green grass across beige red open sports stadium during daytime

Dambrauskas startao pobjedom na klupi Hajduka, sada ima dva tjedna da još bolje uigra momčad

Iako smo u najavi susreta pisali da će se ova utakmica uvelike razlikovati od one ljetos upravo zbog promjena na trenerskim klupama, stvar je bila takva da su nam Hajduk i Hrvatski dragovoljac ponudili gotovo jednaku utakmicu. Odnosno, tako je bilo barem što se tiče samog tijeka i ritma utakmice, dok je rezultat ipak bio dosta uvjerljiviji. Bijeli su na koncu slavili rezultatom 2:0, prekinuli svoj crni niz i upisali svoju prvu prvenstvenu pobjedu unazad mjesec dana.

Ono što je također razlikovalo ovu utakmicu od posljednje je činjenica da je Hajduk od prve minute preuzeo inicijativu i veću količinu rizika u napadu, kao što je uostalom najavljivao i sam trener Valdas Dambrauskas¸ koji, pak, nije puno toga mijenjao po pitanju početne postave. Jedino mini iznenađenje bio je Ćalušićev start od prve minute, budući da Atanasov već neko vrijeme nije u zadovoljavajućoj formi.

Međutim, određene promjene bile su vidljive kada se u obzir uzme taktičko pitanje, a najbolji dokaz da se trenerski potpis polako počinje ‘sjenčiti’ bilo je prvo poluvrijeme. Ono što je itekako bilo uočljivo bili su vrlo organizirani izlasci u visoki presing, što je Zagrepčane više puta tjeralo na namjerno ili nenamjerno gubljenje posjeda. Dragovoljci su tako u prvom poluvremenu izgubili čak devet lopti, a jedna takva situacija urodila je plodom već u 29. minuti. Melnjak je osvojio jednu loptu na protivničkoj polovici, a Katić je proslijedio do Biuka, koji je nakon lijepog driblinga uputio fenomenalan centaršut na glavu Marina Ljubičića, a mladi Hajdukov centarfor prekrasno je zakucao loptu glavom za vodstvo svoje momčadi.

S tim se rezultatom otišlo i na odmor, a svakako valja naglasiti momčadsku igru Hajduka kakvu smo rijetko viđali u proteklim utakmicama. Iako je Livaja i dalje bio jedna od centralnih figura, u konstrukciji splitskih napada vrlo često su sudjelovali i Biuk, Melnjak, Lovrencsics te mladi Ćalušić, koji definitivno počinje opravdavati povjerenje koje su mu priklonili prvo Gustafsson, a sada i Dambrauskas.

Drugo poluvrijeme započelo je u sličnom ritmu: Hajduk nije stao, tražio je drugi gol koji bi riješio pitanje pobjednika, a isti je stigao u 67. minuti nakon vrlo lijepe akcije domaćih. Nekoliko igrača Bijelih brzo je kombiniralo na sredini terena, da bi na kraju Livaja dubinskom loptom izbacio Sahitija na desnoj strani, a ovaj pretrčao svog čuvara i uz pomoć gostujućeg braniča poentirao za potvrdu splitske pobjede.

Hajduk se tako s ova tri boda primaknuo gornjem taboru ljestvice, dok je Dragovoljac ostao zakucan na posljednjem mjestu te dodatno potvrdio svoju kandidaturu za glavnog favorita za ispadanje. Međutim, Splićanima ova tri boda znače puno više od samog pomaka na ljestvici – novi trener dobio je odličan početak i pozitivnu reakciju momčadi. Takvo nešto od iznimne je važnosti imajući u vidu nedavne potrese unutar stručne strukture splitskog kluba, iz razloga što donosi prijeko potreban mir u razdrmanu svlačionicu pred samu reprezentativnu stanku. Litavski će strateg u tom periodu imati dovoljno vremena za implementaciju određenih ideja u Hajdukove taktičke postavke, a nadamo se da će neke od njih već biti vidljive u idućoj utakmici protiv Rijeke na Rujevici.