Rijeka i Osijek iskoristili kikseve Hajduka i Dinama i odvojili se na vrhu ljestvice

Vikend iza nas donio nam je malo pogodaka i dva velika iznenađenja u HT Prvoj HNL. Svega sedam zgoditaka u pet utakmica palo je na terenima diljem Lijepe naše, a velike kikseve Hajduka i Dinama odlično su iskoristili Osijek i Rijeka koji su pobjedama povećali prednost nad ostatkom konkurencije.

Sve je krenulo u petak dvobojem Šibenika i Slaven Belupa. Momčad sa Šubićevca tražila je potvrdu dobre forme nakon pobjede nad Hajdukom, dok je Slaven Belupo želio izići iz krize u koju je zapao i kojoj se nije nazirao kraj. Prije početka sezone bilo je jasno da Slaven nema momčad za borbu za Europu, ali nisu se vjerojatno nadali ni borbi za ostanak u ligi u društvu Hrvatskog dragovoljca.

Domaća je momčad bolje otvorila utakmica, a sve im je došlo na naplatu u 23. minuti kada je Jakoliš iskoristio kazneni udarac. Zagospodario je nakon toga Slaven Belupo terenom, ali do izjednačenja nisu mogli nikako doći. Napadi i propuštene prilike nizali su se sve do 82. minute kada je Kvržić na asistenciju Glavčića napokon uspio pogoditi i svojoj momčadi napokon donijeti bod nakon tri uzastopna prvenstvena poraza. Bod je to kojim zadovoljne mogu biti obje momčadi jer Šibenik iako je imao vodstvo, više od boda nije zaslužio, dok je Slaven iako bolji protivnik sve do kasne faze utakmice bio i bez tog jednog boda. Ovaj će remi Zekićevoj momčadi sigurno donijeti malo samopouzdanja koje će im biti prijeko potrebno u nastavku sezone.

Idući su na teren u subotu u 15 sati izišli nogometaši Osijeka i Hrvatskog dragovoljca. U Gradskom je vrtu Osijek dominirao od prve minute, čovjeku koji bi prvi puta gledao HNL bilo bi jasno tko je vodeći, a tko posljednji na ljestvici, ali vratar Šubarić i obrana dragovoljaca dobro su odrađivali svoj posao i držali mrežu netaknutom sve do ključne 71. minute kada je Mihael Žaper na asistenciju Darka Nejašmića pogodio za 1:0, što se na kraju pokazao kao konačni rezultat.

Sljedeća na rasporedu bila je utakmica Hajduka i Gorice o kojoj smo opširnije pisali pa se ovog puta nećemo ponavljati, ali ćemo samo spomenuti da je završila bez golova.

Kolo se završilo jučer utakmicama Dinama i Istre te Lokomotive i Rijeke.

Dinaom je iznenađujuće stigao samo do boda protiv Istre koja igra sve bolje. Modri su dominirali od početka utakmice, ali čvrsti se gosti nisu dali. Uzalud je Krznar mijenjao i tražio dobitnu formulu jer je na opće iznenađenje u vodstvo došla Istra. Igrač Osijeka na posudbi u Puli još je jednom pokazao da mu je mjesto možda čak i u klubu iz grada na Dravi kada je u 79. minuti zabio svoj četvrti pogodak u sezoni i senzacionalno doveo svoj klub u vodstvo. Ipak, veselje Istrana potrajalo je samo pet minuta jer je Dino Perić u 84. postavio konačnih 1:1. Ipak, ovakav je rezultat zaista veliko iznenađenje i kiks aktualnih prvaka, a stolica Damira Krznara sve se više trese.

Za kraj je ostala repriza dvoboja od srijede između Lokomotive i Rijeke. Lokosi su iznenađujuće slavili na Rujevici, ali im je Rijeka uzvratila istom mjerom četiri dana kasnije. Domaćine je na Kranjčevićevoj probio Murić u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela da bi konačnih 2:0 svojim 11. prvenstvenim pogotkom postavio Josip Drmić koji zaista igra u fantastičnoj formi.

Nakon kompletiranog 13. kola na čelu se nalaze Osijek i Rijeka s po 27 bodova, a odmah iza njih je Dinamo s tri boda i dvije utakmice manje. Četvrti je Hajduk koji za vodećim dvojcem zaostaje šest bodova, ali ima i utakmicu manje koju će protiv Dinama nadoknaditi tek na proljeće.

Na dnu se i dalje nalazi Hrvatski dragovoljac kojem je sada Slaven Belupo pobjegao jedan bod, a ovog nas tjedna osim prvenstvenih utakmica čekaju i dvoboji osmine finala kupa Hrvatske, no o tome ćemo sutra i preksutra.