Bez Livaje se očito ne može: Hajduk prosuo bodove kod Šibenika

Momčad Jensa Gustafssona doživjela je vrlo težak poraz na gostovanju kod Šibenika u sklopu 12. kola HT Prve Lige, ujedno i prvom nakon reprezentativne stanke. Domaćini su rutinski slavili rezultatom 2:0, a pogotke su zabili Mina i Ćurić, po jedan u svakom poluvremenu.

Iako smo pisali da će ‘Bijeli’ pred ovu utakmicu biti bitno oslabljeni izostankom nekoliko stožernih igrača, ovakvom se rezultatu ipak malo tko nadao. A za ovaj konkretni poraz za kriviti se može samo Gustafssona koji se odlučio za rijetko viđenu raspodjelu igrača po pozicijama. Šveđanin je na teren poslao dosta ispremiješanu momčad, u kojoj su prvi put u sezoni startali Katić, Diamantakos i Melnjak. Zanimljivu rošadu vidjeli smo i na desnoj strani, gdje je Lovrencsics zauzeo poziciju desnog krila, da bi mu Čolina čuvao leđa okupiravši poziciju desnog bočnog. Ljubičić je i ovog puta ostao na klupi, dok je iz zapisnika izostao i Mlakar zbog lakše ozljede. Unatoč tome što je na koncu susret započeo Filip Krovinović, isti je vrlo brzo i završio pogoršavši prethodnu ozljedu. Zamijenio ga je Jani Atanasov, koji ipak nije uspijevao konkretno nadomjestiti jednog od ključnih igrača ‘Bijelih’.

Prvo poluvrijeme rezultiralo je tako praktički negledljivom igrom splitske momčadi, koja je na trenutke djelovala samo kao skupina indisponiranih pojedinaca, što je zapravo i bila. Osim nelogične raspodjele igrača prema pozicijama, ključni izostanci osjetili su se ponajviše na sredini terena, gdje se Fossati i Atanasov nisu uspijevali nametnuti i iznijeti loptu prema ofenzivnijim pojedincima. Većina napada konstruirala se preko bokova, gdje su vrlo aktivni bili Biuk i Sahiti, no malo od toga je urodilo plodom. Praktički, ništa. Na poluvrijeme se tako otišlo s minimalnom prednošću Šibenika, koji je do pogotka došao u 25. minuti nakon odličnog udarca Marcosa Mine.

Drugo poluvrijeme nastavilo se u sličnom tonu, iako je Gustafsson odmah reagirao ubacivši u igru Ljubičića i Kačaniklića. Time su se uloge na terenu nešto iskristalizirale, znalo se tko je otprilike na kojoj poziciji, pošto se Šveđanin prebacio na već uigran način igre. Međutim, ni to nije donijelo puno toga dobrog. Istini na volju, Hajduk je u drugom poluvremenu stvorio puno više šansi, uglavnom preko bokova, od čega ih je nekoliko promašio Marin Ljubičić. Mladom centarforu očito nije bio njegov dan, no ne može ga se ništa kriviti kada se u kontekst stavi cjelokupna priprema utakmice, koja je, unatoč svim izostancima, bila potpuno promašena. Na koncu je Šibenik i povećao prednost, kada je Ćurić pogodio s bijele točke nakon prekršaja Katića.

Iako je Gustafsson u najavi ovog dvoboja naglašavao kako je njegova momčad spremna pokazati da se može pobjeđivati i bez Livaje, koji je ovaj susret morao propustiti zbog tri žuta kartona, ona nije bila ni blizu tome. Hajduk je blijedom igrom i ‘rutinskim porazom’ podsjetio na onu hajdučku jesensku agoniju koju smo, nažalost, već par sezona navikli gledati, i ostaje za vidjeti na koji će se način ovog puta uspjeti izvući iz nje.

Sljedeća utakmica na rasporedu je već u subotu, kada na Poljud stiže Gorica, puno neugodniji protivnik od Šibenika. Do tad se nadamo da će se bar nekolicina igrača vratiti, kako više ne bismo morali svjedočiti ovakvim kadrovsko-taktičkim lutanjima.