low angle photography of brown and black basketball hoop

Bajo vodio Split do prve pobjede u sezoni, Zadar pružio odličan otpor FMP-u

Najvažnija košarkaška vijest dana stiže nam iz Splita. Žuti su upisali prvu pobjedu u ABA ligi i posljednje mjesto prepustili Mornaru. No, o slavlju Splita na Gripama ćemo ipak malo kasnije. Najprije ćemo, kako je i red, o prvoj utakmici jučerašnjeg dana u regionalnoj ligi. Onoj FMP-a i Zadra, u kojoj, nažalost, nismo dočekali drugo slavlje Zadra.

Zahuktali FMP koji je upisao četiri pobjede u nizu dočekao je Zadrane koji su u prošlom kolu napokon upisali prvu pobjedu u sezoni. Pa iako je beogradska momčad bila veliki favorit za slavlje, momčad Vladimira Anzulovića pružila je i više nego dobar otpor.

U iznimno raspucanoj prvoj četvrtini palo je čak 53 poena, a Zadar je prvih 10 minuta zatvorio vodstvom 29:24. Dobro se šutersko rano poslijepodne nastavilo i u drugoj dionici, Zadar je u jednom trenutku otišao i na +10, 1:53 do poluvremena kada je Junaković pogodio dva slobodna bacanja, no domaćini se bude, smanjuju razliku na svega tri poena u nešto više od minute, a na kraju čak i promašuju šut za izjednačenje.

Kada Zadar nije uspio zadržati tako lijepu prednost, bilo je jasno da u trećoj dionici utakmice prijeti raspad. Nažalost, upravo do toga je i došlo, FMP četvrtinu dobiva rezultatom 22:10 i s velikih devet poena prednosti ulazi u posljednjih 10 minuta.

Ipak, Zadrani se još jednom bude, rade seriju 9:0 na početku posljednje četvrtine i izjednačuju, ali onda individualna kvaliteta domaćina i neuigranost Zadra pod novim trenerom dolaze na vidjelo i Zadrani ipak gube utakmicu 83:76.

No, ne možemo zanemariti dobre dionice u igri, možda stvari napokon kreću nabolje. Najbolji u Zadru bio je Bursać s 14 poena, Marčinković je dodao 12, dok je u redovima domaćih nezaustavljiv bio Nerandžić s 23 poena, a najveću je potporu imao u Jonesu koji je zabio 16.

A onda smo navečer, napokon, dočekali i pobjedu Splita. Žuti su na Gripama u velikom hrvatskom derbiju dočekali Cibonu i u uzbudljivoj utakmici došli do slavlja.

Ponovno je to bila utakmica u kojoj se igralo na mahove, s bezbroj crnih rupa na obje strane, ali se ovoga puta bolje snašla momčad Srđana Subotića i došla do 10. uzastopnog slavlja nad najvećim rivalom.

A kakva je utakmica bila najbolje će vam reći da je Cibona u jednom trenutku u prvoj četvrtini vodila 24:9. Ogromnih 15 razlike izgledalo je već tada kao nedostižno indisponiranom Splitu koji nije mogao pogoditi ništa, ali nakon toga Cibona jednostavno nestaje s parketa i četvrtina završava rezultatom 19:25.

Split nastavlja s dobrom igrom i u drugoj četvrtini i na poluvrijeme odlazi s pet poena prednosti. Žuti su tu prednost onda održavali u posljednjoj dionici, ali je malo opuštanje dovelo do toga da Mustapić tricom u posljednjoj sekundi dovede Cibonu do minimalnog poraza. No, ono najvažnije, led je probijen i Split napokon na kontu ima pobjedu.

A do pobjede je Žute predvodio Darko Bajo koji napokon pokazuje dio svog raskošnog talenta zbog kojih je najavljivan kao buduća zvijezda hrvatske košarke. Upisao je sinoć 26 poena i devet skokova, a odličan su doprinos dali i standardno ponajbolji Perković i Žganec koji su upisali po 14 poena. U redovima gostiju najbolji je bio Gegić s 18 poena i sedam skokova.

Ostali smo vam dužni rezultat utakmice Budućnosti i Mornara. Podgoričani su protiv Barana slavili rezultatom 85:69, upisavši tako svoju petu pobjedu, a za Zadar i Split to je posebno važno jer je tako Mornar ostao jedina momčad bez pobjede i sada su sami na začelju lige.