Split u nevjerojatnoj utakmici nakon dva produžetka upisao i četvrti poraz u ABA ligi

Nadali smo se, ma možemo reći i očekivali pobjedu Splita nad Studentskim Centrom, novakom u elitnom društvu ABA lige. I, nažalost, nismo je dočekali. Split je nakon velike drame i dva produžetka poražen rezultatom 101:94.

Krenulo je vrlo loše. Vuko je ubacio tricu za Splitovih 3:0, a onda su Žuti jednostavno nestali s terena na nekoliko minuta. Gosti su napravili seriju 10:0 i prisilili Subotića da pozove minutu predaha. Trgnuo se Split nakon toga, stigao do poravnanja, a onda brzo i do kratkog vodstva, ali onda se dogodio ponovni kratki nestanak s parketa u posljednjoj minuti i gosti su na prvi odmor otišli s tri poena prednosti.

Ako je nekoliko minuta prva četvrtine bilo za zaborav, za drugu dionicu možemo mirne duše reći da je cijela bila takva. Gosti su, predvođeni Vinalesom i Kamenjašem dizali prednost iz minute u minute, Split se mučio u napadu, obrana je puštala na sve strane i crnogorska je momčad na veliki odmor otišla s deset poena prednosti, a Split je podsjetio na najgora izdanja poput onog iz Beograda protiv Crvene.

I onda se u trećoj četvrtini pojavio neki novi Split. Koš za koš u prvoj minuti i onda kreće buđenje Žutih. Serijom 12:2 uz odličnu igru Žganeca koji je bio motor na obje strane terena, Split stiže do izjednačenja. Gosti nakratko vraćaju vodstvo, ali Žuti ponovno dodaju gas i odlaze na 55:50, rekordno vodstvo u utakmici. Gosti se ipak ‘spajaju’ i uspijevaju do kraja četvrtine stići na minus jedan. Ipak, ukupnih +11 u trećoj četvrtini probudile su nadu da bi Split mogao doći do prve pobjede u novoj sezoni.

I onda je Split odlučio povesti. U nestajanju s parketa. Umjesto da nastave s dobrom igrom iz treće četvrtine Žuti su dopustili gostima da naprave novih 9:0, dakle ukupnih 13:0 za vodstvo od osam razlike.

Prve poene Splita u posljednjoj četvrtini postiže Vuko nakon četiri i pol minute igre, a odmah u idućem napadu i tricu pa se Split vraća u igru. I umjesto da uzmu ponuđeno, košarkaši iz Podgorice odlučuju Splitu vratiti uslugu pa oni nestaju s parketa, Split radi veliku seriju, McLean, kojega do tada praktički nije bilo na parketu pogađa dvije vezane trice, za njim odmah i Ukić pa Split okreće na 71:68. No, da se Split ne odlijepi pobrinuo se Bačović koji odmah idući napad pogađa dugu dvicu, Žganec zatim pogađa dva bacanja, a onda Vinales pogađa tricu s preko osam metara za 73:73 na 40 sekundi prije kraja, a Subotić je zvao minutu odmora da se dogovori pobjednička akcija.

Odgovornost je, potpuno očekivano, preuzeo Ukić, prva trica bila je prekratka, ali je loptom igrao igrač gostiju prije nego je napustila teren pa je Ukić u 0.8 sekundi imao još jednu priliku, no i nju je propustio pa su gosti imali cijeli napad za rješenje pitanja pobjednika. Vinales je uzeo loptu i tri sekunde prije sirene otpucao, lopta je iscurila i otišlo se u produžetke. Nakon toliko uzbuđenja i preokreta možda i najpoštenije.

I onda je napokon sve sjelo na svoje. Točnije, tako nam se činilo. Žganec je ubacio prve poene, potom uhvatio važan obrambeni skok, promašio u napadu, ali je sjajno reagirao i uhvatio skok nakon kojeg McLean pogađa svoju treću tricu i Split odlazi na pet poena prednosti.

I onda ponovno Žganec radi fantasičan posao u obrani, blokira pokušaj gostiju, a na drugoj strani Barič pogađa oba bacanja za rekordnih plus sedam.

Probudili su se potom i gosti, napravili 4:0, stigli na samo tri poena zaostatka, ali prednost od šest poena vraća Perković pogodivši tri bacanja. Imali smo tada dojam da je to napokon to jer je do kraja bilo samo nešto više od minute. No, Split ne bi bio ni upola zanimljiv da je to zaista bilo to.

U idućem napadu Vinales je iz drugog pokušaja ubacio tricu, a samo par sekundi kasnije Barič je glupo izgubio loptu, a Edwards je poentirao uz prekršaj, dodatno bacanje je također pogodio i rezultat na semaforu bio je izjednačen. I onda smo u četrdesetak sekundi vidjeli festival gluposti. Prvo je ponovno pogriješio Barič, a uslugu je odmah vratio i Vinales pa je Split imao zadnji napad za pobjedu. I naravno, ništa, novi produžetak.

Novi produžetak, nova drama. Split postiže prve poene preko Perkovića, ali gosti su uporni i jednako žele tu pobjedu pa rade 5:0 seriju za svoje novo vodstvo. Žganec ubacuje dva bacanja i onda se, niotkuda, pojavljuje Milić Starovlah. Do tog je trenutka gađao 0-7, ali kada je bilo najbitnije pogađa i dobiva dodatno slobodno bacanje. Promašuje ga, ali kao da se sve urotilo protiv Splita, sjajno skače Kamenjaš i pogađa za vodstvo gostiju od pet poena razlike.

Žuti su idući napad propustili realizirati, a Edwards je pogodio za, pokazat će se, nedostižnih sedam razlike za crnogorsku momčad. Konačnih 94:101 značilo je da je Split upisao i četvrti poraz i sada stvari na ljestvici već izgledaju vrlo loše, posebno kada znamo da je iduća utakmica u Laktašima protiv vrlo dobre Igokee i da bi se omjer vrlo lako mogao pogoršati na 0-5.

Najbolji u redovima Splita bio je Karlo Žganec koji je ubacio 18 poena i tome dodao 11 skokova, dok je Roko Leni Ukić upisao 16 poena, pet skokova i pest asistencija.

Uvjerljivo najučinkovitiji u dresu gostiju bio je Kyle Vinales koji je zabio nevjerojatnih 37 poena i devet asistencija. S 37 poena srušio je rekord Gripa u broju poena gostujućeg igrača u ABA ligi. Fantastične su partije pružili Magee i Edwards sa 16 poena, dok je Kamenjaš dodao 18 poena i 13 skokova.