ženska rukometna reprezentacija dokazala je premoć svoje države u rukometu osvojivši zlatnu medalju. Francuskinje su u finalu svladale Ruskinje rezultatom 30:25 te tako u samo četiri godine osvojile naslove europskih, svjetskih i olimpijskih prvakinja.
Na odbojkaškom parketu igrane su utakmice u ženskoj konkurenciji, a medaljama su se okitile i naše susjede iz Srbije koje su osvojile brončanu medalju. U finalnom susretu, odbojkašice Sjedinjenih Američkih Država slavile su protiv Brazilki rezultatom 3:0 i tako napokon stigle do zlatne medalje na Olimpijskim igrama.
Hrvatski su vaterpolisti svladali SAD rezultatom 14:11 i osvojili peto mjesto. U dvoboju za treće mjesto Mađarska je stigla do pobjede i bronce protiv Španjolske koja se očito nije oporavila od šokantnog poraza od Srbije u polufinalu. A u posljednjem činu Igara, baš u vaterpolskom finalu, Srbija je u fantastičnoj utakmici slavila protiv Grčke i obranila naslov olimpijskim pobjednika osvojen u Riju. Ovo je bila posljednja utakmica za velik broj srpskih reprezentativaca, a najtrofejnija generacija svjetskog i srpskog vaterpola odlazi u reprezentativnu mirovinu na najljepši mogući način. Kao olimpijskim prvaci.
Zavjesa je spuštena, podići će se za tri godine u Parizu, a mi ćemo Olimpijske igre zaključiti sutra opsežnom analizom nastupa hrvatskih sportaša.