Treća Jug – 6. kolo

Derbi doline Neretve je opet imao isti epilog – pobjeda Neretvanca u Metkoviću, što je bila jedina pobjeda gostiju. Od osam pobjeda domaćih izdvajamo trijumf Zmaja u Makarskoj nad fenjerašem Uranijom, dok je Split bio bolji od Junaka koji jako teško igra na gostujućem terenu.

U zadnjoj utakmici 6. kola Sloga je u Mravincima zasluženo savladala Zadar. Rezultat je mogao biti i znatno viši da je Marović pogodio iz pregršt prilika za gol. Golovi su padali tek u nastavku, u 55. minuti nakon kornera i odbijanca je zabio Vuković. Nakon slobodnog udarca za domaće je Jerbić u živom zidu igrao rukom za kazneni udarac kojega je izveo Marović. Ta živa napast za gostujuću ekipu je bila točna. Prigode su imali Vekić, Pezo, Boljat, Katić, ali se do kraja rezultat nije mijenjao. Zadar se ne može sastaviti niti s akcijom, pogodak sad više nitko i ne spominje.

U derbiju makarske rivijere Zmaj je bio bolji od Uranije. Već u 14. minuti crveni su došli do vodstva preko Tiaga i prednost zadržali do kraja poluvremena. Pobjednik je riješen nakon kaznenog udarca kojega je u pogodak pretvorio iskusni Danijel Rašić. Tvrda utakmica je odigrana podno Turske kule, gdje su RNK-ovci pogotkom Buble u samoj završnici utakmice došli do druge pobjede, uz napomenu da je kod gostiju zbog drugog žutog kartona od 78. minute bio isključen Marko Baković. Hrvatski vitez je u Posedarju u devet minuta napunio mrežu gostiju iz Podbablja (Jurjević 51′, Jurić 58′, Rončević 59′). Napokon su Vodičani došli do pobjede, Marin Petričević je domaće doveo u vodstvo u prvom dijelu utakmice. Josip Sušić je povisio na 2:0 (60′), ali su se gosti vratili na pogodak zaostatka – Matej Maretić (71′). Konačnih 3:1 je djelo također Josipa Sušića na samom isteku vremena. Lider Jadran iz Ploča je doživio prvi poraz, u Hrvacama na teškom gostovanju su dva puta vadili loptu iz mreže. Po jedan gol su u svakom poluvremenu zabijali Škarić i Udovičić. GOŠK je u Dubrovniku bio gost Primorcu iz Biograda, koji je nekoliko dana ranije u Hrvatskom kupu na tešku muku ispao od renomiranog Hajduka. Navedena utakmica je ostavila traga, jer su domaći poveli u 1′ preko Cicijelja, a već u 10′ povisili vodstvo (Ivanišević 10′). U sudačkoj nadoknadi prije odmora, gol je zabio Caput za miran nastavak susreta. Ipak, Primorac je zaprijetio i golovima Nakića i Bajića stigao nadomak izjednačenja. Za nešto više nije bilo vremena. U Unešiću je teško stradao OSK, Zagora mu je utrpala pet komada, a četiri gola je zabio legendarni Drago Gabrić. Na kraju je i Sablić zabio za konačnih 5:0 i veliki poraz gostiju.

Najzanimljivija utakmica je odigrana u Metkoviću, pred dobro ispunjenim gledalištem „Ispod Vage“ je Neretvanac pobjedio Neretvu. Gosti su vrlo brzo preko stopera Taslaka došli u vodstvo na samom početku utakmice. Mlada i poletna ekipa Gorana Prolete je imala još nekoliko prigoda za povećanje, ali se ispriječio domaći vratar ili netočan zadnji pas. Ante Mihaljević pogađa za 0:2 (64′), ali su domaći vratili nadu golom Marića (73′) tako da je utakmicu krasila rezultatska neizvjesnost do samog kraja.

Senzacionalni lider 3. HNL jug nakon 6. kola je postao Hrvatski vitez iz Posedarja (15), klub koji je teško stvorio uvjete za trećeligaški status, ali je složio klapu predvođenu trenerom Josipom Butićem. Jadran je porazom u Hrvacama pao na drugu poziciju (13), a iza njih je zahuktala Sloga iz Mravinaca (12). Jako visoko s 11 bodova stoje GOŠK i Neretvanac, koji je ušao u seriju odličnih rezultata nakon rezerviranog starta. Na dnu tablice su Kamen, Zadar i Vodice (svi imaju 5 bodova), OSK (4) i Uranija (1). Sve se povezanim pobjedama može jako brzo promijeniti. Već u iduću srijedu se igra novo kolo iz kojega izdvajamo: Uskok – Hrvace, Junak – Hrvatski vitez i Neretvanac – Zmaj. Ostali parovi su: Primorac – Neretva, OSK – GOŠK, Jadran LP – Zadar, Kamen – Sloga, Zadar – Vodice i Urania – Split.