3. HNL jug: kolo bez remija, Jadran i dalje vodeći

Deseto kolo 3. HNL jug donijelo je dvije pobjede gostiju (Split i Jadran) i sedam pobjeda domaćih, niti jedna utakmica nije završila bez pobjednika. Čak je sedam utakmica okončano tijesnom pobjedom 1:0 / 0:1 /2:1, što je još jedan dokaz o izjednačenosti lige. Najzanimljivije je bilo u nedjeljnim derbijima Hrvace – Junak i Sloga – Neretvanac gdje su domaći došli do minimalne pobjede.

Jadran je protutnjao Otokom kod Sinja, ostvario uvjerljivu pobjedu i s pravom nosi epitet ekipe koja je najviše pokazala u dosadašnjem tijeku natjecanja. U prvom poluvremenu smo gledali golijadu 2:3, poveli su gosti preko Kalfića i Martina Musulina, smanjio je Vukušić, pa je prednost od dva razlike vratio Kordić, da bi domaće u igru vratio Ganassi. U nastavku Otočani nisu imali mogućnost povratka, gosti su golovima Theodosioua i Raguža otišli na nedostižnu prednost. Veliku pobjedu je ostvario i Primorac na domaćem terenu, četiri gola u mreži Uskoka koji igra toplo-hladno. Prvo poluvrijeme je još ostavljalo prostora za goste, zabio je Klopp (20′) za minimalno vodstvo Biograđana. Ali u nastavku su u desetak minuta plavo-bijeli tri puta zatresli mrežu Klišana, Nakić i dva puta Vodopija od kojih je posljednji bio iz kaznenog udarca.

Zadar je nesretno pao u Dubrovniku, nakon vodstva od 0:1, Žile je u gužvi zabio u svoju mrežu početkom drugog poluvremena. U zadnjih 15-ak minuta se ušlo s identičnim rezultatom kada je Marko Farić poravnao, a Antonio Smrdelj GOŠK-u donio pobjedu nakon što je netom ušao s klupe. U Unešiću se po tko zna koji put mogla dogoditi veresija, nakon sigurne igre i vodstva u prvih 45 minuta (Bagarić 31′), domaći su u nastavku primili gol pred kraj utakmice (Kirevski 85′). Ali Kamen nije izdržao, u zadnjim minutama susreta je zabio Krajina, povratnik nakon ozljede trbušnog zida.

Pet je susreta završilo minimalnom pobjedom (1:0). Najzanimljivije je bilo u susjedskom derbiju u Hrvacama gdje je gostovao Junak. U izjednačenoj utakmici, gdje je sve mirisalo na remi, bodove su odnijeli domaći preko golgetera Andrića (65′). Utakmicu je obilježila ozljeda igrača Hrvaca Plavše koji je nakon duela pao na zid, ali srećom nije završilo najgore. I Vodice su na sličan način došli do pobjede protiv fenjeraša Uranije, koji su bitno izmijenili sastav (bez većine stranaca). Mrežu gostiju je zatresao bivši igrač Šibenika Luka Celić koji je vraća nakon dugog izbivanja zbog ozljede.

Iza Vage je tri boda odnio Split golom Luetića pred kraj prvog poluvremena. Domaći se nisu vratili iako su imali nekoliko izglednih prigoda, treneru Svaguši nisu pomogle niti ofenzivne izmjene kojima je pokušao okrenuti susret u svoju korist. Hrvatski vitez gazi i dalje, ovaj put je na iznimno teškom terenu za igru u Posedarju pao Zmaj iz Makarske golom Smokrovića u 35. minuti. Od tog trenutka su domaći zaigrali igru na rezultat bez previše nogometa s jasnom idejom da obrane stečeno vodstvo. Na stadionu Glavica u Mravincima je odigrana zadnja utakmica 10. kola, u goste je došla najmlađa ekipa lige Neretvanac (aktualni prvaci) koji su sve do zadnjih pet minuta imali bod u rukama. Ali nije završilo tako, zato što je zabio neumoljivi Marović i domaćima donio pobjedu. Sloga je zadržala titulu najneugodnijega domaćina, koji ne ostavlja puno šanse za protivnike, bez obzira tko se nalazi s druge strane.

Jadran LP je i dalje na vrhu (25), prati ih Hrvatski vitez (24), ali s utakmicom manje, Sloga (22) zatvara krug od tri ekipe koje su se izdvojile na vrhu. Od 4. – 14. mjesta su se natiskale ekipe koje imaju od 11-17 bodova, među njima je i Neretvanac koji tek treba odigrati odgođenu utakmicu (20.10.) protiv Hrvatskog viteza. U donjoj polovici tablice su Zmaj (10), Kamen (9), OSK (7) i Urania (1). Iz repertoara idućeg kola izdvajamo Zadar – Primorac, Jadran – Neretva, Split – Hrvatski vitez i Zmaj – Sloga. U ostalim utakmicama se sastaju: Junak – Zagora, Kamen – GOŠK, Uskok – OSK, Neretvanac – Vodice i Urania – Hrvace.