white and blue soccer ball on green grass field

Lokomotiva je pobijedila Dinamo! Drugo je manje važno, ali Osijek i Rijeka su to iskoristili i ponovno pobjegli Modrima

Petnaesto kolo HT Prve HNL je iza nas i svi se polako okrećemo reprezentaciji koju čekaju odlučujuće utakmice za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Katar. No, prije nego se posvetimo izborniku Daliću i reprezentativcima, osvrnut ćemo se na kolo koje je donijelo četiri očekivana rezultata i pobjede favorita, ali i najveće moguće iznenađenje u hrvatskom nogometu. Naime, Lokomotiva je svladala Dinamo i na taj način pružila priliku Osijeku i Rijeci da pobjegnu Modrima na ljestvici. No, idemo redom.

U petak se, već tradicionalnu, igrao prvi susret kola. Slaven Belupo je na svom terenu tražio potvrdu pobjede nad Hajdukom protiv Gorice, a s obzirom da je Hrvatskog dragovoljca čekalo teško gostovanje u Splitu na kojemu se baš i nisu imali čemu nadati, dobar rezultat dodatno bi ih odvojio od njihovih jedinih pratitelja.

Koprivničani su prvi došli do pogotka. Marin Laušić nastavio je dobru formu i zatresao mrežu Kotarskog u 43. minuti. Idealno vrijeme za zabiti gol, reklo bi se. Naravno, osim ako ga primiš u posljednjim trenucima prvog dijela. A upravo se to dogodilo Slaven Belupo. Bivši igrač Hajduka Anthony Kalik pogodio je za 1:1 i tim se rezultatom otišlo na odmor. U drugo su poluvrijeme obje momčadi ušle ambiciozno tražeći pogodak i pobjedu, a put do mreže ponovno je, u 62. minuti, pronašao Kalik i šokirao domaćine.

Rezultat se do kraja nije mijenjao pa je Slaven propustio sjajnu priliku da dođe do nove pobjede i pokuša se katapultirati prema sredini ljestvice.

Subota je donijela dva susreta, od kojih je jedan bio Hajdukov o kojem smo već opširnije pisali pa nećemo više, dok je prvi dvoboj dana bio onaj između Osijeka i Istre.

Osječani su prvi ovosezonski poraz u prvenstvu upisali upravo na gostovanju u Puli kada su ih njihovi subotnji protivnici potpuno neočekivano nadigrali rezultatom 2:0 tako da su igrači Nenada Bjelice tražili osvetu koja im je uz to donosila i ostanak na vrhu poretka HT Prve HNL.

A do vodstva su Osječani stigli već u četvrtoj minuti kada je odlično Bočkajevo ubacivanje u pogodak pretvorio Žaper koji je očito izišao iz krize igara i igra sve bolje, baš kao i cijela momčad. Do kraja prvog dijela bilo je prigoda na obje strane, ali su napadači bili indisponirani, a golmani vrlo dobri pa se na odmor otišlo s minimalnim vodstvom Osijeka.

Drugi je dio donio još dva pogotka za Osječane nakon pogrešaka obrane i vratara gostiju. Najprije se u 59. minuti Topčagić upisao u strijelce, da bi točku na i stavio Fiolić u 75. minuti za novo slavlje Osijeka.

A novo slavlje Osječane je zadržalo na vrhu prvenstvene ljestvice i nakon prve nedjeljne utakmice u kojoj su igrali Lokomotiva i Dinamo. Već opjevani odnos dvaju zagrebačkih klubova nije potrebno dodatno spominjati, i svi su očekivali laganu pobjedu Modrih koji su tri dana prije upisali veliku i važnu europsku pobjedu protiv Rapida.

No, da neće biti lako pokazao je već u osmoj minuti Mateo Marić koji je momčad Silvija Čabraje doveo u rano vodstvo. Promašio je potom i Pivarić veliku prigodu za 2:0, a Dinamo je bio apsolutno nevidljiv na terenu. Ipak, Modri su stigli do prigode u 43. minuti kada su nakon VAR provjere dobili kazneni udarac. Izvođenju je pristupio Bruno Petković, ali je vratar domaćina Krševan Santini pročitao njegovu namjeru i zaustavio ga.

U drugom je dijelu na teren izišao puno bolji Dinamo, ali malo VAR, malo vrlo dobra Lokomotiva i odlični Santini zaustavljali su pokušaje momčadi Damira Krznara. I tako je ostalo 1:0 za Lokomotivu i novi veliki kiks Dinama. I da, ne morate trljati oči, dobro ste vidjeli. Lokomotiva je zaista pobijedila Dinama.

Posljednji susret kola igrali su na Šubićevcu Šibenik i Rijeka. Gosti su se imali priliku pobjedom vratiti na čelo ljestvice, a Šibenik je želio povratak na pobjedničke staze jer za pobjedu nije znao dva kola, a posljednji koje su uspjeli svladati bio je Hajduk.

I imali su Šibenčani na samom startu dvije poluprigode koje su možda mogli pretvoriti u pogodak, ali sve nakon toga pripalo je Rijeci. Igrači Gorana Tomića dominirali su susretom, stvarali prilike i činilo se da je samo pitanje trenutka kada će povesti. I onda je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela Smolčić zatresao mrežu za veliko slavlje gostiju. A Riječanima se, naravno, nije dogodilo da odmah prime pogodak kao Slaven Belupo i s minimalnom su prednošću otišli na odmor.

Obje su momčadi željele doći do gola u drugom dijelu, ali rezultat se nije mijenjao. Neobičnih 1:0 kada je u pitanju momčad s Rujevice, ali ono najvažnije su ostvarili. Tri boda u kućici i povratak na prvo mjesto.

Sada ćemo malo odmoriti od domaćih uzbuđenja i u nekoliko dana koji su pred nama posvetiti se reprezentativnom nogometu.