Treća Jug – 1. kolo

Protekli vikend je kompletirano 1. kolo popularne 3. HNL jug, koje je potvrdilo da nas u ovogodišnjem natjecanju očekuje izjednačenost. Već na startu se bodove izgubili brojni favoriti, a oni koji su uspjeli doći do punog plijena su to ostvarili na težak način. Favorizirana momčad RNK Splita na svom travnjaku u petak nije uspjela doći do pobjede protiv OSK-a iz Otoka. Tri gola su pala u prvih 20 minuta (Jelavić / Vidović, Barać), i Otočani su vodstvo držali sve do 86. minute kada je izjednačio Kapetanović za konačnih 2:2.

Hrvace su ispustile vodstvo od 2:0 (Andrić i Plavša) iz prvog poluvremena, oba gola su pala u samoj završnici. Neretva je u nastavku boljom igrom došla do izjednačenja golovima Buhača (64′) i Marića (87′). U derbiju susjeda u Zadarskoj županiji su bolji bili gosti iz Posedarja, Hrvatski vitez je golovima Rončevića (45′) i Karla Torbarine (62′), iz kaznenog udarca odnio puni plijen iz Biograda. Zagora iz Unešića nije dozvolila Vodičanima da se oslade bodovima, novi-stari trener na klupi domaćih Zoran Slavica je startao pobjedom. Već na poluvremenu je golovima Božića (30′) i Lukića (33′) domaćin stvorio veliku prednost koju je podebljao sigurnom egzekucijom Sablića iz kaznenog udarca u nastavku susreta. U Dubrovniku na gostovanju kod GOŠK-a se osladila Sloga iz Mravinaca i odnijela minimalnu pobjedu. Gol je postigao Toni Katić u 49. minuti, pa je debi mladog trenera Frane Lojića ostao bez bodova. Na isteku vremena u napetoj i tvrdoj utakmici su Cicijelj (GOŠK) i Vuković (Sloga) dobili direktne crvene kartone zbog nesportskog ponašanja. Do pobjeda su došli favoriti Jadran iz Ploča, Zadar i Junak iz Sinja, svi s identičnih 1:0/0:1. U Pločama je domaćin bio bolji golom Grka Theodosioua (37′), iako je imao još niz prigoda za povećanje vodstva na kraju su morali strepiti jer se Zmaj iz Makarske otvorio i ozbiljno prijetio. HNK Zadar je na Stanovima do pobjede došao golom stopera Jerbića iz 12. minute, momci trenera Želimira Terkeša su pokazali zrelu i taktički potkovanu igru koja im je donijela tri boda značajna za podizanje samopouzdanja. Zanimljivo je istaknuti da su u ekipi Uranije iz Baške Vode koju vodi učenik Tomislava Ivića, Željko Mijač nastupila četiri stranca Hapipi, Sall, Paye i Aboeka.

Utakmica Kamen – Junak se igrala u nedjelju, a izrazito bolji suparnik su bili gosti iz Sinja. Pobjedu je donio Mastelić pogotkom u 73. minuti. Statistika pokazuje dominaciju Junaka, od posjeda preko udaraca na vrata domaćina. Prošlogodišnji prvak Neretvanac iz Opuzena je porazom startao u novu sezonu. Bolji na svom terenu je bio Uskok iz Klisa, Teklić je već u 13. minuti zabio za 1:0. Najmlađi sastav u ligi, Neretvanac nije iskoristio nekoliko prigoda za izjednačenje, pa je na drugoj strani golom Božinovića stigla kazna. Vrlo brzi pogodak Čepe za smanjenje vodstva na 2:1, je za goste samo donio nadu ali ne i preokret.

Od utakmica koje će se odigrati u 2. kolu izdvajamo: Neretvanac – Zadar, Split – Jadran, Hrvace – Zagora i Neretva – Junak, kao susrete klubova s velikom ambicijama. U ostalim susretima se sastaju: Urania – Kamen, Hrvatski vitez – OSK, Sloga – Primorac, Vodice – GOŠK. Utakmica Zmaj – Uskok je odigrana ranije, na kraju je susret završio remijem 1:1 (Tomaš / Teklić).