Očajan šut za tri poena koštao Žute potencijalnog iznenađenja protiv Partizana

U zadnjih desetak godina koliko je Split bio van elite regionalne košarke znalo se dogoditi da recimo Cedevita ima jaku momčad. Bila je tu i Cibona sa Šarićem i Blassingameom, prošlosezonska Zvezda, a ni Budućnost također nisu bile loše momčadi, ali Partizan koji je na Gripama gostovao danas najjača je momčad od svih spomenutih.
Pod vodstvom najtrofejnijeg europskog trenera Želimira Obradovića ‘Crno-beli’ su na Gripe stigli kao veliki favoriti i taj status opravdali. Upisali su drugu pobjedu u ABA ligi, ali reći da smo ostali oduševljeni viđenim… Pa baš i nismo. Baš kao i Splitu, i momčadi Partizana će trebati još neko vrijeme da se uigra, ali su danas ipak do pobjede stigli, najviše zahvaljujući individualnoj kvaliteti i očajnom šutu Splita, posebno u prvom dijelu utakmice.
Već na samom startu utakmice Partizan je otišao na 15:5, ali su se igrači Splita trgnuli, stigli do izjednačenja da bi Partizan ipak bio taj koji je posljednji pogodio u prvoj četvrtini i na mali odmor otišao sa 17:15.
I onda se u drugoj četvrtini dogodio potpuni raspad. Split nije mogao, što se kaže, pogoditi s rive u more, gosti su rutinski pogađali, u jednom trenutku otišli na čak 16 poena razlike da bi Kedžo, jedini uz Žganeca pohvale vrijedan u drugoj četvrtini, zatvorio poluvrijeme svojim poenima. Na veliki se odmor otišlo s vodstvom Partizana 38:24, uz šut Splita za tricu nevjerojatnih 1/20! S obzirom na viđeno i užasan napadački učinak, možemo reći da je rezultat bio i dobar.
Treća četvrtina bila je preslika prve. Igralo se ‘na refule’. Najprije je Partizan predvođen odličnim Smailagićem, povratnikom iz NBA lige, otišao na 17 poena prednosti da bi Split svojom mini serijom i na kraju četvrtine dugačkom tricom Ukića došao do zaostatka od ‘samo’ 10 poena.
A onda se početkom posljednje četvrtine probudila nada da bi Žuti možda mogli i do iznenađenja u današnjoj utakmici. Fantastično je proigrao Toni Perković, ubacio tri vezane trice i Split je došao na svega šest poena zaostatka. Počeo je onda nešto i Partizan pogađati, pa bi Split povremeno uzvratio, ali smo posljednjih nekoliko minuta ipak gledali festival promašaja i vezanih grešaka na obje strane.
Partizan je tako, na kraju, ipak mirno priveo susret kraju i slavio s 69:59.
Splita je, bez ikakve dileme, boljeg rezultata koštao očajan šut za tri poena (7/38), a Partizan je pokazao da će čak i kada ima loš dan biti nepremostiva prepreka za većinu lige.
Najbolji u redovima Splita bio je Perković sa 17 poena, a odmah do njega Kedžo s devet. Svidio se i Žganec koji je uhvatio 11 skokova i odigrao dobru obrambenu rolu.
Kod Partizana su najbolji bili LeDay s 15 i Smailagić s 12 poena, a potonji je tome dodao i 13 skokova čime je apsolutno zaslužio epitet igrača utakmice.
Žuti se sada okreću prvenstvenom dvoboju protiv Furnira, nadajmo se da će ta utakmica biti odrađena rutinski i s puno više lepršavosti jer momčad je i danas izgledala kao da je u grču pa bi onda baš sljedeća utakmica trebala biti ona koja bi mogla olakšati nastavak sezone.
Partizan je dva gostovanja u Dalmaciji prošao neokrznut, ali pred Obradovićem je također velik posao. U svakom slučaju, bit će zanimljivo pratiti, usudili bismo se reći, nikada jaču ABA ligu ove sezone.