Hajduk minimalno slavio protiv trećeligaša i plasirao se u drugo kolo kupa

Bez kalkulacija i s minimalnim promjenama u sastavu. Takva je bila odluka trenera Gustafssona uoči Hajdukovog gostovanja u kupu kod Primorca u Biogradu na Moru.

Švedski je strateg odlučio u dvoboj krenuti s Kalinićem na golu, zatim Katićem na mjestu stopera gdje mu je društvo pravio Dimitrov, dok su bekovske pozicije zauzeli Dolček lijevo i Ćalušić desno. Atanasov i Krovinović zamišljeni su kao dva veznjaka koji bi svojim loptama trebali razigravati Biuka i Kačaniklića na krilima te Ljubičića i Diamantakosa u napadu.

Iako su mnogi očekivali još ‘šareniji’ sastav, iz udarnih 11 ispali su Simić, Livaja i Sahiti koji su bili na klupi te Vuković i Elez koji nisu bili u konkurenciji za današnju utakmicu.

U dosadašnjih 30 izdanja Hrvatskog nogometnog kupa znao je Hajduk ponekad imati poteškoća na otvaranju natjecanja, pamtimo i danas 1:3 na poluvremenu u Lipiku od prije 12 godina, bilo je tu još nezgodnih utakmica i protivnika, ali na današnji se susret protiv trećeligaša iz Biograda gledalo kao na lakši trening.

No, da neće biti tako lako kako smo svi mislili postalo je jasno vrlo brzo. Neugodni domaćini ušli su u dvoboj bez imalo respekta prema kudikamo jačem protivniku, a najveće su probleme obrani Bijelih u prvom dijelu zadavali Klopp, Marić i Bitunjac koji su odlično gradili napade svoje momčadi od prve minute. Ipak, prvi je golu zaprijetio Hajduk. Atanas je u osmoj minuti dvoboja odlično tukao iz daljine, ali je njegov udarac zaustavila greda. Na novo uzbuđenje nismo čekali dugo. Samo četiri minute kasnije domaćini su stigli u vodstvo iz kaznenog udarca koji je izborio Klopp. U jednom ga je duelu zakačio Dolček, a Fran Jović taj je kontakt okarakterizirao kao dovoljan za kazneni udarac. Neumoljiv je s bijele točke bio Lazarevski i domaćini su na iznenađenje svih prisutnih vrlo rano poveli.

Navalio je nakon tog pogotka Hajduk na gol gostiju, ali su se disciplinirani domaćini dobro branili i držali svoju mrežu čistom. I ne samo da su je držali čistom nego su u 36. minuti susreta imali i veliku prigodu da udvostruče svoje vodstvo. Nakić je u kaznenom  prostoru pronašao nečuvanog Vodopiju, ali je njegov šut išao posred gola i Kalinić je, zapravo, imao lak posao.

Činilo se da bismo na odmor mogli s vodstvom domaćina, ali onda se ukazao sjajni FIlip Krovinović. Zagrepčanin u redovima Hajduka sjajno se othrvao najprije jednom guranju domaćina, potom drugom proturio loptu kroz noge i onda neobranjivo tukao u lijevi kut nemoćnog vratara Stojanova i tako se na odmor otišlo s rezultatom 1:1.

Da je vrag odnio šalu odmah je bilo jasno i Gustafssonu koji je na početku drugog dijela odmah napravio tri zamjene. Na teren su umjesto Diamantakosa, Atanasova i Biuka ušli Livaja, Sahiti i povratnik u Bijele, odnosno danas momčad u zlatnim dresovima, Fossati.

Ulazak navedenog trojca odmah je unio živost, a ‘živa vatra’ bili su Sahiti i Livaja koji su svaki ubilježili po šut u prvih par minuta nastavka, ali su bili neprecizni. Hajduk je, baš kako se to očekivalo, od prvog trena zagospodario terenom i izgledalo je kao da je novi pogodak u mreži domaćina bio samo pitanje vremena. Veliku je šansu u 54. minuti promašio Kačaniklić nakon asistencije Livaje, a opsada gola Primorca nastavila se i u minutama koje su uslijedile. Domaćini su prvi udarac prema golu Kalinića u drugom dijelu uputili tek u 59. minuti, ali je udarac Bitunjca bio traljav i neprecizan.

Otpor upornih domaćina slomljen je samo dvije minute kasnije. Ćalušić je dobro ubacio u peterac Primorca, a fantastično je reagirao Marin Ljubičić i manirom rasnog golgetera, u što vjerujemo da će izrasti, glavom pogodio kraj nemoćnog Stojanova.

Mogli su Bijeli do novog pogotka samo tri minute kasnije, ali je udarac Sahitija odsjeo na vratnici, a tom je prilikom stradao i vratar Stojanov koji je desnom potkoljenicom udario u okvir gola. Ipak, brzo nakon što mu je pružena pomoć brzo je bio spreman za nastavak susreta.

Hajduk je nastavio dominirati susretom, a domaćini, koji su se očigledno poprilično ispuhali u prvom dijelu, nisu imali snage zaprijetiti golu Kalinića. Ni promjene koje je trener domaćih Krešimir Sunara napravio nisu urodile plodom pa su Bijeli rutinski privodili susret njegovom kraju.

Da Hajduk stavi točku na i u 77. minuti utakmice pobrinuo se Stojanov koji je odlično obranio udarac Dimitrova glavom nakon ubacivanja Krovinovića iz kornera.

Definitivno valja zabilježiti i ulazak mladog Marka Brkljače, 17-godišnjeg talentiranog veznjaka koji je na teren ušao umjesto indisponiranog Kačaniklića koji će, ne trgne li se pod hitno i ne počne li pružati bolje igre, vrlo vjerojatno u nastavku sezone veći dio vremena provesti na klupi za pričuve.

O odnosu snaga na terenu najbolje će vam posvjedočiti činjenica da je od 65. do 80. minute Hajduk imao loptu u svom posjedu 87 posto, dok su domaćini, shodno tome, imali posjed od svega 13 posto.

Hajduk na koncu može biti zadovoljan činjenicom da je prošao u drugo kolo kupa Hrvatske, važno je da se nitko nije ozlijedio, ali ne bi bilo loše da Livaja nije morao ulaziti ili da je Krovinović mogao barem malo odmoriti. Nakon ove očekivane pobjede, Hajduk se ponovno okreće prvenstvu Hrvatske u kojem mu na Poljud stiže Lokomotiva koja je nakon jedanaesteraca izbacila Dugopolje