Ludi vikend u Engleskoj: Chelsea demolirao Norwicha, Salah vjerojatno presudio Solskjaeru

Deveti ovosezonski vikend najbolje nogometne lige na svijetu, engleske Premier League, obilježilo je ni manje, ni više, nego čak 40 pogodaka! Ta ogromna brojka temelj je one još impresivnije, koja sugerira da je po susretu padalo čak četiri gola, što se zaista i dogodilo u šest utakmica. Da stvar bude bolja, u ovom kolu vidjeli smo čak tri hattricka.

Kolo su tako u vrlo dobrom susretu u petak navečer otvorili Arsenal i Aston Villa. Momčad Mikela Artete ovaj put je slavila rezultatom 3:1, a u rutinskoj pobjedi Topnika najviše su pripomogli Emile Smith-Rowe, Thomas Partey i Pierre-Emerick Aubameyang, dok je počasni pogodak za Villu postigao Jacob Ramsey, mladac birminghamskog kluba kojem je ovo bio prvijenac u seniorskom nogometu.

Skoro četvrtina ukupnih golova završila je u mreži Norwich Cityja, koji je na Stamford Bridgeu ostao demoliran od strane aktualnog europskog prvaka Chelsea s čak 7:0. Kanarinci su tako potvrdili da su ovosezonski glavni kandidati za ispadanje u niži rang, a Bluesi su, pak, nastavili svoj pohod na titulu prvaka Engleske. Glavno ime utakmice bio je Mason Mount, koji je upisao hattrick i asistenciju, a s dvije asistencije briljirao je i naš Mateo Kovačić, koji se sve više kao jedan od ključnih kotačića u plavom stroju Thomasa Tuchela.

Ono što je neupitno u ovom trenutku jest da navijači Newcastle Uniteda jedva čekaju zimski prijelazni rok i konkretan utjecaj novih arapskih vlasnika, jer ono što smo vidjeli u susretu protiv Crystal Palacea bilo je više nego sramotno. Malo je i reći da su dobro prošli s remijem, dok se s druge strane ne može poreći da momčad Patricka Vieire nije zaslužila sva tri boda sa Selhurst Parka. Francuzovu je momčad u vodstvo doveo Christian Benteke, da bi Callum Wilson nekoliko trenutaka kasnije nadoknadio rezultatski zaostatak. Završilo je s istim rezultatom, 1:1.

Pravu poslasticu kola vidjeli smo na Goodisonu, gdje je Everton iznenađujuće prosuo bodove protiv Watforda, i to ludim preokretom gostiju u posljednjih deset minuta susreta. Rano vodstvo Benitezove momčadi omogućio je Tom Davies već u 3. minuti, da bi Joshua King nekoliko minuta poslije isto neutralizirao i započeo svoj veliki dan. Vodstvo domaćina u drugom je dijelu vratio Richarlison, samo tri minute nakon što je ušao u igru. Međutim, neopreznost domaćina tijekom jednog kornera iskoristio je Juraj Kucka, ponovno vrativši stvari na početak, da bi King u sljedećih par minuta iskoristio black-out obrane Evertona, kompletirao svoj hattrick i u potpunosti bacio Toffeese na koljena. Petardu na Goodisonu dovršio je Emmanuel Dennis.

Leeds je, pak, nastavio gdje je stao i u prošlim kolima, do sad brojeći samo jednu pobjedu u devet kola. Potpuno je to druga momčad u odnosu na prošlu sezonu, gdje su zaista predstavljali jedno od najvećih pozitivnih iznenađenja lige. Ovog puta su remizirali s Wolverhamptonom rezultatom 1:1. Goste je u rano vodstvo doveo Hee-Chan Hwang, da bi Rodrigo tu istu prednost anulirao iz kaznenog udarca u posljednjoj minuti susreta, bacivši kompletnu tribinu Elland Roada u potpuni emotivni trans.

Derbi začelja ovog su nam puta priuštili Southampton i Burnley podijelivši bodove na St Mary’s-u. Momčad Seana Dychea povela je preko Maxwela Corneta, no mladi Valentino Livramento uspio je svoju ekipu vratiti u život pred sam kraj prvog poluvremena. Preokret je na početku drugog dijela kompletirao Armando Broja, ali se Burnley uspio vratiti ponovno preko Corneta. Završilo je 2:2, čime su obje momčadi zadržale svoje pozicije u donjem dijelu ljestvice.

Rutinski je posao odradila momčad Pepa Guardiole, svladavši neugodan Brighton u gostima s čak 1:4. Sjajnu večer imao je mladi Phil Foden s dva gola i asistencijom, a zabijali su još i Ilkay Gündogan te Riyad Mahrez. Počasni pogodak za domaćine je iz kaznenog udarca postigao Alexis Mac Allister, donekle im osvijetlivši obraz, budući da su i dalje jedno od najpozitivnijih iznenađenja sezone.

A najugodnije iznenađenje sezone ovog je puta ispustilo bodove kod kuće, izgubivši od Leicestera rezultatom 1:2. Iako je Zanka uspio poravnati vodstvo u koje je goste doveo Youri Tielemans, Brentford ipak nije uspio Lisicama oduzeti bodove. Do pobjede ih je doveo James Maddison svojim prvim golom ove sezone.

West Ham je kod kuće uspio svladati Tottenham, koji i dalje ne izgleda kao da može sastaviti kraj s krajem, usprkos sjajnim individualcima u momčadi. Minimalnu pobjedu domaćina osigurao je Michail Antonio u 72. minuti nakon sjajno izvedenog kornera Aarona Cresswella. Sjajni Jamajčanin tako je najavio svoj ponovni ulazak u golgetersku formu nakon što je u protekla dva susreta to propustio napraviti. Naš Nikola Vlašić susret je odgledao s klupe.

Najveći šok ovog vikenda zasigurno su doživjeli navijači Manchester Uniteda, nakon što je njihov klub na Old Traffordu u derbiju kola deklasiran od strane Liverpoola s 0:5. Ole Gunnar Solskjær tako je doživio još jedan trenerski gaf na klupi Crvenih vragova i samo je pitanje vremena kada će se uprava kluba očitovati o njegovoj budućnosti. Veliku je ulogu u tome imao Mohamed Salah, koji se hattrickom i asistencijom prometnuo u najboljeg strijelca lige s 10 postignutih golova, a vrlo vjerojatno i u igrača s trenutno najboljom formom na svijetu. Egipćaninu su se u pohod na pobjedu pridružili Diogo Jota i Naby Keita, svaki pospremivši po gol u mrežu Davida De Geae. Valja napomenuti kako je Keita sredinom drugog poluvremena morao biti zamijenjen nakon grubog starta Paula Pogbe, koji je za to bio nagrađen izravnim crvenim kartonom. Sve to, uz još šest žutih kartona i ponešto grubih ispada, totalno je unakazilo večer Crvenih vragova pretvorivši ‘Kazalište snova’ u ‘Kazalište noćnih mora’.