Razočarenje u Koprivnici: Hajduk ne zna za pobjedu već više od mjesec dana

Trideset i šest dana. Točno toliko je prošlo od posljednje pobjede Hajduka u sklopu prvenstva, a taj negativan niz nastavio se i ovog popodneva, kada su Bijeli u Koprivnici od Slaven Belupa poraženi rezultatom 3:2. Iako je momčad Jensa Gustafssona na teren Gradskog stadiona u Koprivnici istrčala u trenutno najjačem mogućem sastavu, to ipak nije bilo dovoljno za ostvarivanje pozitivnog rezultata, niti općeg dojma na terenu.

Jer, nije ovo bila jedna od onih utakmica gdje smo mogli reći da je Hajduk zaslužio pobjedu ili barem remi. Bijeli su od samog početka djelovali tromo i nezainteresirano, što su domaćini i iskoristili te poveli već u 2. minuti susreta. Jednu dugu loptu glavom je prenio Krstanović, ista je došla do Zapate, koji ju je samo gurnuo do Laušića koji je matirao Kalinića zabivši za 1:0 domaćina.

To rano vodstvo kao da je još dodatno šokiralo Splićane koji su u prvom poluvremenu ponovno izgledali kao grupa indisponiranih pojedinaca koja zna iznijeti loptu, ali ne zna što bi s njom. Naime, Hajduk je u prvom poluvremenu imao čak 61% posjeda lopte, no nije kreirao nijednu veliku priliku, što je u prethodnim utakmicama bio jedini svojevrsni forte Gustafssonove momčadi.

Međutim, Šveđaninov ‘raštimani orkestar’ iskoristili su domaćini. Malo je zakonitosti i konstanti u životu, ali jedna od njih je da će Ivan Krstanović uvijek zabiti Hajduku. Ovaj put povećao je Belupovu prednost koncem prvog poluvremena zabivši svoj 18. pogodak Bijelima u službenim natjecanjima. S tim se rezultatom otišlo na odmor, dok se s njega vratilo bez ikakvih promjena u sastavima.

Pravo je pitanje je li se trebalo brže reagirati, jer je i sam Gustafsson svojevrsno priznao grešku u 60. minuti. Tada je u igru ubacio Ćalušića i Biuka, pošto je Hajdukova sredina terena i dalje djelovala prilično tromo i nezainteresirano. To je donijelo nešto živosti i okomitosti prema naprijed, što je rezultiralo i Livajinim pogotkom za smanjenje domaćeg vodstva. Međutim, mora se priznati da je i taj gol plod Livajine individualne kvalitete i inteligencije na malom prostoru, a ne uigrane momčadske akcije.

Kasnije su Bijeli krenuli na ‘sve ili ništa’, što je domaćinima počelo otvarati dosta prostora za kontra napade. Jedan takav su i iskoristili za ponovno podizanje svog vodstva na 3:1, kada je Mlinarić poentirao nakon centaršuta Boseca.

Međutim, Hajdukovci su vrlo brzo uzvratili preko Stipe Biuka, koji je prekrasno pogodio malu mrežicu vratara Čovića, nakon što je nekoliko trenutaka prije, pak, propustio poravnati rezultat. Time je mladi veznjak upisao svoj prvi gol, ali i direktan doprinos rezultatu ove sezone, što potencijalno budi nadu da će u predstojećim utakmicama pokazati barem malo onog Biuka s kraja prošle sezone.

Hajduk ne igra dobro i to je činjenica. Jens Gustafsson se već dulje vrijeme previše oslanja na individualnu kvalitetu, a sada mu se to počinje obijati o glavu. Hajdukov rezultat ovisi o tome kakav dan imaju Marko Livaja, Filip Krovinović i Gergo Lovrencsics, a kada jedan od trojice koji čine taj stroj ne igra ili nije na svom najvišem nivou, sve ostalo pada u vodu. U nekom drugom scenariju bi se tome možda i progledalo kroz prste, kao što je to bio slučaj prošle polusezone, ali činjenica je da su sada očekivanja viša od toga. Gustafsson na raspolaganju ima možda i najskuplji Hajduk u posljednjih 10 godina, a glavna okosnica njegove igre vrlo često postaju uzaludni centaršutevi ili visoke duge lopte na nekog od spomenutog trojca. Stoga nije laž reći da je ozbiljno ugrozio svoj status na trenerskoj klupi s nekoliko ispodprosječnih predstava i gubljenja koraka s glavnim konkurentima na ovosezonsku titulu.

Hajduk se ovim rezultatom doveo u poziciju da mu četvrto mjesto ugrozi Lokomotiva, jer je sada ova dva kluba dijele tek tri boda na ljestvici. Ipak, vjerujemo da se takav scenarij neće odviti već u sljedećem kolu, pošto je Lokomotiva domaćin Dinamu u ‘sparing-susretu’, dok na Poljud stiže Hrvatski dragovoljac, koji je ujedno i posljednja momčad lige.