Vratnice i Kalinić spašavali Hajduka u Osijeku

Zanimljiva je pojava hrvatski nogomet. Uvijek kada je napeto u prvenstvu, kada se nešto lomi, možemo biti sigurni u jedno. Završit će tako da Dinamo ima razloga za zadovoljstvo. I tako su Modri jučer svoj utakmicu odradili rutinski, razbivši Hrvatski dragovoljac s nevjerojatnih 8:0, a posljednju utakmicu 11. kola na Gradskom vrtu igrali su Osijek i Hajduk. I prije nego krenemo pisati o samoj utakmici, ponovit ćemo. Najviše razloga za zadovoljstvo nakon nje ima – Dinamo.
Dvoboj Osijeka i Hajduka ponudio nam je sinoć puno uzbuđenja, nervoze, dva lijepa gola, nekoliko nevjerojatnih promašaja i, na koncu, podjelu bodova.
A krenulo je vatreno od samog starta. Osijek se odmah nametnuo kao gazda na terenu, krenuli su u veznom redu s tercetom Kleinheisler – Jugović – Nejašmić i na taj se način nametnuli Hajduku. Čvrst pristup brzo je urodio plodom. Nejašmić je fantastično promijenio težište igre odličnim dodavanjem za Hiroša koji pronalazi Kleinheislera, a Osijekov Mađar filigranski preciznim udarcem pogađa malu mrežu Kalinićeva gola za vodstvo Osijeka 1:0.
I kao da im je to dalo dodatnu snagu, igrači Osijeka nastavili su napadati šokirani Hajduk, ali su najprije Mierez, a zatim i Bohar pucali nedovoljno dobro, kapetan Hajduka bio je spreman za njihove pokušaje pa domaćini nisu uspjeli udvostručiti svoju prednost.
I onda je u jeku napada Osijeka Hajduk uspio stići do izjednačenja. Mladi Ljubičić je sjajno sačuvao jednu loptu u svom posjedu, pronašao Hajdukovog Mađara Lovrencsicsa koji puca prema golu Malenice, a lopta pogađa Lončara i završava u mreži domaćina za 1:1.
A onda se, samo dvije minute kasnije, dogodio prvi nevjerojatan promašaj Osijeka. Nije čak toliko stvar u promašaju, koliko u okolnostima u kojima se spasio Hajduk. S ruba kaznenog prostora tukao je Jugović i pogodio lijevu vratnicu Kalinićeva gola, lopta se šetala po crti, udarila u drugu vratnicu i stigla Kaliniću u ruke. Cijeli je stadion već vidio loptu u golu, ali božica Fortuna ovog je puta bila na Hajdukovoj strani.
Da nam je netko u tom trenutku rekao da na utakmici više neće biti golova, pomislili bismo da je lud. No, golova, baš kao što se da zaključiti iz rečenice prije, više nije bilo. Ipak, bilo je još situacija koje vrijedi spomenuti.
Nekoliko ozljeda i izmjena na početku drugog poluvremena poprilično je razvodnilo igru, a ni brojni dugi prekidi koje smo gledali definitivno nisu pomogli da uživamo u nekom lijepom nogometu. Pa smo tako na prvu izraženu priliku čekali sve do 69. minute. A to što je Mierez promašio… Pa teško je opisati koliko je to dobra prigoda bila. No, krenimo od početka.
Bočkaj je poslao jednu dobru dugačku loptu prema svom napadu, ali trebao je to realno biti samo jedan od jalovih pokušaja Osijeka da preskakanjem igre pronađe argentinskog napadača. Ipak, očajna reakcija Simića izbacila je Miereza u najbolju prigodu utakmice. Oči u oči s Kalinićem mogao je napraviti bilo što. Pucati u jedan od kuteva, možda lažnjakom izbaciti Hajdukovog vratara, bilo što što bi klasni napadač napravio. No, Mierez je napravio najgore po Osijek. Pucao je ravno u Kalinića, a prisebni vratar Bijelih obranio mu je udarac i sačuvao, pokazat će se, bod svojoj momčadi.
Nepovezanu igru i jalove pokušaje s obje strane gledali smo potom sve do sudačke nadoknade u trajanju sedam minuta kada je opet bilo uzbudljivo. Dva puta Kleinheisler, a potom i Škorić pucali su prema golu Hajduka, ali je sinoć izvrsni Kalinić ponovno bio na visini zadatka i njihove udarce zaustavljao pa je posljednja prigoda na susretu pripala Hajduku, ali je udarac slovenskog reprezentativca iskosa iz kaznenog prostora otišao nebu pod oblake.
Na kraju svega, Hajduk može biti zadovoljniji bodom, Kalinić je najboljom predstavom ove sezone svojoj momčadi donio bod, ali nekog razloga za veliko zadovoljstvo u redovima Bijelih baš i nema. Ponovno nije bilo nekakve igre, i dalje nema pobjede u derbijima ove sezone, Rijeka je sada na tri boda prednosti ispred Hajduka, Dinamo na dva s utakmicom manje, ali najviše brine činjenica da je Hajduk veći dio utakmice potpuno bezopasan po gol protivnika koje mora pobjeđivati ako želi postati prvak.
Sada slijedi reprezentativna pauza, a nakon povratka s nje gostovanje u Šibeniku. Gustafsson tamo neće moći računati na Livaju, ali vremena da se neke stvari u igri Hajduka poprave je dovoljno pa ćemo tekst ipak zaključiti optimističnim tonom s vjerom da ćemo u nastavku gledati bolji Hajduk.