Polovičan učinak u ABA ligi: Split upisao i peti poraz, Zadar pokazao karakter i stigao do prve pobjede

Ipak se kreće. Barem kada je u pitanju Zadar. Split još uvijek stoji.

Čudi vas ovako čudan i šturi uvod u priču? Ma govorimo o košarci i ABA ligi, naravno. Split i Zadar igrali su sinoć dvoboje petog kola AdmiralBet ABA lige i ostvarili polovičan uspjeh. Žuti su poraženi od Igokee na gostovanju 85:67, dok su Zadrani na svom parketu svladali čačanski Borac 70:56, a uz sve to su dobili i novog trenera koji će ih voditi u nastavku sezone.

Prvi je na parket izišao Split. Ne možemo reći, onako iskreno, da smo se nečemu nadali. Igokea je kvalitetnija momčad od Žutih, o tome svjedoči i konačni rezultat, kao i činjenica da su na svom parketu dobili Crvenu zvezdu, ali Split se u prvom dijelu utakmice pokazao kao sasvim solidan protivnik bosanskohercegovačkom predstavniku.

Prvu dionicu utakmice Split je riješio u svoju korist rezultatom 20:18, a najistaknutiji pojedinac bio je McLean koji je u prvih 10 minuta ubacio osam poena. Do poluvremena su domaćini okrenuli rezultat u svoju korist i na veliki odmor otišli s pet poena prednosti, ali dojam uopće nije bio loš.

A onda je u trećoj četvrtini Igokea ubacila u brzinu više i vrlo brzo se odlijepila na nedostižnu prednost. U jučerašnjoj je utakmici definitivno presudila činjenice da Igokea ima puno širi roster nego Žuti. Zvuči nevjerojatno da se svih 12 igrača upisalo u strijelce, dok je Split doputovao s 10 igrača, a Žganec uopće nije ulazio u igru. Jasno je da se sa svega devet igrača ne može protiv tako raspoložene momčadi kao što su domaćini bili jučer.

Do kraja utakmice Igokea je samo održavala prednost i na kraju slavila s velikih 18 razlike. Najbolji u redovima domaćina bio je Ilić s 15 poena, Starks je dodao 11, a Fundić 10, dok su u redovima Splita najbolji bili Bajo s 11 i McLean s 10.

Bolje vijesti od ovih iz Laktaša stižu nam iz Zadra. Prvo smo prije utakmice doznali da Zadar ima novog trenera. Radi se o Vladimiru Anzuloviću kojeg pamtimo kao trenera Šibenke, Splita i donedavno Krke, a oni stariji sjećaju se da je dres Zadra nosio u sezoni 2006/07. kao igrač. Ipak, za sinoćnju utakmicu i današnju protiv Šibenke koja je na rasporedu u 17:30 zadužen je Srđan Helbich.

Sama utakmica Zadra i Borca bila je vrlo nervozna s puno grešaka na obje strane. Posebno u prvoj četvrtini. Ta je dionica završila pobjedom Zadra rezultatom 20:10, a kako je Borac, koji je u prva četiri kola imao najučinkovitiji napad lige (111 poena na 100 posjeda), igrao najbolje će vam posvjedočiti činjenica da je momčad iz Čačka nakon osam odigranih minuta na kontu imala četiri poena.

Slična se utakmica nastavila i u drugoj četvrtini, samo je Borac ipak bio malo efikasniji pa se na veliki odmor otišlo s vodstvom Zadra od devet poena. Mirisalo je da bi Zadar napokon mogao stići do pobjede, a na svu sreću, to će se, kao što smo napisali i ostvariti.

No, ne bi Zadar bio Zadar da se situacija nije zakomplicirala. Otišli su domaćini na lijepih 41:30, izgledalo je kao da sigurno plove prema pobjedi i onda se događa serija Borca od 11:0 za izjednačenje. Toliko puta viđen scenarij koji godinama ljuti sve koji navijaju za Zadar ponovno se odigrao na Višnjiku, ali je ishod ovog puta ipak bio drugačiji.

Zadar je u posljednjoj dionici ubacio u brzinu više, dobio je s 11 poena razlike za konačno slavlje 70:56 i prvu pobjedu u novoj sezoni. Više od same pobjede, koja je itekako bitna, veseli činjenica da je momčad pokazala karakter i uspjela, onako uzdrmana, smoći snage da slomi protivnika.

Najbolji kod Zadra bio je Carter s 18 poena, Bursać je dodao 12, a Mavra i Drežnjak po 10, dok su goste predvodili Hale s 23 i Lešić s 10.

Split, dakle, još uvijek ne zna za pobjedu i nalazi se na neugodnih 0-5, dok će Zadar sada, nadamo se, konačno proigrati i pokazati što može u nastavku sezone.