Hrvatska prosula bodove i zakomplicirala situaciju, sada nas samo dvije pobjede vode u Katar

Veliki kiks Hrvatske u borbi za plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru iduće godine. Prva rečenica teksta rekla je sve o sinoćnjoj utakmici između Hrvatske i Slovačke odigranoj na osječkom Gradskom vrtu koja je završila podjelom bodova nakon što su gosti dva puta vodili, a naša se reprezentacija dva puta vraćala. Ipak, bez obzira na remi, Hrvatska i dalje sve drži u svojim rukama i to je jedino dobro.
Dalić je u prvoj postavi napravio četiri promjene. Umjesto Ćalete Cara na teren je poslao Vidu. Dalićevo uporno forsiranje Vide i Dejana Lovrena kada su zdravi i mogu igrati postaje pomalo iritantno. Iza dugogodišnjeg reprezentativnog dvojca velike su karijere, ali oni u ovome trenutku nisu najbolji hrvatski stoperi, posebno kada su tek u fazi oporavka kao što je to Vida. Upravo je Vida bio jedan od najlošijih pojedinaca u jučerašnjoj utakmici, a ništa impresivnije nije odigrala ni druga zamjena. Barišić je, naime, zauzeo mjesto koje je protiv Cipra držao Sosa, ali na svom Gradskom vrtu definitivno nije bio na visini zadatka, kao uostalom ni većina momčadi.
Krenuo je od prve minute i Pašalić umjesto kartoniranog Kovačića, a Ivanušec je startao umjesto Vlašića koji je u posljednje vrijeme u slaboj formi. No, baš kao ni njihovi kolege iz obrane, Pašalić i Ivanušec nisu zaslužili prolaznu ocjenu.
Slabu večer imao je i Dominik Livaković koji je morao bolje odreagirati kod oba primljena pogotka. A prvi mu je mrežu zatresao Schranz u 20. minuti utakmice nakon ubacivanja Hamšika. Schranz je ostao potpuno nečuvan, obrana na čelu s Vidom je zaspala, a ništa bolje nije odreagirao ni vratar Dinama i Slovaci su vodili 1:0.
Brzo se vraćamo u utakmicu, nakon 365 posta u reprezentativnom dresu pogodio je Andrej Kramarić. Modrić je izveo korner, Pekarik pokušao izbiti, ali lopta dolazi samo do Kramarića koji glavom lako poentira za izjednačenje.
Pritisla je Hrvatska dodatno nakon izjednačenja i nadali smo se da bismo mogli doći do potpunog preokreta već u prvom poluvremenu. Ali, umjesto da dođe do toga, uslijedio je novi šok. U 45. minuti Slovaci su povukli odličnu kontru preko Kucke koji je proigrao Halmasija, a potonji pronalazi Haraslina koji pogađa za 2:1.
Ne sumnjamo da je Dalić imao štošta za reći svojim igračima na poluvremenu, ali za većinu je stvari i sam bio kriv. Nelogična postavka igre, forsiranje Kramarića kao napadača (usprkos golu vidjelo se da to nije to) i potpuni nedostatak kreacije u igri moraju biti trenerov rukopis.
Vjerovali smo da će u drugom dijelu na teren izići drugačija Hrvatska. I to smo i dobili. Ali u potpuno drugom smjeru. Umjesto gladne Hrvatske željne preokreta, dobili smo još slabije izdanje u kojem smo mogli primiti još koji gol i dodatno otežati situaciju. No, onda se u 70. minuti pojavio Luka Modrić. Hrvatski je kapetan naoko izveo slab slobodan udarac, ali se lopta nekako provukla kroz živi zid i svladala vratara Rodaka za 2:2.
Do kraja je Hrvatska zabila još jedan gol, i to Nikola Vlašić koji je ušao s klupe i unio dosta živosti, ali ga je VAR opravdano poništio i Hrvatska je na taj način izgubila važne bodove u borbi za Svjetsko prvenstvo.
Rusija je slavila u Sloveniji i preuzela čelnu poziciju, no, ono što je najvažnije jest da Hrvatska i dalje ovisi samo o sebi. S dvije pobjede u posljednja dva kola naša reprezentacija sigurno osvaja prvo mjesto i odlazi u Katar.
No, puno je to lakše napisati nego ostvariti, posebno ponovi li se protiv Rusije predstava od sinoć. A o scenariju u kojem moramo proći dodatne kvalifikacije s dvije pobjede u samo par dana uopće ne želimo razmišljati.